Połącz się z nami

Newsy

Sztuczna inteligencja od Adobe rozpoznaje edytowane zdjęcia

Narzędzie do walki z technologią deepfake?

Opublikowane

dnia

W erze Photoshopa coraz trudniej jest rozpoznać, które zdjęcia są w pełni naturalne, a które zostały poddane retuszowi. Pomóc w tym może sztuczna inteligencja rozwijana przez Adobe i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley rozpoznająca, czy dana grafika była poddawana korekcie.

Sztuczna inteligencja została wytrenowana do rozpoznawania jednego z najpopularniejszych sposobów manipulacji, którym poddawane są fotografie, czyli narzędzia Formowanie. Pozwala ono na skorygowanie kształtu i mimiki twarzy, co wykorzystywane jest nie tylko w celach artystycznych, ale także do tworzenia ilustracji do fake newsów. Aby nauczyć AI rozpoznawania sfałszowanych zdjęć, naukowcy wykorzystali bazę obrazów podzieloną na oryginalne fotki i ich edytowane wersje. Zdjęcia były sparowane, dzięki czemu wskazano algorytmowi, na które elementy powinien zwracać uwagę.

Wyniki prac okazały się imponujące: sztuczna inteligencja prawidłowo wskazała, które obrazy były edytowane, w 99% przypadków. Dla porównania, oceniająca te same zdjęcia grupa ochotników miała rację jedynie w 53%. Oprócz wskazywania retuszowanych fragmentów algorytm potrafi również przywracać obraz do stanu przed korektą.

Podczas tworzenia narzędzia, Adobe przyświecała idea odpowiedzialnego korzystania z Photoshopa – wykrywająca retusz sztuczna inteligencja ma zwiększyć zaufanie do cyfrowych mediów wizualnych, w których bardzo łatwo jest zmanipulować drobiazgi, które wpłyną na wydźwięk i odbiór fotografii. Deweloper planuje rozwinąć umiejętności AI o rozpoznawanie kolejnych narzędzi służących do ingerencji w obrazy.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Allegro Gadane – serwis społecznościowy dla użytkowników portalu

Do dyskusji na temat kupna, sprzedaży i funkcjonowania serwisu.

Opublikowane

dnia

Popularna platforma sprzedażowa Allegro doczekała się właśnie… serwisu społecznościowego. Allegro Gadane to miejsce, gdzie każdy użytkownik może zadać pytanie na temat korzystania z serwisu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Ikea prezentuje kolekcję elektroniki FREKVENS

Powstała we współpracy z designerami z Teenage Engineering.

Opublikowane

dnia

W sklepach Ikea pojawia się coraz więcej elektronicznych gadżetów. Tym razem do inteligentnego oświetlenia dołączy limitowana kolekcja FREKVENS, składająca się z modułowych głośników, reflektorów i elementów dekoracyjnych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Netflix wyprodukuje film anime w uniwersum Wiedźmina

Za oprawę audiowizualną odpowiedzialni będą twórcy Legendy Korry.

Opublikowane

dnia

Wiedźmin okazał się przełomową produkcją dla Netflixa – to najpopularniejsza produkcja w historii serwisu streamingowego, która przyciągnęła przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Nic dziwnego, że powstają kolejne plany ekspansji tego uniwersum.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Premiera Motoroli Razr już w lutym

W Polsce trafi do oferty jednego operatora.

Opublikowane

dnia

Żadna inna premiera nie wzbudza takiego uczucia nostalgii, jak ta. Po miesiecznym opóźnieniu w nasze ręce trafi wyczekiwana Motorola Razr – nowoczesna wariacja na temat telefonu z klapką.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne