Komputerowy gigant z Redmond ogłosił co prawda swoją pierwszą kwartalną stratę finansową, ale 18 mld dolarów rekordowego przychodu dodałoby energii każdemu… Windows 8 wyprzedził produkty Apple i stał się pierwszym systemem operacyjnym pracującym jednocześnie na smartfonach, tabletach i komputerach stacjonarnych. Czy Tim Cook i spółka mają się czego obawiać?
?Saga produktu Windows jest jedną z najlepiej udokumentowanych w branży.?, mówił nerwowo Steve Ballmer. ?Jestem pewien, że wielu ludzi miało również swoje zarzuty co do funkcjonalności i stabilności systemu Vista. Niestety, nie był to nasz najbardziej udany produkt.?Szef Microsoftu brzmiał na szczycie CEO 2010 dość chaotycznie. Ballmer nigdy nie był posądzany o charyzmę jaką się wyróżniał Steve Jobs, czy nawet Bill Gates i zawsze postrzegany był jako osoba niespecjalnie przysposobiona do wystąpień publicznych. Po dwóch latach odczuwamy jednak wielką zmianę. Czy spowodowane jest to faktem że ma coś, o czym warto wreszcie rozmawiać?
Po przekopaniu się przez newsy o kwartalnej stracie Microsoftu (pierwszej w jego historii) w wysokości 492 mln dolarów ogłoszonej w minionym miesiącu, można uzyskać informację, że Dział Rozrywki i Urządzeń przyniósł zyski wyższe o 20%, a przychód ze sprzedaży wszystkich produktów osiągnął kwartalny rekord 18 mld dolarów. Po drugiej stronie barykady Apple zyskało aż 35 mld, ale zysk ten był niższy od oczekiwań analityków o 2 mld. Oczekuje się, że pojawienie się 26 października Windowsa 8 działającego na komputerach, smartfonach i tabletach wywrze na Apple niemałą presję.
Na jednym z czerwcowych amsterdamskich pokazów, Ted Dworkin będący menadżerem programu partnerskiego dla Windows Store, zademonstrował kilka możliwości Windows 8. Na PC przeciągnął aplikację Sky News i przypiął ją na bok pulpitu, natychmiastowo zmieniając jej rozmiar i przekształcając ją w interaktywny widget. ?Naszą ambicją jest stworzenie jak najlepszych szans dla developerów,? – mówił Dworkin. Mocne słowa.
Kiedy zobaczyliśmy pierwszy raz Windowsa 8, stało się jasne, że pomimo faktu multiplatformowości ? aplikacje płynnie działały na trzech docelowych ?nośnikach? ? klient będzie musiał obcować z trzema różnymi wersjami tego samego oprogramowania. Windows 8 Pro jest systemem operacyjnym dla komputerów i high-endowych tabletów bazującym na nowym ?kafelkowym? interfejsie Metro, lecz posiada również możliwość korzystania z programów w bardziej konwencjonalny sposób, z użyciem domyślnie ukrytego, tradycyjnego pulpitu. Windows RT to zwyczajny system operacyjny dla tabletów, który korzystać będzie wyłącznie z interfejsu Metro. Trzecią ?wersją? systemu jest Windows Phone 8, czyli zminiaturyzowany RT, który co ciekawe nie będzie działał na obecnie dostępnych telefonach z Windowsem.
A CO Z APLIKACJAMI?
