Połącz się z nami

Newsy

Google usuwa zainfekowane aplikacje ze Sklepu Play

Gry z malware zdążyło pobrać ponad pół miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Sklep Play jest bardziej otwarty na aplikacje użytkowników niż jego odpowiednik zarządzany przez Apple, co ułatwia umieszczenie w nim swoich programów, lecz czasami może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Właśnie odkryto 13 kolejnych aplikacji z ukrytymi złośliwymi programami.

Apki kryjące w sobie szkodliwe oprogramowanie w Sklepie Play umieściła grupa hakerów ukryta pod pseudonimem Luiz O Pinto. Były one ukryte pod płaszczykiem gier wyścigowych i symulatorów jazdy różnymi rodzajami pojazdów. Po wyświetleniu aplikacji w Sklepie oczom użytkownika ukazywały się atrakcyjne zrzuty ekranu, które zachęcały do jej pobrania i zainstalowania.

Niestety, po uruchomieniu „gry” okazywało się, że nie działa ona tak, jak obiecano – program zawieszał się chwilę po starcie. W tym czasie aplikacja automatycznie pobierała i instalowała kolejny plik APK, który wyświetlał reklamy na zainfekowanym urządzeniu. Ponadto ikona fałszywej gry automatycznie się chowała, utrudniając użytkownikom jej odinstalowanie – można było to zrobić jedynie nieco mniej oczywistą metodą, czyli przez Sklep Play.

Najbardziej zaskakująca jest jednak skala rozprzestrzenienia się szkodliwego oprogramowania – do momentu usunięcia apek przez Google pobrało je łącznie ponad 560 000 użytkowników. Niewykluczone, że część z nich to nieprawdziwe konta wykupione przez twórców programów, które miały na celu podbicie popularności aplikacji. Dwie spośród fałszywych gier trafiły nawet do zakładki „zyskujące popularność”, co dało im większy rozgłos i umożliwiło trafienie do większej liczby odbiorców.

Szkodliwe oprogramowanie pod płaszczykiem użytecznych programów to częsty problem w Sklepie Play – w zeszłym roku Google zidentyfikowało i skasowało ponad 700 000 złośliwych aplikacji, ale kilku z nich udało się przejść przez filtry i trafić na urządzenia milionów użytkowników. Były to przede wszystkim zamknięte w grach dla dzieci apki typu adware, które pracowały w tle, generując „kliknięcia” w ogłoszenia.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Odtwarzacz multimedialny VLC z poważną luką bezpieczeństwa

Opublikowane

dnia

Odtwarzacz VLC Media Player to jeden z najpopularniejszych programów tego typu od wielu lat. Okazuje się jednak, że miliony jego użytkowników są obecnie narażone na atak z zewnątrz przez lukę, która znajduje się w ostatniej wersji oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Archer MR600 – pierwszy stacjonarny router 4G+ od TP-Link

Opublikowane

dnia

Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom użytkowników internetu mobilnego, TP-Link rozszerzył swoje portfolio urządzeń LTE i wprowadził na rynek stacjonarny router 4G+, Archer MR600. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Galaxy Tab S6 – przecieki na temat nowego tabletu Samsunga

Opublikowane

dnia

7 sierpnia Samsung pokaże swój nowy smartfon, czy raczej phablet, Galaxy Note 10, oraz zegarek Galaxy Watch Active 2. Wspominaliśmy, że w okolicach tego terminu powinniśmy także spodziewać się, że Galaxy Fold w końcu ujrzy światło dzienne. Teraz wiemy, że koreańska firma planuje coś jeszcze – istnieje duża szansa, że na sierpniowym evencie zobaczymy nowy tablet Samsunga – Galaxy Tab S6.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Wiedźmin Netfliksa z teaserem!

Opublikowane

dnia

Podczas festiwalu San Diego Comic Con 2019 gwiazda serialu Henry Cavill pokazał fanom zgromadzonym w Hali H pierwszy zwiastun serialu Wiedźmin.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne