Połącz się z nami

Newsy

Apple straciło wyłączność na korzystanie z nazwy „iPhone” w Chinach

Proces pomiędzy Apple, a Xintong Tiandi rozpoczął się w 2012 roku.

Każda firma dba o swój wizerunek. Częścią tego procesu jest upewnienie się, że nikt nie wykorzystuje nazwy naszego produktu do sprzedaży jakiegoś innego wyrobu. Prawo to jest z reguły respektowane na świecie, a wszelkie niejasności w miarę szybko wyjaśniane na drodze sądowej. Oczywiście sprawa ta ma się zupełnie inaczej jeśli proces ten toczy się w Chinach.

Taki los spotkał właśnie Apple, którego smartfon podzieli się nazwą z chińską firmą zajmującą się produkcją pokrowców i etui do urządzeń mobilnych. Proces pomiędzy Apple a Xintong Tiandi rozpoczął się w 2012 roku, ale dopiero teraz sąd ogłosił wyrok. Na początku sprawa wydawała się oczywista. Gigant z Cupertino zarejestrował nazwę „iPhone” w 2002 roku. Firma z Pekinu zarejestrowała swoją w 2007, czyli w roku, kiedy na rynek trafił pierwszy iPhone. Problem pojawił się w chwili kiedy okazało się, iż wniosek Apple o zastrzeżenie nazwy nie został w Chinach przyjęty aż do 2013 roku. Xintong miało trochę więcej szczęścia, gdyż ich aplikacja otrzymała pozytywną opinię trzy lata wcześniej. W związku z powyższym sąd zaopiniował, iż Apple nie jest w stanie udowodnić, iż nazwa „iPhone” była znana w Chinach przed wprowadzeniem na rynek skórzanych wyrobów lokalnego producenta. W rezultacie ponieważ produkty o nazwie IPHONE zostały wprowadzone w Chinach przed wejściem na ten rynek smartfona Apple i należą do dwóch zupełnie różnych kategorii produktów, mogą funkcjonować obok siebie.

Taki obrót sprawy jest Apple oczywiście wybitnie nie na rękę, ale jak firma ta nauczyła się z doświadczenia, chińskie prawo zostało stworzone wyłącznie z myślą o Chińczykach. W 2012 roku gigant z Cupertino musiał zapłacić 60 mln USD firmie Proview Technology po przegranym pojedynku o nazwę „iPad”, a dosłownie miesiąc temu zamknięto chiński sklep iTunes Movies i iBooks, zapewne z uwagi na obowiązującą w Chinach cenzurę.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

iOS 13.5.1 z aktualizacjami bezpieczeństwa

Newsy

TEST: Zegarki sportowe

Testy

iOS 13.5 z ułatwieniami dla osób noszących maseczki

Newsy

Okulary AR od Apple mogą ukazać się w przyszłym roku

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!