Połącz się z nami

Newsy

Reklamy YouTube z kopaniem kryptowalut

Wykorzystywały CPU użytkowników do pozyskiwania kryptowalut.

Strony internetowe, które potajemnie wykorzystują komputery odwiedzających je użytkowników do kopania Bitcoinów i innych kryptowalut, to żadna nowość. Niespodzianką natomiast mogą być… reklamy YouTube, pod które również podpisano skrypt CoinHive służący do pozyskiwania waluty Monero.

Niedawno użytkownicy YouTube zaczęli pisać na Twitterze o dziwnym zachowaniu oprogramowania antywirusowego podczas oglądania reklam przed filmami. Najczęściej pojawiało się ono u internautów z Japonii, Francji, Tajwanu, Włoch i Hiszpanii. Okazało się, że za sprawą platformy Google DoubleClick do niektórych reklam doczepiono skrypt CoinHive. Służy on do pozyskiwania kryptowaluty Monero (kurs 1 XMR – 1 027 PLN) za wykorzystaniem mocy obliczeniowej komputerów gości danej strony internetowej – oczywiście przy ich pełnej zgodzie. Kontrowersyjne reklamy natomiast wykorzystywały do 80% CPU oglądających bez uprzedniego poinformowania samych zainteresowanych lub YouTube.

Google zareagowało bardzo szybko i „kopiące” reklamy zniknęły z YouTube w ciągu kilku godzin. Przynajmniej według oficjalnego stanowiska – zewnętrzne agencje bezpieczeństwa takie, jak Trend Micro twierdzą, że szkodliwe reklamy były obecne na platformie nawet przez kilkanaście dni.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Netflix udostępnia filmy edukacyjne na YouTube

Newsy

Kurs Bitcoina – co powinieneś o nim wiedzieć?

Publikacje

8K bez tajemnic

Publikacje

TEST: Elgato Stream Deck

Testy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!