Połącz się z nami

Newsy

Inteligentny, bezinwazyjny czujnik poziomu stresu

Monitoruje stężenie hormonów w pocie użytkownika.

Stres to jedna z największych plag współczesnego świata. Badania i leczenie tego zjawiska dostarczają naukowcom poważnych problemów. Pomocą może służyć inteligentny czujnik mierzący poziom tzw. „hormonu stresu” w pocie użytkownika.

Zaprojektowany przez naukowców z Uniwersytetu Stanford czujnik stresu mierzy poziom kortyzolu w ludzkim pocie. Hormon ten wydzielany jest w sytuacjach określanych jako stresowe i wpływa na metabolizm organizmu – podwyższa poziom glukozy we krwi i ciśnienie, a jego długotrwałe wydzielanie może prowadzić do cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych. Ze względu na to, że jego poziom podwyższa się i obniża w ciągu dnia, określenie poziomu kortyzolu w organizmie jest trudne i czasochłonne. Czujnik stresu ma postać przykładanej do skóry łatki, która wchłania pot użytkownika. Znajdująca się w niej membrana wykrywa aktywność jonów sodu i potasu – wysoki poziom kortyzolu ją blokuje. Pomiar jest bezinwazyjny i umożliwia całodobowe monitorowanie zmian stężenia hormonu, a membrana nie zużywa się po jednym wykorzystaniu.

Czujnik stresu może zostać zintegrowany z urządzeniami, które będą towarzyszyć badanym osobom przez cały dzień. Dzięki niemu ułatwiona zostanie również diagnostyka chorób o podłożu stresowym i ich leczenie. Nie wiadomo, czy i kiedy czujnik trafi do komercyjnych opasek fitness – przyznajcie jednak, przenośny monitoring poziomu stresu uzupełniony o inne funkcje tych urządzeń to całkiem ciekawa perspektywa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Wywiad: Lewis Hamilton

Publikacje

TEST: Suunto 7

Testy

Ćwiczenia z głową, czyli jak i dlaczego warto mierzyć efekty aktywności fizycznej?

Publikacje

TEST: Garmin Fenix 6 Pro

Testy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!