Dodatkowy monitor to nieodłączny element wystroju domowych biur, szczególnie, jeśli pracujemy na laptopach. 13- lub 15-calowe ekrany nie zawsze pomieszczą okna tekstowe, programy do edycji zdjęć czy wideokonferencje, z których jednocześnie korzystamy w pracy. Wykonywanie codziennych obowiązków chce nam ułatwić LG UltraWide Ergo, monitor o niezwykłym designie.
Wzornictwo zwraca uwagę już w momencie otwarcia pudełka. Ten ciężki, ładnie wykończony sprzęt został wyposażony w nietypowy sposób mocowania – zacisk, który przymocowujemy do tylnej krawędzi biurka. Sam ekran jest osadzony na wyciąganym ramieniu; przy jego pomocy przysuniemy go lub odsuniemy, zmienimy wysokość i pochylenie, a także ustawimy pod odpowiednim kątem. Chociaż wielu użytkowników preferuje monitory z klasycznymi podstawkami, ten design ma wiele zalet – można dopasować go do każdego miejsca pracy, oszczędzając przy tym przestrzeń na biurku.
UltraWide dysponuje przy tym prostym systemem organizacji kabli i całkiem niezłym wyborem portów: USB-B, dwa USB-A, dwa HDMI i pojedynczy DisplayPort, a do tego wyjście słuchawkowe. Wśród nich zabrakło nam jedynie coraz popularniejszego USB-C.
Konfiguracja monitora nie stanowi technologicznego wyzwania, acz do jego montażu potrzebne są dwie osoby: UltraWide Ergo jest tak duży i ciężki, że przenoszenie go w pojedynkę mogłoby skończyć się niezbyt szczęśliwie. 34-calowy ekran wykonany został w technologii IPS LCD i ma rozdzielczość 3440×1440 px. Szeroki format 21:9 pozwala na odpalenie dwóch aplikacji obok siebie, bez zmniejszania i zwężania okien. Panel otrzymał wsparcie dla HDR10 i AMD FreeSync, acz odświeżanie 75 Hz wskazuje, że nie jest to monitor gamingowy, zaś jasność 300 nitów nie obiecuje wybitnego efektu HDR.
Poza tym, UltraWide Ergo cechuje się przyzwoitym balansem kolorów i ostrością; w monitorze służbowym nie potrzeba wiele więcej. Aby dostosować wyświetlanie do swoich preferencji, wystarczy wcisnąć przycisk zlokalizowany wzdłuż dolnej krawędzi monitora – w przeciwieństwie do większości konkurentów, LG zadbało o to, by nawigacja po nim była sprawna i intuicyjna. Sami dość często korzystaliśmy z Trybu Czytnika, w którym redukowana jest ilość niebieskiego światła: taki ciepły obraz okazał się bardziej przyjazny dla zmęczonych oczu.
Do dyspozycji otrzymujemy także malutkie głośniki o łącznej mocy 14 W. Są one użyteczne tylko w sytuacji, gdy absolutnie nie mamy miejsca na biurku na coś większego – ich brzmienie okazało się płaskie i ściśnięte, dochodzące jakby z oddali.
Czy warto kupić LG UltraWide Ergo? Wszystko zależy od twojego miejsca pracy – jeśli dysponujesz bardzo małą przestrzenią, duży, „służbowy” monitor z wieloma opcjami ustawienia może okazać się strzałem w dziesiątkę. W innym wypadku, odpuść sobie – na rynku znajdziesz tańsze i bardziej funkcjonalne alternatywy.
Specyfikacja
- CENA 2 790 PLN
- PRZEKĄTNA EKRANU 34 cale
- TYP EKRANU LED IPS, płaski
- ROZDZIELCZOŚĆ 3440×1440 px
- FORMAT OBRAZU 21:9
- KĄTY WIDZENIA 178° w pionie, 178° w poziomie
- ŁĄCZNOŚĆ 2x HDMI, DisplayPort, wyjście słuchawkowe, 2x USB-A, USB-B
- WYMIARY 816 x 612 x 406 mm
Werdykt
NASZYM ZDANIEM...
LG UltraWide Ergo to monitor stricte biurowy – jeśli szukasz czegoś bardziej wszechstronnego, mocno się rozczarujesz.
Plusy
Niemal nieograniczone możliwości w ustawianiu i konfiguracji ekranu. Przydatne funkcje dodatkowe.
Minusy
Przeciętna jasność. Brak wsparcia dla USB-C. Słabiutkie głośniki.