Fenomenalny sukces App Store ? 650 tys. aplikacji ? nie będzie łatwy do pobicia. Nowa platforma Windows będzie jednak pierwszym rynkiem, na którym kupimy aplikację działającą zarówno na PC, tablecie i smartfonie. Wszystkie wersje używają tego samego kernela, więc będą ?mówić? między sobą w tym samym języku, a rozmiar ekranu przestanie być problemem, gdyż system automatycznie dostosuje rozmiar danej aplikacji, bądź pozwoli deweloperom na tworzenie programów posiadających taką funkcję. Każdy twórca oprogramowania dla Windows 8 będzie musiał zadeklarować, jakie dokładnie funkcje sprzętowe chce wykorzystywać i do jakich danych osobistych będzie potrzebował mieć dostęp. Wszystko w celu utrzymania jakości oraz bezpieczeństwa. Microsoft oferuje taki sam 70-procentowy udział w zyskach jak Apple, z możliwością uzyskania 80%, gdy dana aplikacja zarobi ponad 25 tys. USD. Jest to ogromny bodziec (i zarazem konieczność), zważywszy na fakt, że programy tworzone pod Windows 8 nie będą kompatybilne z obecnymi urządzeniami z WP7. System ?Zaklęć? pozwoli deweloperom na implementowanie do aplikacji funkcji społecznościowych, dzięki czemu wszystko począwszy od newsów do rekordów w grach będzie się mogło znaleźć na profilu użytkownika. ?Stworzyliśmy od nowa sposób funkcjonowania aplikacji.? ? stwierdza Sareen. ?Media zostaną w pełni zintegrowane z interfejsem Metro.?
?To śmiałe posunięcie,? ? mówi Dworkin, ?ale jesteśmy pewni siebie?. Naprawdę to widać. Nie ma już tu żadnych oznak zdenerwowania, jak w przypadku konferencji związanych z Vistą. Drużyna Microsoftu szeroko się uśmiecha, opowiada kawały i stanowi jeden wielki kolektyw.
Nic lepiej nie oddaje straconych lat MS, jak kampania reklamowa ?Bierz Maca? z 2006 roku. Z powodzeniem utwierdziła w klientach przekonanie, że każdy posiadacz komputera Mac to spoko gość. Przy braku reakcji Microsoftu na tego typu tendencję, PC przegrał z Mac wizerunkową wojnę.
Windows Vista dołożył do tego swoje trzy grosze. Wypuszczony na rynek w 2007 roku jako następca starego już XP, miał konkurować z przyjaznym dla użytkownika OS X od Apple. Dzięki błyszczącemu interfejsowi Aero i bardziej intuicyjnemu layoutowi Microsoft liczył na to że wiatr wreszcie zacznie dmuchać i w jego żagle. Pech polegał na tym, że wkrótce między gigantami diametralnie zmieniły się warunki gry.
W tym samym miesiącu Apple udostępniło światu iPhone?a. ?Nie ma żadnych szans, by zdobył on znaczącą część rynku? ? mówił wyzywająco Ballmer. Pudło. Wraz z premierą iOS Apple stworzyło najdoskonalszy i najbardziej intuicyjny mobilny ekosystem w historii ? oczywiście pomijając laptopy, które dzięki mocniejszej specyfikacji miały większe możliwości. Obecnie sam iPhone generuje większy przychód niż wszystkie produkty Microsoftu razem wzięte.
Pionier RSS i analityk technologii Dave Winer jest zdania że stało się tak nie dlatego, że innowacje Apple były tak dobre, lecz z powodu braku reakcji ze strony firmy z Redmond. ?Prowadzili kampanię próbującą udowodnić ? wbrew temu w co ludzie wierzyli ? że Vista była świetnym systemem operacyjnym.? ? mówi. ?Mogliby spróbować odwołać się do naszego intelektu, ale to tylko mogłoby potwierdzić przeczucie, że coś było nie tak.?
Vista była problematyczna i głośno się o tym mówiło. ?Times? raportował nawet, że mniej niż pięć procent angielskich komputerów PC może korzystać ze wszystkich funkcji systemu z uwagi na jego wysokie wymagania sprzętowe. Do tego kosztowała nawet 1 000 PLN! Dzięki korporacyjnym powiązaniom Microsoft wybrnął szczęśliwie z tej sytuacji, ale ziarno niepewności zostało już posiane. Apple nie wydawało się po prostu fajniejsze, było bardziej niezawodne a czasami nawet tańsze.
MICROSOFT VS APPLE: RYWALE
1. WINDOWS 8 VS MOUNTAIN LION
Pierwszy na świecie system działający na trzech platformach sprzętowych swoją październikową premierą skutecznie zdołał odwrócić uwagę od Apple. Windows 8 nie jest jednak bez skazy, gdyż wersja Pro zabezpiecza się ukrywając pod kafelkami Metro klasyczny interfejs PC. Z drugiej strony barykady Mountain Lion jawi się jako bardzo dobry system z funkcją powiadomień, centrum gier i wiadomościami w pełni zsynchronizowanymi z pulpitem. Safari dostało natomiast superszybką i społecznościowo zintegrowaną aktualizację. Pasek ?Zaklęć? w Windows 8 oferuje podobny społecznościowy hub, który dodatkowo zachęca swą funkcjonalnością i elastycznością.
2. SURFACE VS iPAD
Flagowy produkt Apple zyskał największego w swych dziejach cenowego konkurenta w postaci supertaniego Google
Nexus 7, ale w temacie innowacyjności będzie musiał stanąć w szranki właśnie z Surface. Jego dotykowa klawiatura/
obudowa to przebłysk geniuszu designerskiego godny samego Ive?a, lecz wypuszczenie dwóch modeli tego tabletu z dwoma różnymi wersjami Windows 8 może wprowadzić niemałe zamieszanie.
3. WP8 VS i OS 6
HTC, Samsung oraz Nokia ustawiają się w kolejce by położyć ręce na mobilnym systemie operacyjnym Microsoftu. W tym samym czasie Apple wypuści nowy iOS (niestety brak jest newsów o towarzyszącej temu premierze iPhone?a 5). iOS zachwycił wszystkich głównie dzięki trójwymiarowym mapom z Flyover ? funkcją, którą Nokia ma podobno zamiar umieścić w WP8.
4. SMARTGLASS VS AIRPLAY
Zaprezentowany na tegorocznym E3, SmartGlass to usługa sieciowa pozwalająca na przesył multimediów z mobilnych urządzeń na ekran TV za pośrednictwem Xboxa 360 w podobny sposób, co AirPlay. Dziecko Ballmera potrafi jednak więcej, dzięki nawiązujące-mu do Wii U interaktywne-mu ?drugiemu ekranowi?, który pozwoli np. na podgląd dodatkowych informacji o filmie, lub rozgrywkę co-op. Dodatkowo oferuje również kompatybilność z ?wrogiem?, czyli aplikacjami na iOS i Androida.
5. XBOX VS APPLE TV
Ostatni przeciek dokumentów poświęconych Xboxowi 720, prezentuje tę konsolę jako sprzęt w pełni zintegrowany z mobilnymi urządzeniami. To daje do myślenia Apple TV, które również jest przecież dostawcą salonowej rozrywki. Czy Apple odpowie na to dodaniem App Store do swojej telewizyjnej skrzynki, lub wyprodukuje owiany plotkami telewizor łączący te wszystkie multimedialne funkcje? Zobaczymy?
6. ULTRABOOK VS MACBOOK AIR
Intel staje na głowie, by nowe laptopy z Windowsem wreszcie stały się konkurencją dla Macbooka Air. Do tej pory kupiono ich 500 tys. sztuk, choć prognozy opiewały na oszałamiającą liczbę 225 milionów sprzedanych egzemplarzy.
Drugi wielki akt w wykonaniu Microsoftu rozpoczął się nieco ospale. Rozmiar firmy i jej rozdęta struktura zarządu czyniła szybkie posunięcia trudnymi do wykonania. Dzisiaj wiele osób grając na Xboxach 360, czy korzystając ze smartfonów zaopatrzonych w Windows Phone 7 nie zdaje sobie sprawy, że dojście do takiego stanu rzeczy zajęło tej firmie kawał czasu. Wszystko zaczęło się od pamiętnego szczytu w maju 2010.
Kinect, czyli bazujący na sensorze ruchu dodatek do Xboxa, miał swoją premierę pod koniec tamtego roku i do tej pory jest najszybciej sprzedającym się urządzeniem wszechczasów. Ostatnio przeciekł PDF poświęcony Xboxowi 720, w którym była mowa o Kinect 2 oraz o multiplatformowym systemie operacyjnym działającym na smartfonach, tabletach, komputerach i tejże właśnie konsoli. Dokument ten datowany był na rok 2010. W tym samym roku miał również swoją premierę bazujący na ?kafelkach? interfejs Metro oraz WP7.
?Wygląda na to, że nadszedł czas, by interfejsy użytkownika stały się bezkompromisowe jeśli chodzi o ich rodzaj i kształt? ? mówi Mike Kruzeniski, dyrektor kreatywny stojący za Windows Phone. ?Kształt interfejsu to informacja, to jego piękno.? Wizja skupiona w tak zasadniczy sposób na designie nie jest jednak powiązana wyłącznie z MS ? to prawdziwy rdzeń nowej filozofii wśród producentów.
Chaitanya Sareen, główny menedżer programowy w zespole odpowiedzialnym za wrażenia, jakie Windows 8 dostarczy użytkownikom, opisuje tę zmianę jako ?usunięcie chromu z pulpitu.? Nie chodzi mu jednak o znaną przeglądarkę ? odnosi się on przenośnie do nadmiaru lśniących samochodowych elementów.
IPAD PRO? MICROSOFT SURFACE W OCZACH MATTA NOVAKA
Największa nadzieja Microsoftu i potencjalny rywal iPada został ujawniony podczas świetnej prezentacji w Los Angeles. Jedyny haczyk tkwi w tym, że nie było nam dane przetestować tego tabletu (w zasadzie tabletów) z uwagi na fakt, że nie była to jego ostateczna wersja. Przemknęliśmy się obok trzech demonstracyjnych stanowisk na których przekazywane były informacje o największych innowacjach w tym produkcie, ale dzięki zawzięciu i ?delikatnej perswazji? zdołaliśmy zobaczyć go z bliska. Przy naszym pierwszym podejściu, dobraliśmy się do nowej dotykowej klawiatury pełniącej także funkcję obudowy. Przedstawiciele Microsoftu wydawali się nią być niezwykle podekscytowani twierdząc, iż jest to prawdziwy ?przełom?. Można było nawet wnieść, iż ta ?rewolucja? w postaci magnetycznego zamknięcia a?la iPad Smart Cover ma być jednym z koni pociągowych tego modelu. Wiemy, że nie w pełni uczciwe jest ocenianie tej klawiatury przy wyłączonym urządzeniu, ale ? powiecie że jesteśmy sceptyczni ? mamy wrażenie, jakbyśmy próbowali pisać po kartonowym pudełku. Przy drugiej okazji rzuciliśmy okiem na kolejną konstrukcyjną nowość, czyli podstawkę. Sprawiała wrażenie solidnej, ale jednocześnie pokazała, że z jej powodu Surface jest nieco grubszy od iPada.Na końcu mieliśmy szansę pomacać Surface?a w całości. Jest bardzo komfortowy w dotyku, a lekko ukośne krawędzie zapewniają jego pewny chwyt. Z ostateczną oceną musimy się jednak wstrzymać do czasu, gdy Microsoft zademonstruje opinii publicznej w pełni ukończony produkt.
?Chromem nazywamy wszystkie te niepotrzebne nikomu widgety i paski zaśmiecające ekrany.? Czy jednak Google nie mówiło nam że widgety są przyszłością? W takim ujęciu ?chrom?, którym jest w tym wypadku nawet będąca wizytówką Windowsa ikonka Start, zostanie w nowym interfejsie usunięta. Można powiedzieć, że samo Metro jest jednym wielkim przyciskiem Start na miarę obecnych czasów.
To co zostało osiągnięte jest na dobrą sprawę żyjącą przestrzenią pulpitu, która łączy w sobie elastyczność Androida i zamysł Apple. Poprzez ruch palca na ekranie możesz przypiąć aplikację po lewej lub prawej stronie oraz zmieniać jej wymiar czyniąc z niej aktywny widget. Chcesz wersję pełnoekranową? Jednym przeciągnięciem sprawisz, że wypełni ona cały ekran.
Podczas gdy Apple do tej pory dumne jest z faktu że jako pierwsze dodało obsługę gestami do systemu operacyjnego, Microsoft idzie o krok dalej, tworząc oparty na gestach interfejs, w którym ruch jest integralną częścią jego funkcjonowania. Chcesz zamknąć aplikację? Przerzuć ją na dół ekranu. A może wielozadaniowość? Wyciągnij ją z powrotem ?spoza? ekranu, a w piękny sposób pojawi się ona z boku.
Microsoft dostał już kiedyś nauczkę, że wypuszczenie na rynek tylko i wyłącznie systemu operacyjnego nie wystarczyło, by przyciągnąć uwagę nowoczesnego świata. Flagowe urządzenia są niezbędne by sprzedać nowe pomysły, lecz tu pojawiło się pytanie komu powierzyć ich produkcję ? ten sprzęt miał przecież zdecydować o powrocie firmy na szczyt. Microsoft zdecydował, że pójdzie drogą swojego największego konkurenta i będzie sam produkował hardware.
ATAK NA MACA? MICROSOFT DZIELI KRYTYKÓW
GIZMODO
?Microsoft ma charakter. Dochodzi się do niego w sytuacji bycia zagrożonym. To zagrożenie wynika z tego, że niezależnie od tego ile setek milionów ludzi korzysta z oprogramowania firmy z Redmond, lepsza przyszłość maluje się przed Apple. A może nie??
THE VERGE
?To, co stanowi o sile Windowsa 8 jest efektem trzyletniej strategii jego twórców. Jeśli Microsoft wplącze się w niepotrzebne marketingowe gierki z Apple lub popełni błędy w ustaleniu ceny, jego ciężka praca może pójść na marne.?
ENGADGET
?Nowe urządzenia Microsoftu wyglądają naprawdę świetnie, ale firma chcąca konkurować z Apple musi dokładnie przemyśleć swoją politykę cenową. Obecnie gdy mamy mgliste pojęcie o koszcie tych urządzeń, stwierdzenie, że będą one ?na porównywalnym poziomie cenowym? z nieokreślonym segmentem tabletów/laptopów nie brzmi zbyt zachęcająco.?
CNET
?Na Microsofcie cały czas ciąży brzemię. Jeśli jednak Surface wypali, pozycja giganta w stosunku do Apple może się diametralnie zmienić. Ktoś z podwórka PC powinien choć na jakiś czas przytrzeć Apple nosa.?
W czasie gdy dziennikarze z całego świata obserwowali z wielkim zaciekawieniem jak potoczą się dalej losy Microsoftu, firma pokazała światu w Los Angeles swoje kolejne dzieci, w postaci tabletów Surface. Dzięki metalowej obudowie z tylną podstawką oraz etui pełniącemu również rolę klawiatury, sprzęt ten okazał się niesamowicie apetycznym przykładem połączenia designu z użytecznością.
Steve Wozniak, były CEO Apple, określił Surface mianem ?konwergencji sztuki i technologii?, wychwalając Microsoft za to, że wreszcie zaczął grać w grę, której zasady do tej pory ustalało Apple. Stwierdził nawet, że ?Steve Jobs zreinkarnował się w Microsofcie.? Nie sądzimy, że wygląd obu modeli Surface ? wersji Pro z Windowsem 8 oraz tej z RT na pokładzie ? jest czymś, co Jobs by w ogóle zaaprobował, ale ogólna reakcja była naprawdę mocna.
Nieco wcześniej podczas targów gier E3, przy ogromnej publiczności Microsoft znów zajął się zabawą w tajemnice zapewniając, że Halo 4 będzie największym wydarzeniem dnia. Kilka godzin później, świat poznał SmartGlass , multiplatformowe oprogramowanie, które połączy smartfony i tablety z konsolą Xbox. W tamtym czasie iOS i Android wydawały się jeszcze raczej koniecznością, a nie pragmatycznym wyborem. Nikt jednak nie wiedział, że MS myślał również nad swoim własnym tabletem.
Sam SmartGlass jest już zintegrowany z Windows 8. Podczas gdy Apple było postrzegane jako pierwsza firma, która uczyniła cały ?ekosystem? ważniejszym od hardware?u, to jednak Microsoft zdołał stworzyć pierwszy system starający się ogarnąć wszystko w jednej formie. Jesienią wreszcie przekonamy się, czy odniesie on tak oczekiwany sukces.
?Nie mamy najmniejszego zamiaru zostawiać choć skrawka rynku w rękach Apple.? ? mówi Ballmer z rosnącą w oczach pewnością. ?Zarówno w przypadku chmury, sprzętu czy oprogramowania, możecie być pewni że Apple nie będzie miało z nami łatwo. Nie na naszej zmianie.?