„Laptop tak cienki jak listek”… Wybaczcie nawiązanie do artykułu higienicznego dla kobiet, ale nie potrafiłem się powstrzymać. Gdy na rynku pojawił się pierwszy Macbook Air, szczerze przyznam, że nie wróżyłem mu świetlanej przyszłości. Laptop bez napędu optycznego i złącza ethernetowego? Wydawało mi się to niemożliwe. Czas w świecie elektroniki płynie jednak bardzo szybko i dzisiaj, po dwóch latach, zauważam, że kompletnie wszędzie korzystam z łączności bezprzewodowej, a wszelkie dane przechowuję na dyskach zewnętrznych, pendrive?ach i w sieci. Zmienił się także koszt zakupu. Np. w jednej z wersji ten niszowy produkt w cenie 1800 dolarów, w nowej wersji trafi ł na amerykański rynek w cenie zaledwie 1300 dolarów.
Dwa nowe modele różnią się przede wszystkim wielkością matrycy. Pierwszy z nich posiada ekran o przekątnej wynoszącej 13,3 cala, drugi 11,6 cala. Realne zastępstwo zamiast głównego komputera możliwe jest w przypadku większego z braci. Mniejszy natomiast może z sukcesem zastąpić naszego dotychczasowego netbooka, często uważanego za „ten drugi komputer w domu”.
Pomimo grubości wynoszącej 1,74 cm (o 1 cm mniej niż klasyczny Macbook) i wadze zaledwie 1,32 kg dla opcji 13,3 oraz 1,06 kg dla 11,6, Air sprawia wrażenie bardzo solidnie wykonanego. Każdy kto choć raz widział linię Macbooków, nie powinien być zaskoczony wizualnie przez Air. To nadal jeden z najlepszych designów na rynku, który nie wymagał dużych poprawek. Uwagę zwraca także aluminiowa obudowa, która zapobiega zabrudzeniom. By jednak nie było tak słodko, żal jest usunięcia podświetlania klawiatury, które wcześniej było dużym plusem tej linii. Gładzik znany z Macbook Pro znalazł i tutaj swoje zastosowanie. Jest to jeden z lepszych touchpadów z jakimi miałem do czynienia.
Żaden z modeli nie jest koniem pociągowym. Bazowa konfiguracja ?13-ki? to procesor Core 2 Duo 1,86 GHz, karta Nvidia GeForce 320M, 2 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 128 GB. Mocniejsza wers ja zakłada inny zegar procesora: 2,13 GHz, dwukrotnie więcej pamięci RAM i pojemności dysku. ?11-ka? podstawowo oferuje 1,4 GHz, tę samą kartę, 2 GB pamięci oraz dysk 64 GB. Tu z kolei wyższa wersja zakłada zmianę do: 1,6 GHz, 4 GB pamięci i 128 GB pojemności dysku. Przy braku specjalnie dużego obciążenia w postaci chociażby gier, nawet najniższa z tych specyfi kacji wystarczy do bardzo sprawnego działania Mac OSa. Oczywiście jeśli oczekujemy bardziej skomplikowanej funkcjonalności, może już być nieco gorzej, zwłaszcza jeśli porównujemy wydajność komputera z choćby dwukrotnie tańszym Lenovo ThinkPad Edge 11.
Opcja 13,3-calowa posiada dwa porty USB, po jednym na każdą stronę obudowy, Mini DisplayPort i czytnik kart. Ten ostatni został pominięty w mniejszej wersji. W niej też jest niższa rozdzielczość ekranu (1366×768 pikseli w stosunku do 1440×900 pikseli). W obu przypadkach obraz to prawdziwa ?żyleta?, a odwzorowanie kolorów wygląda rewelacyjnie bez względu na kąt patrzenia. To wszystko mimo ciągłego stosowania matryc błyszczących. Dźwięk można spokojnie porównać do Macbooka Pro 13. Ponownie wysoka jakość jak na swoje gabaryty.
Ostatecznie, wybór jakiego podejmujemy, tradycyjnie w przypadku produktów Apple, zaczyna się od tego czy preferujemy Macintoshe czy PC?ty. Nie wracajmy jednak ponownie do tej popularnej debaty. Faktem jest, że trudno zaprzeczyć iż Apple jeszcze raz stworzyło laptopa, który urzeka, tak pod względem wykonania wizualnego, jak i technicznego. Niewątpliwie urządzenie traci sens dla użytkownika jeśli często używa się napędu optycznego (konieczność podłączenia zewnętrznego przez port USB), przewodowego Internetu (konieczna przejściówka na USB) czy bardzo dużej pojemności dysku (ultra szybkie SSD nadal tego nie daje). Noszenie tych wszystkich dodatków ze sobą, tylko po to, by chwalić się ?cienkim i lekkim? laptopem, nie ma chyba większego sensu. Cieszy niższa cena, która jednak w Polsce jest i tak zawyżona i ciągle utrzymająca produkty firmy w kategorii gadżetów luksusowych. Poniekąd jednak jest to wygodne tak dla dotychczasowych klientów, jak i producenta.
WWW.APPLE.COM/PL/, 3800 – 6900 PLN
Specyfikacja
PROCESOR 1,4?2,13 GHz
PAMIEĆ RAM 2?4 GB
DYSK SSD 64-256 GB
KARTA GRAFICZNA GeForce 320M
NAPĘD OPTYCZNY Brak
WAGA 1,06-1,32 kg