Połącz się z nami

Technologie

NASA znajduje pierwszą „superziemię”, która może mieć powierzchniowe oceany

Panuje na niej odpowiednia temperatura do powstania organicznego życia.

Opublikowane

dnia

Woda w większości odkrytych ciał niebieskich ma postać pary wodnej lub lodu, ale do tej pory Ziemia pozostawała jedyną planetą, na której powierzchni znajdowały się powierzchniowe oceany. Być może teraz do tego grona dołączy planeta K2-18b, na powierzchni której wykryto ślady pary wodnej, a być może także wody w stanie ciekłym.

K2-18b znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa i orbituje dookoła gwiazdy K2-18, czerwonego karła. dwukrotnie większa od Ziemi i osiem razy gęstsza. Naukowcy zainteresowali się nią, gdy wśród danych zebranych przez teleskop Hubble’a znalazły się przesłanki świadczące o tym, że na powierzchni planety dochodzi do cyklu skraplania i parowania.

Okazało się, że K2-18b spełnia wiele kryteriów, które niezbędne są do istnienia organicznego życia, jakie znamy: znajduje się ona w takiej odległości od gwiazdy, by na jej powierzchni panowały odpowiednie temperatury (konkretnie pomiędzy -73°C a 66°C), posiada ślady wody w postaci gazowej, jest przynajmniej w części skalista, a także ma wielkość wystarczającą do podtrzymania życia. Niewykluczone, że jest to planeta oceaniczna, na której regularnie pojawiają się deszcze.

Z drugiej strony, życie na K2-18b nie byłoby łatwe dla nieprzystosowanego organizmu. Większa gęstość oznacza wielokrotnie zwiększoną grawitację, co oznaczałoby, że ludzie o średniej masie ciała ważyliby na niej sporo ponad 500 kg. Planeta otoczona jest gęstą atmosferą, która jednak nie chroni jej powierzchni przed zabójczym promieniowaniem emitowanym przez czerwonego karła. Dalsze badania posłużą do odkrycia, czy na powierzchni K2-18b znajdują się związki organiczne; posłuży do nich między innymi Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, następca teleskopu Hubble’a.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Przeglądarka internetowa Brave dostępna w wersji 1.0

Nastawiona na prywatność i płacąca swoim użytkownikom.

Opublikowane

dnia

W czasach, gdy nasze dane są jedną z najcenniejszych walut, niezwykle ważna jest ich odpowiednia ochrona. Z tego założenia wyszli twórcy przeglądarki Brave, darmowego programu pozwalającego na blokowanie reklam w sposób, który nie wpływa negatywnie na dochody właścicieli stron.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Projekt xCloud z oficjalną premierą nawet w przyszłym roku

Rywal Google Stadia już wkrótce trafi na konsolę Microsoftu.

Opublikowane

dnia

Projekt xCloud – system strumieniowania gier w chmurze na konsole Xbox One – znajduje się w fazie testów już od miesięcy, ale póki co pozostaje w fazie bety. Podczas konferencji X019 Microsoft uchylił rąbka tajemnicy i zapowiedział, że usługa może ruszyć już w 2020 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera nowej Motoroli Razr

Składany wyświetlacz i klasyczny design z klapką.

Opublikowane

dnia

Motorola Razr to jeden z najbardziej rozpoznawalnych telefonów komórkowych w historii. O jego odświeżonej wersji wiemy już od wielu miesięcy, ale dopiero teraz Motorola (a właściwie Lenovo) pokazała nowego Razr oficjalnie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple MacBook Pro 16 oficjalnie

Największy ekran, pojemniejsza bateria, wyższa cena.

Opublikowane

dnia

Już od kilku dni w świecie technologii pojawiały się głosy, że firma z Cupertino planuje uraczyć nas 16-calową wersją MacBooka Pro jeszcze w tym tygodniu. Teraz okazuje się, że oprócz większego wyświetlacza możemy liczyć na kilka innych nowości.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Facebook uruchamia własny system płatności

Pozwala na przesyłanie pieniędzy wewnątrz aplikacji.

Opublikowane

dnia

Zakupy w Marketplace, urodzinowe akcje charytatywne – Facebook ma sporo zakątków, w których można wydać pieniądze. W przyszłości będzie można zapłacić nie tylko kartą lub przelewem, ale również za pośrednictwem usługi Facebook Pay, która automatycznie obsłuży nasze transakcje.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne