Połącz się z nami

Newsy

Google usuwa zainfekowane aplikacje ze Sklepu Play

Gry z malware zdążyło pobrać ponad pół miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Sklep Play jest bardziej otwarty na aplikacje użytkowników niż jego odpowiednik zarządzany przez Apple, co ułatwia umieszczenie w nim swoich programów, lecz czasami może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Właśnie odkryto 13 kolejnych aplikacji z ukrytymi złośliwymi programami.

Apki kryjące w sobie szkodliwe oprogramowanie w Sklepie Play umieściła grupa hakerów ukryta pod pseudonimem Luiz O Pinto. Były one ukryte pod płaszczykiem gier wyścigowych i symulatorów jazdy różnymi rodzajami pojazdów. Po wyświetleniu aplikacji w Sklepie oczom użytkownika ukazywały się atrakcyjne zrzuty ekranu, które zachęcały do jej pobrania i zainstalowania.

Niestety, po uruchomieniu „gry” okazywało się, że nie działa ona tak, jak obiecano – program zawieszał się chwilę po starcie. W tym czasie aplikacja automatycznie pobierała i instalowała kolejny plik APK, który wyświetlał reklamy na zainfekowanym urządzeniu. Ponadto ikona fałszywej gry automatycznie się chowała, utrudniając użytkownikom jej odinstalowanie – można było to zrobić jedynie nieco mniej oczywistą metodą, czyli przez Sklep Play.

Najbardziej zaskakująca jest jednak skala rozprzestrzenienia się szkodliwego oprogramowania – do momentu usunięcia apek przez Google pobrało je łącznie ponad 560 000 użytkowników. Niewykluczone, że część z nich to nieprawdziwe konta wykupione przez twórców programów, które miały na celu podbicie popularności aplikacji. Dwie spośród fałszywych gier trafiły nawet do zakładki „zyskujące popularność”, co dało im większy rozgłos i umożliwiło trafienie do większej liczby odbiorców.

Szkodliwe oprogramowanie pod płaszczykiem użytecznych programów to częsty problem w Sklepie Play – w zeszłym roku Google zidentyfikowało i skasowało ponad 700 000 złośliwych aplikacji, ale kilku z nich udało się przejść przez filtry i trafić na urządzenia milionów użytkowników. Były to przede wszystkim zamknięte w grach dla dzieci apki typu adware, które pracowały w tle, generując „kliknięcia” w ogłoszenia.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google prezentuje nową edycję Google Glass

Sprzęt przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych.

Opublikowane

dnia

Google Glass zapisało się w historii jako jedno z pierwszych urządzeń AR, ale daleko mu było do ideału. Mimo niezliczonej ilości memów, które powstały na temat okularów, marka Glass jest ciągle aktywna. Właśnie ukazała się ich najnowsza wersja.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Car Thing – pierwszy sprzęt od Spotify

Sprawdzi, jak słuchamy muzyki w samochodach.

Opublikowane

dnia

Wielu producentów oprogramowania próbuje swoich sił także w tworzeniu sprzętu. Spotify właśnie rozpoczęło testy swojego pierwszego gadżetu – samochodowego odtwarzacza Car Thing. Najprawdopodobniej nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google zawiesza współpracę z Huawei

Czy telefony producenta stracą dostęp do aktualizacji?

Opublikowane

dnia

Nie trzeba było długo czekać na reakcje technologicznego świata po ogłoszeniu rozporządzenia o obostrzającego prowadzenie transakcji biznesowych pomiędzy amerykańskimi i chińskimi firmami telekomunikacyjnymi. Google oficjalnie potwierdziło zawieszenie współpracy z Huawei.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Karta microSD 1 TB SanDisk już w sprzedaży

Trzeba jednak długo poczekać na realizację zamówienia.

Opublikowane

dnia

Ta karta od SanDiska to sposób na ostateczne rozwiązanie problemów z miejscem na telefonie. Za 1 TB pojemności przyjdzie nam jednak dość sporo zapłacić.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne