Kolonizacja obcych planet nie jest tak prosta, jak mogą wskazywać na to kosmiczne symulatory. Superwciągający Rimworld uczy, że wystarczy odzyskać metal ze szczątków innych statków, jednak NASA woli nieco pewniejsze rozwiązania. Konkurs „3D-Printed Habitat Challenge” ma na celu wyłonienie optymalnej technologii pozwalającej na wydrukowanie wszystkich niezbędnych kolonistom struktur.
W zakończonej właśnie drugiej fazie konkursu wyłonieni zostali zwycięzcy, którzy zaprezentowali najbardziej praktyczne, wytrzymałe i najłatwiejsze w eksploatacji konstrukcje. Jednym z głównych warunków konkursu jest jak najszersze wykorzystanie materiałów dostępnych na powierzchni konkretnej planety (przynajmniej 70% użytej mieszaniny powinno pochodzić z lokalnego źródła). Zwycięzcy zdecydowali się na wykorzystanie pokruszonych skał bazaltowych, które zostały wzbogacone o dodatki – plastik z recyklingu oraz wodę(gotowy materiał mógł zostać wykorzystany jako cement).
Głównym celem wyzwania jest opracowanie jak najbardziej wydajnej technologii produkcji mieszaniny, która zostanie wykorzystana do wydrukowania schronień, szklarni i budynków gospodarczych. Plastikowo-skalna konstrukcja okazała się najbardziej wytrzymała, jednak NASA zaciekawił również kosmiczny cement. Przewidywane jest, że w ciągu tygodnia może on stwardnieć w stopniu niespotykanym wśród innych materiałów. Doświadczenia zdobyte podczas drugiej fazy konkursu na pewno przydadzą się w etapie trzecim, którego tematem przewodnim będzie tworzenie kompletnych środowisk życia.