Nadszedł czas na dokonanie męskiego wyboru – czy jesteś w stanie kupić przepiękny i niezwykle inteligentny Smart TV, który pomimo wyśmienitego ekranu nie pracuje w rozdzielczości 4K?
Ostateczna decyzja nie jest wbrew pozorom tak oczywista, zwłaszcza jeśli mamy przed oczyma sprzęt wyposażony w matrycę wykonaną w technologii OLED, zapewniającą niesamowitą jakość obrazu oraz poziom kontrastu, jakiego nie sposób doświadczyć w tradycyjnych LED-owych panelach. W ubiegłym roku LG wypuściło na rynek telewizor 55EC930V, który właśnie dzięki swojemu znakomitemu ekranowi zachwy-
cał każdego, kto tylko miał okazję obejrzeć wyświetlany na nim obraz. Dziś mamy okazję testować następcę tego modelu i wierzcie nam, że wrażenia obcowania z tym urządzeniem są po prostu niesamowite.
MATRYCA OLED GWARANTUJE OBRAZ O SPEKTAKULARNEJ WRĘCZ WYRAZISTOŚCI.
Zanim przejdziemy do opisu tego modelu, warto przyjrzeć się jego premierze w nieco szerszym kontekście. 55EC930V debiutuje w momencie, gdy producenci telewizorów rozgryzają pomału możliwości drzemiące w ekranach LCD wykonanych z użyciem technologii kropek kwantowych, pozwalającej na znaczącą poprawę jakości wyświetlanego obrazu, zwłaszcza w kontekście nasycenia jego barw oraz jakości czerni. W takim ujęciu można by więc pomyśleć, że wprowadzanie na rynek kolejnej generacji modeli OLED jest dość ryzykownym posunięciem. W praktyce okazuje się jednak, że pomimo rozwoju matryc LCD z nanokryształowymi półprzewodnikami, na dzień dzisiejszy tego typu panele w dalszym ciągu nie oferują jeszcze tak rewelacyjnych wrażeń wizualnych jak ekrany OLED. Sytuacja ta może się zmienić w kontekście przyszłego półrocza, ale dywagując o tym, co ma miejsce „tu i teraz”, fakty prezentują się właśnie tak.
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytanie postawione na początku tego tekstu, to najnowszy produkt LG z miejsca powinien wskoczyć na listę twoich sprzętowych zakupów, ale zanim pobiegniesz do sklepu, musisz być przygotowany na konieczność wydania kwoty około 13 000 PLN. Przełknąłeś już tę gorzką pigułkę? W takim razie skupmy się więc na prawdziwym mięsku.
Matryca OLED obecna w 55EC930V nie wymaga podświetlenia, co przekłada się na fakt, że jest ona znacznie lżejsza i smuklejsza od tradycyjnego LED-owego ekranu. Największą jej zaletą jest jednak to, że w wyniku takiej właśnie technologii produkcji czerń zachowuje swą głębię, a uzyskiwany poziom kontrastu pozwala nacieszyć oczy obrazem o spektakularnej wręcz wyrazistości. Zdolność generowania wizualiów o tak dużym poziomie nasycenia barw przy zachowaniu ich naturalności jest bez wątpienia największą zaletą matrycy OLED i choćby z tego tylko względu warto przejść się do salonu, aby choćby przez kilka sekund na własne oczy móc przekonać się o jej możliwościach.
Potencjał drzemiący w telewizorze LG widać zwłaszcza podczas oglądania obrazów cechujących się dużą dynamiką, takich jak np. blockbusterowe filmy akcji czy transmisje z wydarzeń sportowych. Na panelu OLED nawet filmy 3D prezentują się atrakcyjnie, a organizację trójwymiarowego seansu ułatwiają tu aż cztery pary pasywnych okularów 3D dołączone do odbiornika.
W tym miejscu trzeba napisać o dwóch aspektach związanych z ekranem w 55EC930V, które dla niektórych konsumentów mogą uchodzić za jego wady. Jak wspominaliśmy już na początku, nie mamy tu niestety do czynienia z matrycą pracującą w rozdzielczości 4K, co w przypadku telewizora kosztującego tak duże pieniądze wywołuje delikatny niesmak. Drugą kwestią jest fakt, że produkt LG posiada zakrzywioną konstrukcję. Doskonale zdajemy sobie sprawę z atrakcyjności tego designu, ale decydując się na zakup takiego właśnie sprzętu trzeba pamiętać o tym, że przy 55-calowej przekątnej wieloosobowy seans nie musi wiązać się z identycznym poziomem wizualnych doznań dla wszystkich jego użytkowników. Warto wziąć więc to pod uwagę, zwłaszcza jeśli co tydzień spraszamy na filmową posiadówkę grupę kilkunastu znajomych.
NA ZAKRZYWIONYM PANELU OLED NAWET FILMY 3D PREZENTUJĄ SIĘ ATRAKCYJNIE.
LG od dłuższego czasu uchodzi za jednego z liderów szeroko rozumianych technologii Smart TV, a opisywany model jest podręcznikowym przykładem potwierdzającym ten stan rzeczy. Platforma LG Smart+ działająca w oparciu o system operacyjny webOS poza swymi ogromnymi możliwościami oferuje też dziecinnie łatwą obsługę, realizowaną z pomocą kontrolera Magic Remote, pozwalającego na szybkie i zarazem wyjątkowo intuicyjne poruszanie się po telewizyjnym interfejsie. Znajdziemy w niej dostęp do bogatej liczby aplikacji, które mogą pracować niezależnie od siebie – bez konieczności zamykania i ponownego uruchamiania każdej z nich. Dla multimedialnych wielozadaniowców funkcja ta jest niesamowicie przydatna, a w połączeniu ze znajdującym się na dole ekranu paskiem szybkiego dostępu do ulubionych/najczęściej używanych aplikacji sprawia, że mamy wrażenie obcowania z jednym z najbardziej przyjaznych użytkownikowi urządzeń smart TV.
Czy zatem w obliczu wszystkich opisanych powyżej zalet i wad najnowszego telewizora LG powinieneś dać mu szansę? Według nas odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Nawet pomimo braku wsparcia dla rozdzielczości 4K oraz dość wysokiej ceny, 55EC930V jawi się nam jako jeden z najlepszych modeli, jaki ukazał się na przestrzeni ostatniego roku. Co więcej, w segmencie odbiorników Full HD nie potrafimy na dzień dzisiejszy znaleźć konkurenta mogącego rzucić mu wyzwanie w kontekście jakości wyświetlanego obrazu.
{SUCHE FAKTY}
1/ Łatwość użytkowania
Podobnie jak inne topowe modele telewizorów marki LG, 55EC930V również działa w oparciu o niesamowicie intuicyjny i funkcjonalny interfejs webOS.
2/ Ultra smukły design
Matryca wyprodukowana w technologii OLED jest bardzo cienka – telewizor LG w swym najgrubszym miejscu mierzy zaledwie 80 mm, a jego całkowita masa nie przekracza 15 kg.
3/ Magic Remote
Wyceluj kontrolerem w ekran, a zobaczysz na nim kursor umożliwiający dziecinnie łatwą obsługę interfejsu oraz wszystkich dostępnych z jego poziomu aplikacji.
{SPECYFIKACJA}
OS WebOS
EKRAN 55 cali
ROZDZIELCZOŚĆ Full HD
MATRYCA Zakrzywiona OLED
FUNKCJA NAGRYWANIA NA DYSK Tak
KONTROLER MAGIC REMOTE Tak
3D Pasywne
WYMIARY 715×1 225×80 mm
WAGA 14,4 kg
{ZABÓJCZE CECHY}
1/ Nowoczesny deisgn
Zakrzywioną i niezwykle smukłą matrycę OLED osadzono na eleganckiej podstawie, zaś ramka okalająca ekran jest tak cienka, że mamy wrażenie iż obraz dosłownie lewituje w powietrzu.
2/ Obraz
Jego jakość można opisywać wyłącznie w samych superlatywach i ze świecą szukać dzisiaj telewizora Full HD, który oferowałby kolory cechujące się tak wysokim nasyceniem.
3/ Głośniki
Pomimo cienkiego profilu urządzenia, LG udało się wsadzić do niego zestaw głośników oferujących bardzo wyraziste i zarazem zaskakująco donośne brzmienie.
{OPINIA}
Maciej Adamczyk, redaktor T3
Gdybym musiał w tym momencie zakupić nowy telewizor, to miałbym nielichą zagwozdkę, ponieważ ciężko byłoby mi oprzeć się magii frazy 4K dopisywanej do wielu topowych modeli stworzonych przez liczących się na rynku producentów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że standard ten dopiero rozwija swoje skrzydła, nie widziałbym żadnego problemu w podjęciu decyzji o zakupie sprzętu, który już teraz pozwoli mi cieszyć się ostrym jak żyleta obrazem Full HD. W takim właśnie kontekście przetestowany przez nas model LG wypada wprost rewelacyjnie, gdyż możliwości jego OLED-owego ekranu wywołują istny oczopląs i mimowolne skurcze mimiczne, będące wyrazem zadowolenia z obcowania z tak wspaniałymi kolorami. Ten produkt trzeba po prostu zobaczyć na żywo – wtedy można najłatwiej przekonać się, że koreańskiej firmie udało się stworzyć najlepszy telewizor Full HD w historii całej branży.
Ocena
Zdaniem T3
55EC930V ma wszelkie predyspozycje, aby dumnie dzierżyć tytuł pana i władcy wszystkich telewizorów Full HD.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena