Połącz się z nami

Newsy

Microsoft kończy wsparcie dla Windowsa 7

System nie dostanie żadnych nowych aktualizacji bezpieczeństwa.

Opublikowane

dnia

Windows 7 towarzyszył użytkownikom przez ostatnie 11 lat, ale jego historia właśnie dobiega końca. Microsoft całkowicie zakończył wspieranie swojego systemu operacyjnego. Mimo tego wielu użytkowników nie zdecydowało się na aktualizację do Windowsa 10 lub innego OS-a.

Microsoft przestał dodawać nowe funkcje do Windowsa 7 jeszcze w 2015 roku, ale aż do tej pory system był regularnie uzupełniany o nowe łatki bezpieczeństwa. Okres częściowego wsparcia został oficjalnie zakończony 14 stycznia 2020 r., kiedy to Windows 7 wszedł w fazę „końca życia”. Oznacza to, że chociaż użytkownicy wciąż mogą korzystać z OS-u, nie będą oni otrzymywali żadnych aktualizacji, także tych, które mają zapewnić bezpieczeństwo ich danych.

Plany zakończenia wsparcia były znane już od wielu lat, a swego czasu Microsoft oferował nawet darmową aktualizację z Windowsa 7 do 10. Według statystyk wielu użytkowników nie zdecydowało się na ten ruch i wciąż korzystają oni ze starszego systemu – dotyczy to nie tylko osób prywatnych, ale także klientów służbowych. Chociaż niektóre większe firmy zadbały o wydłużenie okresu wsparcia do 2023 roku (Microsoft oferował także taką opcję korporacjom), małe przedsiębiorstwa mogą być narażone na ataki hakerskie i nowe typy wirusów, przed którymi system nie potrafi się bronić.

Microsoft namawia do jak najszybszego przejścia na wspieraną wersję OS-a. Chociaż oficjalnie okres darmowych aktualizacji zakończył się w 2017 roku, narzędzie służące do przekształcania licencji, Media Creation Tool, wciąż działa. Po wpisaniu klucza aktywacyjnego do oryginalnej kopii Windowsa 7 pozwala ono uzyskać nową wersję systemu operacyjnego. Użytkownicy starego OS-a mogą zdecydować się również na przejście na jedną z dostępnych alternatyw, na przykład jedną z dystrybucji Linuxa czy nawet Chrome OS.

Decyzja o zakończeniu wsparcia odbiła się szerokim echem na rynku komputerowym. W roku 2019 zanotowano pierwszy od siedmiu lat wzrost sprzedaży nowych komputerów w porównaniu z poprzednim rokiem, który według analityków utrzyma się również w 2020 r.. Zakończenie wsparcia dla Windowsa 7 niewątpliwie przyciągnie również uwagę hakerów, którzy mogą zwiększyć częstotliwość i nasilenie ataków na komputery z nieaktualnym systemem, narażając tym samym użytkowników na poważne straty. Szybka aktualizacja jest zatem gwarancją bezpieczeństwa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Disney+ trafi do Europy już w marcu

Wśród zapowiedzianych państw niestety nie ma Polski.

Opublikowane

dnia

Serwis streamingowy Disneya był do tej pory dostępny jedynie w czterech krajach świata. Pod koniec marca do usługi dołączy wiele państw europejskich, a lista ta rozszerzy się dodatkowo latem. Data polskiej premiery usługi jest na razie niepotwierdzona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla broni się przed oskarżeniami o błędy konstrukcyjne

Mają być one skoordynowanym atakiem na wartość przedsiębiorstwa.

Opublikowane

dnia

Firma Elona Muska po raz kolejny stanęła przed poważnym problemem. Tym razem chodzi o skargi klientów, którzy zwrócili uwagę na pewne niepokojące zachowanie auta. Według Tesli nie ma powodów do obaw, ponieważ oskarżenia są sfabrykowane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Qualcomm prezentuje nowe procesory ze średniej półki

Szybkie 4G i sztuczna inteligencja dla każdego.

Opublikowane

dnia

Chociaż standard 5G rozpowszechnia się coraz szybciej (lecz nie u nas), Qualcomm nie zapomina o wciąż popularnym 4G LTE. Podczas konferencji w Delhi producent zaprezentował trzy nowe procesory Snapdragon przeznaczone do urządzeń ze średniej i niższej półki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Huawei zastąpi Mapy Google nawigacją TomTom

Skuteczny sposób na obejście amerykańskiego embargo.

Opublikowane

dnia

Ograniczony dostęp do amerykańskich technologii i usług stał się bolączką wielu chińskich producentów. Gdy nie mogą oni skorzystać z produktów Google, zwracają się ku alternatywom, na przykład tym pochodzącym z Europy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne