Połącz się z nami

Newsy

Apple straciło wyłączność na korzystanie z nazwy „iPhone” w Chinach

Proces pomiędzy Apple, a Xintong Tiandi rozpoczął się w 2012 roku.

Opublikowane

dnia

Każda firma dba o swój wizerunek. Częścią tego procesu jest upewnienie się, że nikt nie wykorzystuje nazwy naszego produktu do sprzedaży jakiegoś innego wyrobu. Prawo to jest z reguły respektowane na świecie, a wszelkie niejasności w miarę szybko wyjaśniane na drodze sądowej. Oczywiście sprawa ta ma się zupełnie inaczej jeśli proces ten toczy się w Chinach.

Taki los spotkał właśnie Apple, którego smartfon podzieli się nazwą z chińską firmą zajmującą się produkcją pokrowców i etui do urządzeń mobilnych. Proces pomiędzy Apple a Xintong Tiandi rozpoczął się w 2012 roku, ale dopiero teraz sąd ogłosił wyrok. Na początku sprawa wydawała się oczywista. Gigant z Cupertino zarejestrował nazwę „iPhone” w 2002 roku. Firma z Pekinu zarejestrowała swoją w 2007, czyli w roku, kiedy na rynek trafił pierwszy iPhone. Problem pojawił się w chwili kiedy okazało się, iż wniosek Apple o zastrzeżenie nazwy nie został w Chinach przyjęty aż do 2013 roku. Xintong miało trochę więcej szczęścia, gdyż ich aplikacja otrzymała pozytywną opinię trzy lata wcześniej. W związku z powyższym sąd zaopiniował, iż Apple nie jest w stanie udowodnić, iż nazwa „iPhone” była znana w Chinach przed wprowadzeniem na rynek skórzanych wyrobów lokalnego producenta. W rezultacie ponieważ produkty o nazwie IPHONE zostały wprowadzone w Chinach przed wejściem na ten rynek smartfona Apple i należą do dwóch zupełnie różnych kategorii produktów, mogą funkcjonować obok siebie.

Taki obrót sprawy jest Apple oczywiście wybitnie nie na rękę, ale jak firma ta nauczyła się z doświadczenia, chińskie prawo zostało stworzone wyłącznie z myślą o Chińczykach. W 2012 roku gigant z Cupertino musiał zapłacić 60 mln USD firmie Proview Technology po przegranym pojedynku o nazwę „iPad”, a dosłownie miesiąc temu zamknięto chiński sklep iTunes Movies i iBooks, zapewne z uwagi na obowiązującą w Chinach cenzurę.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne