Połącz się z nami

Newsy

Soczewki kontaktowe… strzelające laserami

I ty zostaniesz superbohaterem?

Opublikowane

dnia

Superman, Supergirl, Cyclops – strzelanie laserami z oczu to atrybut wielu superbohaterów. Ta supermoc już wkrótce będzie w zasięgu każdego z nas, a to za sprawą specjalnych soczewek kontaktowych.

Laserowe soczewki zostały zaprojektowane przez naukowców z uniwersytetu w St Andrews. Podstawą ich działania są uformowane w kształt kontaktów miękkie, cienkie membrany laserowe zawierające organiczne półprzewodniki. W kontakcie z powierzchnią oka mogą one emitować słabe promienie lasera o jasności bezpiecznej dla oczu. Ze względu na ograniczoną moc raczej trudno będzie je wykorzystać w walce ze złoczyńcami, ale nie oznacza to, że będą nieprzydatne: naukowcy twierdzą, że doskonale sprawdzą się w tworzeniu nowoczesnych zabezpieczeń biometrycznych i antyfałszerskich. Mogą one na przykład służyć do sprawdzenia, czy dany banknot nie został podrobiony lub do otwierania systemów zabezpieczeń bez konieczności skanowania tęczówki. Optyczne właściwości soczewek utrzymują się przez kilka miesięcy.

Projekt znajduje się w fazie badań in vitro: pierwsze testy zostały przeprowadzone na krowich oczach pozyskanych ze zwierząt ubitych na mięso. Zapewne minie jeszcze wiele czasu, zanim soczewki trafią do testów „na ludziach”. Naukowcy planują rozszerzenie zastosowań membran laserowych na inne dziedziny, w tym medycynę i biofotonikę.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Facebook uruchamia własny system płatności

Pozwala na przesyłanie pieniędzy wewnątrz aplikacji.

Opublikowane

dnia

Zakupy w Marketplace, urodzinowe akcje charytatywne – Facebook ma sporo zakątków, w których można wydać pieniądze. W przyszłości będzie można zapłacić nie tylko kartą lub przelewem, ale również za pośrednictwem usługi Facebook Pay, która automatycznie obsłuży nasze transakcje.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kolejna fabryka Tesli powstanie w Berlinie

Będzie produkowała baterie, napędy i niektóre modele.

Opublikowane

dnia

Po Stanach Zjednoczonych i Chinach przyszedł czas na Europę. Elon Musk oficjalnie potwierdził, że kolejna fabryka Tesli powstanie w Niemczech. Plany firmy zakładają, że produkcja ruszy już w 2021 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje ekspansję na rynku AR

W planach headset, okulary i nowe funkcje na iPadzie.

Opublikowane

dnia

O tym, że Apple z nadzieją patrzy w stronę rozwiązań AR, wiadomo nie od dziś. Póki co firma stara się zachować w sekrecie swoje plany związane z rzeczywistością rozszerzoną, ale najnowsze przecieki zdają się potwierdzać, że już wkrótce mocno zaznaczy ona swoją pozycję na tym rynku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Oficjalna premiera Disney+

Serwis streamingowy dostępny dla subskrybentów w trzech krajach.

Opublikowane

dnia

To chyba najbardziej oczekiwana premiera wśród serwisów streamingowych – w końcu po raz pierwszy w jednym miejscu dostępne będą wszystkie produkcje z uniwersum Marvela, Gwiezdnych Wojen czy klasyczne, disneyowskie filmy. Czego jeszcze możemy spodziewać się po usłudze Disney+?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google otwiera projekt Google Cardboard

Teraz każdy może stworzyć aplikację VR.

Opublikowane

dnia

Ledwie miesiąc temu pożegnaliśmy Google Daydream, najambitniejszy projekt zakładający wprowadzenie wirtualnej rzeczywistości na smartfony. Na otarcie łez Google daje nam otwarty dostęp do kodu źródłowego i narzędzi służących do budowania apek na nieco bardziej, hmm, chałupniczy headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne