W miarę możliwości musimy dbać o dostępność strony. Nie każdy zdaje sobie sprawę, które elementy rzeczywiście podnoszą, a które obniżają dostępność witryny.
W3C (World Wide Web Consorcium), organizacja zajmująca się standardami stron, podaje dokładną listę elementów podnoszących i obniżających dostępność. Dzieli się je na błędy, ostrzeżenia, własności zwiększające dostępność i elementy strukturalne i semantyczne.
Błędy
Za błędy (errors) uznaje się brak wymaganych przez standard elementów i własności takich jak: teksty alternatywne we wszystkich obrazkach (alt), etykiety formularzy (label), tytuły ramek czy tytuł strony w sekcji head (title). Druga grupa to puste elementy takie jak etykiety formularzy, nagłówki (np. {html}
{/html}), tytuły tabel i odnośniki.
Błędem jest również użycie elementu Marquee (poruszający się tekst) i Blink (migający tekst) oraz nadanie wielu etykiet jednemu formularzowi.
Ostrzeżenia
Ostrzeżenia to drobne uchybienia, które nie są niezgodne ze standardem, ale przeważnie są nielogiczne. Lista jest długa, a najczęściej spotykane to bezsensowny tekst alternatywny grafiki, umieszczenie ważnych informacji w obrazku tła, formularz bez legendy, użycie powiększonego lub pogrubionego tekstu do oznaczenia śródtytułów zamiast semantycznego nagłówka, wstawienie pustej listy, rozmiar tekstu mniejszy niż 9 pikseli czy sztucznie dodany, a niezgodny z logiką atrybut tabindex.
Za ostrzeżenia W3C uznaje również skrypty JavaScript, zdarzenia, aplety Javy i obiekty multimedialne oraz wymagające dodatkowego oprogramowania (arkusz kalkulacyjny, przeglądarka PDF). Czy słusznie pozostaje kwestią dyskusyjną.
Własności zwiększające dostępność
Do poprawy dostępności służą własności i elementy, które mogą pozostać niewidoczne, ale ułatwiają pracę czytników dla niewidomych, robotów itd. Na plusa zasłużymy dodając tekst alternatywny do grafiki (jeśli jest ona nieznacząca dodajmy pusty tekst – {html}alt=””{/html}), długie opisy (longdesc), etykiety formularzy, tytuły ramek i element fieldset. Warto dodać również odnośniki pozwalające na przeskoczenie do ważnych sekcji strony, o ile kotwica do której się odwołują zawsze istnieje. W przeciwnym przypadku zostanie to uznane za błąd.
Powinniśmy zadbać również o {link_wew 4754}dostępność bogatych aplikacji{/link_wew}.
Elementy strukturalne i semantyczne
W tej sekcji znalazły się informacje o prawidłowym użyciu elementów strukturalnych. Oznacza to m.in. stosowanie tabel do pokazywania danych tabelarycznych, a nie jako szkielet strony. Inne ważne sprawy to użycie nagłówków, emfazy (em) i silnej emfazy (strong), a nie pogrubienia i pochylenia, list, cytatów, źródeł cytowań czy kotwic. Oczywiście pogrubienie i pochylenie są dopuszczalne, ale nie w celu wyrażenia emocji.
Zastosowanie tych elementów zgodnie z ich semantycznym przeznaczeniem pozwala stworzyć logicznie zbudowany dokument, którego analiza jest łatwa nawet dla robotów. Okaże się to niezbędne jeśli w przyszłości, gdy powstanie {link_wew 5972}sieć trzeciej generacji{/link_wew} (web3.0).
Testowanie
Do sprawdzenia dostępności witryny możemy użyć skryptu znajdującego się na stronie http://wave.webaim.org/. Niestety program czasem się myli, np. przy napotkaniu kilku odnośników z opisem typu „9 komentarzy” uzna je za niepoprawne. Z drugiej strony to dobrze, bo tak jak żaden walidator, nie zastąpi on logicznie myślącego człowieka. Przynajmniej na razie.