Teleskop Kosmiczny Hubble’a od niemal 20 lat porusza się po orbicie okołoziemskiej, dokumentując odległe galaktyki i ciała niebieskie. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna opublikowały właśnie zdjęcie dokumentujące dane z 16 lat pracy teleskopu.
Mozaika Hubble Legacy Field powstała z niemal 7 500 obrazów wycinka sklepienia niebieskiego, który naukowcy poznali najlepiej – w ciągu całej swojej pracy teleskop był zwrócony w jego stronę łącznie przez ponad 250 dni. Przedstawia ona około 265 000 odległych galaktyk; najstarsze spośród nich powstały ledwie 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu.
Zdjęcia wykonywane były w spektrum szerszym niż to widoczne ludzkim okiem, od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. Nad opracowaniem danych wykorzystanych do stworzenia mozaiki pracowało 31 zespołów naukowców. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zapowiadają, że już wkrótce światło dzienne ujrzą kolejne obrazy z teleskopu – następna mozaika ma być złożona z 5 200 indywidualnych zdjęć.
Teleskop Hubble’a umożliwił astronomom zajrzenie poza nieprzekraczalną niegdyś dla nich granicę siedmiu miliardów lat świetlnych od Ziemi i zebranie informacji o tym, jak kształtował się wczesny Wszechświat. Urządzenie pozostaje na orbicie naszej planety, a już wkrótce dołączy do niego Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Będzie on prowadził obserwacje w podczerwieni, co pozwoli uzupełnić dane z teleskopu Hubble’a i dowiedzieć się jeszcze więcej na temat formowania się galaktyk po Wielkim Wybuchu.