Połącz się z nami

Newsy

Inteligentny, bezinwazyjny czujnik poziomu stresu

Monitoruje stężenie hormonów w pocie użytkownika.

Opublikowane

dnia

Stres to jedna z największych plag współczesnego świata. Badania i leczenie tego zjawiska dostarczają naukowcom poważnych problemów. Pomocą może służyć inteligentny czujnik mierzący poziom tzw. „hormonu stresu” w pocie użytkownika.

Zaprojektowany przez naukowców z Uniwersytetu Stanford czujnik stresu mierzy poziom kortyzolu w ludzkim pocie. Hormon ten wydzielany jest w sytuacjach określanych jako stresowe i wpływa na metabolizm organizmu – podwyższa poziom glukozy we krwi i ciśnienie, a jego długotrwałe wydzielanie może prowadzić do cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych. Ze względu na to, że jego poziom podwyższa się i obniża w ciągu dnia, określenie poziomu kortyzolu w organizmie jest trudne i czasochłonne. Czujnik stresu ma postać przykładanej do skóry łatki, która wchłania pot użytkownika. Znajdująca się w niej membrana wykrywa aktywność jonów sodu i potasu – wysoki poziom kortyzolu ją blokuje. Pomiar jest bezinwazyjny i umożliwia całodobowe monitorowanie zmian stężenia hormonu, a membrana nie zużywa się po jednym wykorzystaniu.

Czujnik stresu może zostać zintegrowany z urządzeniami, które będą towarzyszyć badanym osobom przez cały dzień. Dzięki niemu ułatwiona zostanie również diagnostyka chorób o podłożu stresowym i ich leczenie. Nie wiadomo, czy i kiedy czujnik trafi do komercyjnych opasek fitness – przyznajcie jednak, przenośny monitoring poziomu stresu uzupełniony o inne funkcje tych urządzeń to całkiem ciekawa perspektywa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne