Połącz się z nami

Technologie

NASA znajduje pierwszą „superziemię”, która może mieć powierzchniowe oceany

Panuje na niej odpowiednia temperatura do powstania organicznego życia.

Opublikowane

dnia

Woda w większości odkrytych ciał niebieskich ma postać pary wodnej lub lodu, ale do tej pory Ziemia pozostawała jedyną planetą, na której powierzchni znajdowały się powierzchniowe oceany. Być może teraz do tego grona dołączy planeta K2-18b, na powierzchni której wykryto ślady pary wodnej, a być może także wody w stanie ciekłym.

K2-18b znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa i orbituje dookoła gwiazdy K2-18, czerwonego karła. dwukrotnie większa od Ziemi i osiem razy gęstsza. Naukowcy zainteresowali się nią, gdy wśród danych zebranych przez teleskop Hubble’a znalazły się przesłanki świadczące o tym, że na powierzchni planety dochodzi do cyklu skraplania i parowania.

Okazało się, że K2-18b spełnia wiele kryteriów, które niezbędne są do istnienia organicznego życia, jakie znamy: znajduje się ona w takiej odległości od gwiazdy, by na jej powierzchni panowały odpowiednie temperatury (konkretnie pomiędzy -73°C a 66°C), posiada ślady wody w postaci gazowej, jest przynajmniej w części skalista, a także ma wielkość wystarczającą do podtrzymania życia. Niewykluczone, że jest to planeta oceaniczna, na której regularnie pojawiają się deszcze.

Z drugiej strony, życie na K2-18b nie byłoby łatwe dla nieprzystosowanego organizmu. Większa gęstość oznacza wielokrotnie zwiększoną grawitację, co oznaczałoby, że ludzie o średniej masie ciała ważyliby na niej sporo ponad 500 kg. Planeta otoczona jest gęstą atmosferą, która jednak nie chroni jej powierzchni przed zabójczym promieniowaniem emitowanym przez czerwonego karła. Dalsze badania posłużą do odkrycia, czy na powierzchni K2-18b znajdują się związki organiczne; posłuży do nich między innymi Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, następca teleskopu Hubble’a.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Facebook rozszerza linię produktową Portal

Teraz również w wersji Mini i TV.

Opublikowane

dnia

Facebook Portal nie zdobył takiego rozgłosu, jaki planowano – po skandalu z Cambridge Analytica wielu użytkowników wolało zainwestować w konkurencyjne głośniki smart home. Niedawno okazało się, że niektóre z nich i tak podsłuchiwały ich rozmowy i przesyłały ich urywki do osób trzecich, więc może teraz sprzęt Facebooka zyska większą popularność?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Polacy kochają domowe (i)Roboty

Według badań GfK w pierwszym półroczu 2019 roku ilość sprzedanych w Polsce robotów sprzątających wzrosła o ponad 60%.

Opublikowane

dnia

przez

Polacy pokochali roboty sprzątające. Takie wnioski płyną z badania rynku, które przeprowadzone zostało przez Instytut GfK. Ta kategoria produktowa od lat odnotowuje stałe wzrosty, a dziś odpowiada za blisko 20% wartości rynku urządzeń odkurzających. Roboty domowe lidera rynku – amerykańskiej marki iRobot – ułatwiają utrzymanie porządku już w 330 tysiącach gospodarstw domowych w Polsce i zyskują coraz więcej zwolenników.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

HP prezentuje laptopa Elite Dragonfly

Ultrabook z dodatkowymi zabezpieczeniami prywatności.

Opublikowane

dnia

Laptopy 2-w-1 kojarzone są przede wszystkim ze sprzętem domowym, ale HP zdecydowało się pójść w zupełnie inną stronę i stworzyło Elite Dragonfly – urządzenie 2-w-1 o biznesowym zacięciu. Ma ono stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo danych użytkownika.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Rozpoczyna się certyfikacja urządzeń Wi-Fi 6

Nowy standard ma lepiej radzić sobie z obsługą wielu jednoczesnych połączeń.

Opublikowane

dnia

O Wi-Fi 6 słyszeliśmy już od wielu miesięcy, ale dopiero teraz standard został sfinalizowany i będzie mógł trafić do urządzeń. Wśród gadżetów, które już niedługo otrzymają stosowna certyfikację, znajdą się routery, smartfony i wiele innych sprzętów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Platforma z grami Apple Arcade już dostępna

Póki co tylko dla beta testerów iOS 13 i iPadOS13.

Opublikowane

dnia

Jeszcze kilka tygodni temu niewiele osób spodziewało się, że zapowiadana platforma z grami od Apple pojawi się już we wrześniu. Okazuje się jednak, że pierwsi użytkownicy mogą już zagrać w zawarte na niej ekskluzywne tytuły.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne