Połącz się z nami

Newsy

Rosja zakazuje sprzedaży sprzętu elektronicznego bez rosyjskich aplikacji

Powodem jest chęć promowania krajowych usług.

Opublikowane

dnia

W świecie technologii panuje przekonanie, że Rosja to potencjalnie dochodowy, ale bardzo wymagający rynek. Od połowy przyszłego roku sytuacja stanie się jeszcze trudniejsza dla producentów sprzętu, rosyjski parlament przyjął bowiem uchwałę, która zakazuje sprzedaży gadżetów, na których nie znajdą się rodzime aplikacje.

Nowe prawo dotyczy smartfonów, komputerów i inteligentnych telewizorów. Od lipca 2020 roku wszystkie urządzenia tego typu oferowane na rosyjskim rynku będą musiały posiadać zestaw preinstalowanych aplikacji stworzonych przez krajowych deweloperów – prawo nie podaje, o które programy chodzi, ale najprawdopodobniej to popularny za naszą wschodnią granicą ekosystem Yandex, czyli rosyjska odpowiedź na Google. Nie oznacza to, że z urządzeń znikną aplikacje zagraniczne; zgodnie z nowym prawem mogą one znajdować się na smartfonie czy komputerze, o ile obok nich dostępne będą te rosyjskie.

Autorzy ustawy tłumaczą, że nowe prawo ma zachęcać użytkowników do korzystania z rosyjskich usług – gdy dana osoba kupuje sprzęt z preinstalowanymi zagranicznymi apkami, nie wie ona, że do wyboru ma także rodzime alternatywy. Ma to także ułatwić osobom starszym dostęp do usług w języku rosyjskim.

Prawo znalazło wielu oponentów, którzy wskazują, że może ono zmusić niektórych producentów elektroniki do wycofania się z rosyjskiego rynku. Jako przykład podawane jest Apple, firma o wyraźnie negatywnym stosunku do preinstalowania aplikacji zewnętrznych deweloperów na swoich urządzeniach – byłoby to równoznaczne z jailbreakingiem systemu operacyjnego i osłabieniem integralności zabezpieczeń. Część obserwatorów zauważa również, że może być to próba zmuszenia użytkowników do korzystania z rodzimych apek, które mogą zawierać nawet protokoły spyware.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Disney+ trafi do Europy już w marcu

Wśród zapowiedzianych państw niestety nie ma Polski.

Opublikowane

dnia

Serwis streamingowy Disneya był do tej pory dostępny jedynie w czterech krajach świata. Pod koniec marca do usługi dołączy wiele państw europejskich, a lista ta rozszerzy się dodatkowo latem. Data polskiej premiery usługi jest na razie niepotwierdzona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla broni się przed oskarżeniami o błędy konstrukcyjne

Mają być one skoordynowanym atakiem na wartość przedsiębiorstwa.

Opublikowane

dnia

Firma Elona Muska po raz kolejny stanęła przed poważnym problemem. Tym razem chodzi o skargi klientów, którzy zwrócili uwagę na pewne niepokojące zachowanie auta. Według Tesli nie ma powodów do obaw, ponieważ oskarżenia są sfabrykowane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Qualcomm prezentuje nowe procesory ze średniej półki

Szybkie 4G i sztuczna inteligencja dla każdego.

Opublikowane

dnia

Chociaż standard 5G rozpowszechnia się coraz szybciej (lecz nie u nas), Qualcomm nie zapomina o wciąż popularnym 4G LTE. Podczas konferencji w Delhi producent zaprezentował trzy nowe procesory Snapdragon przeznaczone do urządzeń ze średniej i niższej półki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Huawei zastąpi Mapy Google nawigacją TomTom

Skuteczny sposób na obejście amerykańskiego embargo.

Opublikowane

dnia

Ograniczony dostęp do amerykańskich technologii i usług stał się bolączką wielu chińskich producentów. Gdy nie mogą oni skorzystać z produktów Google, zwracają się ku alternatywom, na przykład tym pochodzącym z Europy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne