Małe rzeczy mogą mieć olbrzymie znaczenie, zwłaszcza w przypadku walki o uzyskanie najwyższej jakości obrazu. Na targach CES 2015 o prawdziwości tego stwierdzenia przekonał nas Samsung, prezentując telewizory z matrycami korzystającymi z technologii nanokryształów…
Wszyscy jesteśmy wzrokowcami. Można się oszukiwać, że podczas procesu wyrabiania oceny o danym produkcie zwracamy taką samą uwagę na kilka z jego cech, ale ostatecznie i tak największe znaczenie ma dla nas to, co widzimy.
O powyższym fakcie doskonale wie Samsung, który pomimo wiodącej po- zycji na rynku telewizorów Ultra HD regularnie wprowadza do nich rozwią zania polepszające jakość doznań płynących z obcowania z obrazem w rozdziel czości 4K. Styczniowe targi CES potwierdziły dominację Koreańczyków w segmencie tych urządzeń, a szpilą wetkniętą w łapiącą lekką zadyszkę konkurencję była niewątpliwie premiera najnowszych telewizorów SUHD, które nie tylko oferują pierwszorzędnej jakości wizualia, ale zarazem wręcz redefiniują pojęcie odbiornika Smart TV.
Na jednym z największych stoisk w centrum wystawienniczym znajdującym się w samym sercu Las Vegas zaprezentowano światu nową linię modeli SUHD o oznaczeniach JS8500, JS9000 oraz JS9500. Nie wiemy czy literę „S” można tłumaczyć jako skrót od słów „super” lub „spektakularny”, natomiast co do jednej kwestii nie mamy żadnych wątpliwości – obraz generowany przez nowy rodzaj matrycy to miód na gałki oczne i w pełni zasługuje na któreś z powyższych określeń. Wizualną magię możemy podziwiać dzięki zastosowanej w LED-owym panelu technologii nanokryształów oraz autorskiemu oprogramowaniu, odpowiedzialnemu za optymalne sterowanie pracą matrycy (więcej w ramce obok). Choć to właśnie olśniewającej jakości obraz jest prawdziwie zabójczą cechą pokazanych na targach telewizorów, to nie można pominąć jeszcze jednej nowinki, która z pewnością wpłynie na sposób, w jaki projektowane są odbiorniki klasy Smart TV. Po raz pierwszy w historii, telewizory Samsunga zaliczają przesiadkę na system operacyjny Tizen, znany do tej pory wyłącznie z urządzeń mobilnych. Jego otwarta struktura ułatwi pracę niezależnym deweloperom aplikacji, co przełoży się na jeszcze bogatsze opcje multimedialnej rozrywki, jakiej oddajemy się podczas codziennego korzystania z telewizora.
Czy mamy zatem do czynienia z kolejnym etapem rewolucji spod znaku 4K? Jak najbardziej! Jej skutki odczują pewnie nasze portfele, ale powiedzmy sobie szczerze – w historii świata technologiczny postęp niemal zawsze okupiony był ofiarami…
{SAMSUNG NA CES 2015}
UHD ALLIANCE
Samsung do spółki z innymi czołowymi producentami sprzętu oraz twórcami i dystrybutorami materiałów audiowizualnych zawiązali sojusz, którego celem jest opracowywanie rozwiązań pomocnych w ewolucji technologii Ultra HD. Jednym z głównych celów tego międzybranżowego porozumienia jest opracowanie technologicznej ścieżki rozwoju, wedle której będzie podążał standard Ultra HD. Pierwsze spotkanie odbędzie się prawdopodobnie już na wiosnę, wobec czego można mieć nadzieję, że poczynione ustalenia przyczynią się już niebawem chociażby do stworzenia zunifikowanych standardów w dziedzinie szerokorozumianych nowoczesnych technologii wideo.
NOWY SMART HUB
Jest szybki, intuicyjny i dziecinnie prosty w obsłudze. My najbardziej cieszymy się z jednoekranowego menu zapewniającego błyskawiczny dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji, aplikacji i usług.
ODŚWIEŻONY DESIGN
Zakrzywiona matryca o słusznych rozmiarów przekątnej, wyjątkowo smukły profil oraz nadzwyczajnie cienka ramka okalająca ekran sprawiają, że modele telewizorów SUHD prezentują się nadzwyczaj seksownie.
PILOT
W obsłudze systemu Tizen przydaje się dedykowany kontroler, który po wciśnięciu odpowiedniego przycisku zamienia się w interaktywny wskaźnik pomocny w poruszaniu się po telewizyjnym interfejsie.
NOWOŚCI AUDIO
Z zaprezentowanych urządzeń największe wrażenie zrobiły na nas dwa modele bezprzewodowych głośników oznaczone symbolami WAM7500 (na zdjęciu po prawo) i WAM6500. Oba urządzenia korzystają zarówno z łączności przewodowej, jak i bezprzewodowej oraz mogą pochwalić się autorską technologią Ring Radiator, która w połączeniu z symetrycznym designem głośników pozwala na równomierną emisję dźwięku w promieniu 360 stopni. W Las Vegas debiut zaliczyły również najnowsze zakrzywione soundbary Samsunga. Ich design idealnie koresponduje z wyglądem zakrzywionych telewizorów SUHD i pozwala na zachowanie stylistycznego ładu na salonowym stoliku RTV.
{SMART TV}
NOWA JAKOŚĆ TELEWIZYJNEGO OPROGRAMOWANIA
Samsung od dłuższego czasu może szczycić się posiadaniem najbogatszej w zawartość platformy Smart TV. Pomimo tego faktu Koreańczycy nie zwalniają tempa i wprowadzają do niej coraz większą liczbę aplikacji oraz usług, spośród których najbardziej obiecująco zapowiada się wparcie dla PlayStation Now (możliwość grania w gry bez konieczności posiada konsoli Sony), implementacja aplikacji Netflix przygotowanej do strumieniowania materiałów wideo w rozdzielczości 4K oraz autorska usługa Samsung Sport Live, pozwalająca na śledzenie na żywo statystyk opisujących aktualnie oglądane wydarzenie sportowe, np. mecz piłki nożnej.
System Tizen pozwolił znacząco zwiększyć efektywność komunikacji między telewizorem a innymi znajdującymi się w domu urządzeniami. Poza poprawą ogólnej szybkości działania interfejsu użytkownika i zapewnieniem łatwiejszego wyszukiwania interesujących nas treści, użytkownik ma teraz możliwość bajecznie prostego udostępniania multimediów z wyświetlacza tabletu/smartfona na duży ekran i odwrotnie. Co więcej, po przeprowadzeniu synchronizacji z użyciem nowego modułu Bluetooth Low Energy, programy telewizyjne można oglądać na urządzeniu mobilnym nawet wtedy, gdy telewizor zostanie wyłączony.
{KRÓTKA LEKCJA FIZYKI}
A oto dlaczego obraz w modelach SUHD jest aż tak dobry…
NANOKRYSZTAŁY
To nic innego jak mikroskopijne półprzewodniki, które zostały umieszczone w matrycy telewizora. Wytwarzają one tzw. kropki kwantowe, dzięki którym możliwa jest transmisja optymalnej ilości światła w zależności od długości jego fali. W zestawieniu z tradycyjnymi panelami LED, ekrany wyprodukowane w tej technologii oferują o wiele większą jasność obrazu i znacznie bardziej realistyczne odwzorowanie barw.
SILNIK REMASTERUJĄCY
Pod tą dość tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się zbiór algorytmów odpowiedzialnych za szczegółową analizę wielu parametrów obrazu, ze szczególnym uwzględnieniem jego nasycenia. Poprawa jakości obrazu widoczna jest zwłaszcza w odniesieniu do bieli oraz czerni – w przypadku drugiej z wyżej wymienionych barw skok w poziomie jej głębi jest tak duży, że telewizory korzystające z tego silnika obrazu spokojnie mogą konkurować z najlepszymi modelami odbiorników plazmowych.