Połącz się z nami

Technologie

Rosja zakazuje sprzedaży sprzętu elektronicznego bez rosyjskich aplikacji

Powodem jest chęć promowania krajowych usług.

Opublikowane

dnia

W świecie technologii panuje przekonanie, że Rosja to potencjalnie dochodowy, ale bardzo wymagający rynek. Od połowy przyszłego roku sytuacja stanie się jeszcze trudniejsza dla producentów sprzętu, rosyjski parlament przyjął bowiem uchwałę, która zakazuje sprzedaży gadżetów, na których nie znajdą się rodzime aplikacje.

Nowe prawo dotyczy smartfonów, komputerów i inteligentnych telewizorów. Od lipca 2020 roku wszystkie urządzenia tego typu oferowane na rosyjskim rynku będą musiały posiadać zestaw preinstalowanych aplikacji stworzonych przez krajowych deweloperów – prawo nie podaje, o które programy chodzi, ale najprawdopodobniej to popularny za naszą wschodnią granicą ekosystem Yandex, czyli rosyjska odpowiedź na Google. Nie oznacza to, że z urządzeń znikną aplikacje zagraniczne; zgodnie z nowym prawem mogą one znajdować się na smartfonie czy komputerze, o ile obok nich dostępne będą te rosyjskie.

Autorzy ustawy tłumaczą, że nowe prawo ma zachęcać użytkowników do korzystania z rosyjskich usług – gdy dana osoba kupuje sprzęt z preinstalowanymi zagranicznymi apkami, nie wie ona, że do wyboru ma także rodzime alternatywy. Ma to także ułatwić osobom starszym dostęp do usług w języku rosyjskim.

Prawo znalazło wielu oponentów, którzy wskazują, że może ono zmusić niektórych producentów elektroniki do wycofania się z rosyjskiego rynku. Jako przykład podawane jest Apple, firma o wyraźnie negatywnym stosunku do preinstalowania aplikacji zewnętrznych deweloperów na swoich urządzeniach – byłoby to równoznaczne z jailbreakingiem systemu operacyjnego i osłabieniem integralności zabezpieczeń. Część obserwatorów zauważa również, że może być to próba zmuszenia użytkowników do korzystania z rodzimych apek, które mogą zawierać nawet protokoły spyware.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

NASA bada wybuchy na asteroidzie

Ciało niebieskie od czasu do czasu wyrzuca skały.

Opublikowane

dnia

Asteroida Bennu stała się sławna, gdy NASA wybrało ją jako cel misji – agencja kosmiczna miała lepiej poznać asteroidę, która znajduje się na orbicie potencjalnie kolidującej z Ziemią. Na razie zaobserwowano jednak inne, niespotykane dotąd zjawisko…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Snapchat testuje wklejanie twarzy użytkowników do filmów

Coś jak deepfake, ale na wesoło.

Opublikowane

dnia

Aplikacje społecznościowe muszą wciąż dodawać nowe funkcje, by zatrzymać uwagę użytkowników. Snapchat tym razem stawia na uczenie maszynowe – specjalne algorytmy umieszczą nasze twarze w krótkich klipach wideo.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Columbia prezentuje kurtki inspirowane filmem „Gwiezdne Wojny”

Specjalna edycja kurtek Challenger nawiązuje zarówno do jasnej jak i ciemnej strony mocy.

Opublikowane

dnia

przez

Columbia Sportswear prezentuje Challenger – kurtkę z wyjątkowej serii  Star Wars Force Edition, inspirowanej finalnym starciem jasnej i ciemnej strony mocy.  Fani mogą teraz pokazać, z którą częścią bohaterów się identyfikują: wybierając czarną kurtkę „ciemnej strony” z detalami nawiązującymi do Imperium, lub szarą – „jasnej strony” – z elementami odsyłającymi do stylistyki Sojuszu Rebeliantów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Zdjęcia Google z funkcją czatu

Łatwiejsze przesyłanie, komentowanie i zapisywanie fotek.

Opublikowane

dnia

Google wielokrotnie eksperymentowało z komunikatorami i mediami społecznościowymi: Allo okazało się spektakularną porażką, podobnie zresztą jak Google+. Teraz namiastka social media trafi do niespodziewanego miejsca, czyli aplikacji Zdjęcia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera Motoroli One Hyper

Wysuwany aparat przedni, Android 10 i całkiem mocna specyfikacja.

Opublikowane

dnia

Pod szyldem Motoroli od wielu lat produkowane są smartfony ze średniej półki. One Hyper, ich najnowszy model, co prawda nie może konkurować z tegorocznymi flagowcami, ale nie jest takim znowu zwyczajnym „średniaczkiem”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne