Lenovo przy okazji premiery tabletu ThinkPad 8 miało ogromną szansę zdobyć gromki poklask wśród wielbicieli mobilnych urządzeń z systemem Windows. „Miało” jest tutaj słowem kluczem, gdyż po ujrzeniu ceny tego sprzętu mina ścierpła nam niezmiernie. Za 2 000 PLN można już bowiem kupić naprawdę przyzwoity laptop, a nie jego częściową, aczkolwiek całkiem udaną imitację.
Nie sposób nie docenić solidnej specyfikacji – Lenovo wrzuciło do aluminiowej obudowy potężny 4-rdzeniowy procesor 2,4 GHz, 2 GB RAM-u i niezły układ graficzny. Z takimi podzespołami tablet ten nawet nie spoci się przy wykonywaniu wielu zadań naraz i przyjmie „na klatę” obsługę gier o przeciętnych wymaganiach sprzętowych. Co więcej, będą one wyglądać rewelacyjnie na 8-calowym ekranie Full HD, lecz jeśli jego rozmiar okazałby się niewystarczający, to dzięki złączu micro HDMI w jednej chwili można przerzucić obraz na duży ekran telewizora lub monitora. Porządną specyfikację dopełniają dwie kamery – przednia 2 Mpix oraz tylna, wyposażona w sensor o rozdzielczości 8 Mpix. O ile w przypadku pierwszej ilość megapikseli ma znaczenie np. przy prowadzeniu pogawędek przez któryś z wideo komunikatorów, o tyle umieszczenie z tyłu tak dobrej kamery stanowi dla nas zbytnią rozpustę. Czy znacie osoby, które latają po mieście i strzelają foty tabletem? No właśnie. Gdyby Lenovo dało z tyłu nieco słabszy sensor, to z pewnością cena tabletu stałaby na nieco bardziej akceptowalnym poziomie. Podobnie ma się sprawa z aluminiową obudową. Owszem, w kontekście użytego materiału wygląda ona bardzo atrakcyjnie, jednak w zestawieniu z mało urokliwym i prostym do bólu designem, całościowe wrażenie wizualne budzi pewien niesmak.
Nie wiemy też czy była to wina testowanego egzemplarza, ale niemiło zaskoczyła nas żywotność baterii. Przy włączonym filmie w rozdzielczości HD wytrzymała niecałe 6,5 godziny, a w przypadku sprzętu mobilnego wynik ten nie stanowi absolutnie powodu do dumy. Pod względem parametrów ThinkPad 8 zasługiwałby na solidną czwórkę, ale mało atrakcyjna cena oraz kilka dość kluczowych mankamentów skutecznie wpłynęły na taką a nie inną ocenę.
Specyfikacja
WYŚWIETLACZ 8,3 cala, 1920×1200 pikseli
SYSTEM OPERACYJNY Windows 8
PROCESOR 4-rdzeniowy Intel Z3770 2,4 GHz
RAM/WBUDOWANA PAMIĘĆ 2 GB/64 GB + microSD
APARATY 8 Mpix (tył), 2 Mpix (przód)
ŁĄCZNOŚĆ 1x USB 3.0, micro HDMI, Wi-Fi, Wi-Di, Bluetooth
WYMIARY/WAGA 132×224,3x 8,8 mm/430 g
Gorąca cecha
WYDAJNOŚĆ
4-rdzeniowy procesor 2,4 GHz oraz 2GB gwarantują, że sprzętowi temu niestraszna jest jednoczesna praca na wielu aplikacjach. Problem może pojawić się np. przy oprogramowaniu edycyjnym (Photoshop etc.) i nieco bardziej wymagających grach.
Suche fakty
EKRAN
8-calowy panel IPS LCD o rozdzielczości 1920×1200 pikseli stanowi największą ozdobę tabletu Lenovo. Jest jasny, wyrazisty i można na niego patrzeć praktycznie pod dowolnym kątem.
ZŁĄCZA
Poza USB 3.0 znajdziemy tu także złącze micro HDMI, z pomocą którego będziemy mogli przesłać obraz z tabletu na monitor lub jakiś inny większy ekran.
CENA
Nawet po uwzględnieniu faktu, że mamy tu do czynienia z tabletem z Windowsem 8, kwota 2 000 PLN wydaje się być stanowczo za wysoka.
Ocena
Zdaniem T3
W żadnym wypadku nie jest to zły sprzęt, ale kiepski stosunek jakości do ceny stawiają ThinkPada 8 w niezbyt korzystnym świetle.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena