Połącz się z nami

Publikacje

Teoria wielkiej potrzeby rozwoju

Z którymi technologiami przyjdzie nam się w niedługim czasie pożegnać? Czy zmiany zawsze wychodzą nam na dobre?

Opublikowane

dnia

Każdy z nas inaczej radzi sobie ze stratą. Dla jednych jest to osobista tragedia, która powoli prowadzi do depresji. Inni szukają pocieszenia w pracy i uciekają od problemów w używki, seks czy gry planszowe. Dla mnie jest to zawsze moment zadumy. Nie inaczej było w kwietniu tego roku, kiedy przyszło nam się pożegnać z Tonym Starkiem i Stevem Rogersem. Miesiąc później ostatni raz pomachaliśmy grupie nerdów z Teorii wielkiego podrywu i mieszkańcom Westeros, którzy zakończyli swoją Grę o tron. Ta atmosfera zamykania pewnych rozdziałów przywiodła mi ostatnio na myśl jeden z naszych felietonów, który lata temu opublikowaliśmy na łamach „Magazynu T3”. Jego tytuł głosił „Wojny formatów” i traktował o zwycięskich oraz przegranych rozwiązaniach w świecie technologii, które przez lata zdominowały lub zostały kompletnie zapomniane przez rynek i konsumentów. Ponieważ jak wiemy krąg życia nigdy nie ustaje, to pojawia się pytanie: kto następny padnie pod ciosem ponurego żniwiarza?

Patrząc na możliwych kandydatów nie sposób nie zacząć od nowych smartfonów, które po latach relatywnego spokoju doczekały się rewolucji w postaci składanych ekranów. Nie licząc pierwszych prototypowych rozwiązań rękawicę podjęły firmy Samsung i Huawei – nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem. Firma Samsung doświadczyła kilka lat temu, co oznacza wycofanie modelu ze sprzedaży. Być może tylko dzięki temu tak szybko zareagowali na liczne awarie zgłaszane przez pierwszych recenzentów Folda. Jak się okazało, delikatne ekrany padały jak muchy i nie były sobie w stanie poradzić z dociekliwymi przedstawicielami mediów, przez co huczna premiera została odwołana.

Oficjalnie Fold ma powrócić w zmienionej i ulepszonej formie. Warto również pamiętać, że jest to pierwsza prawdziwa próba komercyjnego spopularyzowania tego typu urządzenia, ale chyba każdy się zgodzi, że taki początek nie napawa optymizmem. Tym gorzej może wyglądać sytuacja Huawei, której Mate X ma ekran wykonany w takiej samej technologii i jest składany do zewnątrz, a nie jak w przypadku Folda do wewnątrz, gdzie mogliśmy liczyć chociaż na odrobinę ochrony.

Kolejnym pretendentem jest w najbliższych latach telewizja kablowa. Lata skakania po kanałach, oglądania tych samych programów, dopasowywania się do ramówki programowej i znoszenia ton reklam mają się ku końcowi. Wiele osób już kilka lat temu „przecięło kabel” i zrezygnowało z usług takich firm jak Multimedia czy Toya na rzecz Netflixa. O ile w najbliższym czasie dostawcy treści telewizyjnych nie zmienią swoich biznes planów to czeka ich sporo problemów. Poza agresywnym rozwojem oferty wspomnianego Netflixa czy HBO GO, na horyzoncie mamy już serwis streamingowy Disney+, który będzie oferował wszystko treści w jakości 4K. Warto również wspomnieć o takich firmach jak Play, która umożliwia oglądanie kanałów telewizyjnych za pośrednictwem małego pudełka podłączonego do internetu lub poprzez aplikację. Swoje plany dotyczące uśmiercenia telewizji kablowej ma również Apple, które tworzy nowy dom dla kanałów telewizyjnych i wydarzeń sportowych. Może się zatem okazać, że za kilka lat będziemy ostatnim pokoleniem pamiętającym skąd wziął się świstak, jego sreberka i co na to wszystko łyżka.

Wśród wielu dogorywających rozwiązań od lat znajdują się fizyczne nośniki danych. Jednym z ostatnich obrońców tego świata jest branża gier komputerowych. Nawet jeśli ktoś chce zignorować świetne wyniki sprzedażowe serwisów typu Steam czy fakt, że streamowanie gier w dobie szybkiego i stabilnego internetu powołało do życia projekt Google Stadia, to nikt nie będzie w stanie odwrócić wzroku od nowej generacji konsol Microsoftu i Sony. O ile wyłaniające się powoli zza horyzontu PlayStation 5 ma jeszcze posiadać czytnik płyt, o tyle nowa wersja Xbox One S już nie. Cyfrowa dystrybucja gier jest jeszcze daleka od ideału, ale możemy być pewni, że Sony wraz z piątą iteracją swojego bestsellera poczyni ruchy, które będą miały na celu przekonanie fanów „niebieskiej” płyty do pobierania gier na swoje konsole. Z czasem wystarczy dodanie opcji wymiany, odsprzedaży lub zwrotu zakupionych gier, aby i ten bastion padł.

Czasami trudno jest się pożegnać z naszymi ulubionymi rozwiązaniami, urządzeniami czy bohaterami. Należy jednak pamiętać, że zmiany nie zawsze muszą być złe: śmierć VHS dała nam bowiem DVD, upadek płyt CD przyniósł streaming, który za cenę jednej płyty daje dostęp do milionów utworów, a sukces Gry o tron da życie czterem nowym prequelom… No może to ostatnie nie do końca wyjdzie nam na dobre, ale nie każda droga musi być usłana różami.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

Kompletny przewodnik: Inteligentne dzwonki

Sprawdź, kto dzwoni do drzwi, bez ruszania się z kanapy – inteligentny dzwonek to funkcjonalny gadżet, który poprawi twoją wygodę i bezpieczeństwo.

Opublikowane

dnia

Podczas stażu w Akademii Albany, profesor nauk matematycznych i filozofii naturalnej, Joseph Henry, zajmował się także eksperymentami z dziedziny fizyki. Podczas jednego z nich udało mu się wpaść na trop zjawiska znanego dziś pod nazwą indukcji elektromagnetycznej. Odkrycie to pociągnęło za sobą szereg dalszych badań nad elektromagnesami, a w 1831 roku Henry wymyślił jego ciekawe zastosowanie – po jednej stronie sali wykładowej umieścił dzwonek, a po drugiej serwomechanizm, łącząc je ponad kilometrowym przewodem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

5G dla ciebie

Kto będzie rządzić rynkiem smartfonów 5G?

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Era 5G nadeszła… no, prawie. W wielu krajach Europy operatorzy sieci komórkowych już uruchamiają stosowną infrastrukturę i wprowadzają do swojej oferty urządzenia obsługujące nowy standard, oferując klientom niedoścignioną prędkość przesyłania danych i łącza potrafiące obsłużyć ogromną liczbę połączeń naraz.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

HTC Vive Cosmos pod lupą

Trójka śmiałków kontra HTC Vive Cosmos – czy uda im się skonfigurować i uruchomić ten nowoczesny headset VR?

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość to bez wątpienia jedna z najbardziej ekscytujących technologii. Możliwość przeniesienia się do zupełnie innego świata i interakcji z nim za pośrednictwem własnych dłoni rozbudza wyobraźnię i kreatywność, pozwalając chociaż na chwilę odciąć się od codzienności. Z drugiej strony, VR może także onieśmielać. Od wielu lat pokutuje przekonanie, że to hobby tylko dla wybranych: osób dysponujących potężnym, gamingowym komputerem, miejscem do rozstawienia stacji trackingowych oraz wiedzą techniczną, która umożliwi im konfigurację tego całego cyrku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Przyszłość technologii: Amazon

Czeka na nas nie tylko bogactwo opcji głosowych, ale także nowe sposoby prowadzenia rozmów z Alexą.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Eric King, dyrektor generalny Amazon Alexy na Europę, uczestniczył w pracach nad wirtualną asystentką Amazona od czasu pierwszego otwarcia systemu na zewnętrznych deweloperów. Był on odpowiedzialny za wdrożenie umiejętności Alexy i pozyskanie partnerów sprzętowych, dzięki którym może ona kompleksowo zarządzać inteligentnym domem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Przyszłość technologii: Formuła 1

Dyrektor techniczny F1 opowiada o najnowszych osiągnięciach w konstrukcji bolidów, które już wkrótce znajdą się także w naszych domowych autach.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Wciągu swojej wieloletniej kariery dyrektor techniczny Formuły 1, Pat Symonds, był świadkiem licznych zmian w sportach motorowych. Największy postęp dokonał się w technologiach bezpieczeństwa – wypadki zdarzają się coraz rzadziej, a z każdego z nich należy wysnuć wnioski, które zapobiegną powtarzaniu się tragedii – choć należy pamiętać, że to wciąż jedna z najniebezpieczniejszych dyscyplin. Jednym z największych osiągnięć Symondsa jest próba wyrównania szans pomiędzy zespołami poprzez wprowadzenie nowych regulacji i limitów budżetowych na bolidy F1 od 2020 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne