Pandemia zmusiła wielu z nas do kompletnej zmiany swojego stylu życia. Pracownicy, których kariera wymagała dojazdów do biura, przeszli w tryb pracy zdalnej, poznając wszystkie wady i zalety tego rozwiązania – miło było zapomnieć o korkach i zatłoczonej komunikacji miejskiej, ale część osób miała problemy z wygospodarowaniem „służbowej” przestrzeni i oddzieleniem jej od tej domowej.
Mimo tego byliśmy raczej zadowoleni z tego trybu pracy: przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Strathclyde badanie wskazało, że mniej niż jedna dziesiąta ankietowanych chciała wrócić do biura po zniesieniu restrykcji, a prawie jedna trzecia zadeklarowała chęć stałej pracy zdalnej. Mamy dobrą wiadomość dla tych ostatnich: nawet teraz, gdy życie powoli wraca do normy, wiele firm pozwoliło swoim pracownikom zostać w domach. Okazuje się, że praca zdalna wcale nie obniża wydajności, a na dodatek pozwala firmom zaoszczędzić na kosztach wynajmu powierzchni biurowej i towarzyszących temuwydatkach.
Możemy być pewni, że coraz więcej osób będzie pracowało zdalnie lub w elastycznym formacie, łączącym wykonywanie zadań z domu i podróże do siedziby firmy. Jeśli zmiany te dotyczą także ciebie, a twoje dotychczasowe „domowe biuro” miało jedynie tymczasowy charakter, to najlepszy moment na zamienienie go w profesjonalne miejsce pracy. Oto kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.
Wydajność
Jeśli pracodawca zapewnia ci sprzęt i oprogramowanie, nie musisz zaprzątać sobie tym głowy, ale w innym przypadku warto zastanowić się nad kwestią wydajności. Jaki komputer okaże się najlepszym narzędziem do wykonywania twoich służbowych zadań – czy wystarczy ci niewielki sprzęt pokroju MacBooka, czy też potrzebujesz dużego monitora? Czy będziesz uczestniczył w wideokonferencjach na tyle często, by potrzebować dobrej jakości kamerki internetowej?
Mobilność
Praca zdalna nie oznacza jedynie siedzenia w domu – być może od czasu do czasu zechcesz udać się do restauracji, biblioteki czy nawet w podróż. Jeśli planujesz regularne ucieczki z czterech ścian, warto zainwestować w huba USB: poza domem możesz korzystać z wszystkich dobrodziejstw laptopa, a po powrocie wystarczy jeden ruch, by podłączyć doń dodatkowy ekran, zewnętrzne dyski i inne gadżety.
Ergonomia
To jeden z tych czynników, którego braku lepiej nie doświadczyć na własnej skórze – źle zaprojektowane miejsce pracy może zmienić każdy służbowy obowiązek w bolesne doświadczenie. Absolutną podstawą jest wygodne krzesło ze stabilnym podparciem pleców. Ponadto powinieneś pamiętać o odpowiednim ułożeniu przedramion, nóg oraz stóp. Rozplanuj swoją przestrzeń tak, by sięganie po gadżety lub zapiski nie wiązało się z przechylaniem lub wyginaniem ciała w żadną stronę, a także zadbaj o odpowiednie oświetlenie – w zimowych miesiącach wpłynie ono na twoją wydajność.
Praca a dom
Jednym z najtrudniejszych wyzwań pracy zdalnej jest konieczność rozdzielenia czasu przeznaczonego na sprawy służbowe, od tego poświęconego na odpoczynek i domowe obowiązki. Słuchawki z aktywną redukcją szumów pozwolą ci odciąć się od odgłosów otoczenia i domowników. Jeśli dysponujesz odpowiednią przestrzenią, spróbuj wygospodarować trochę miejsca na oddzielne, domowe biuro – nie musi być to od razu osobny pokój, ale na przykład biurko i krzesło oddzielone od reszty pomieszczenia dekoracyjnym parawanem. Spróbuj także pobawić się inteligentnym oświetleniem: szybka zmiana kolorów świateł pozwoli ci natychmiast przejść z trybu pracy w tryb relaksu.
Prywatność i bezpieczeństwo
Jeśli dzielisz swoją służbową przestrzeń z innymi, zastanów się, czy będziesz wykonywał zadania, które zechcesz zachować w tajemnicy – wyciek niektórych poufnych informacji może mieć poważne konsekwencje. Czy pracujesz z danymi tak krytycznymi, że konieczne będzie zabezpieczenie twojej posesji za pomocą inteligentnych kamer bezpieczeństwa? Jeśli tak, czy dysponujesz odpowiednią polisą ubezpieczeniową? Pamiętaj także o regularnym tworzeniu kopii zapasowych: w końcu sprzęt może zepsuć się w każdej chwili.
Twój budżet
Niektórzy pracodawcy w pełni pokryją koszty twojego sprzętu i oprogramowania, a inni mogą się do nich po prostu dołożyć. Freelancerzy i pracownicy kontraktowi nie mają tyle szczęścia: za wszystkie zmiany będą musieli zapłacić samodzielnie. Nie oznacza to, że musisz od razu wydawać fortunę. W sprzedaży znajdziesz setki niedrogich, ale fantastycznych produktów; pamiętaj jednak, że niektóre gadżety są warte swojej wysokiej ceny. Przykładowo, oszczędzanie na krześle, na którym będziesz spędzać długie godziny, to kiepski pomysł – tutaj warto dorzucić więcej kasy i kupić jak najwygodniejszy model.