Połącz się z nami

Newsy

Sonda InSight wyląduje dziś na powierzchni Marsa

Długo wyczekiwany początek ważnej misji NASA.

Opublikowane

dnia

Po wielomiesięcznej podróży sonda InSight nareszcie dotrze na powierzchnię Czerwonej Planety. Przed lądownikiem jeszcze najtrudniejsza część podróży określana przez NASA jako „siedem minut grozy”. Lądowanie będzie transmitowane na żywo.

Misja InSight ma na celu zbadanie struktury skorupy Marsa. Jest to jeden z najbardziej przeciągających się projektów NASA, który początkowo miał wystartować w 2016 roku, ale ze względu na problemy techniczne został przełożony na bieżący rok. Sonda opuściła Ziemię 5 maja i zgodnie z planem ma dziś wylądować na powierzchni planety. Wbrew pozorom najtrudniejszy etap jeszcze przed nią – będzie nim wejście w atmosferę Marsa. W procesie lądowania lądownik będzie musiał nagle zwolnić z 19 000 km/h do 8 km/h, a jego osłony zostaną poddane działaniu temperatur do 1 500°C. W tym czasie NASA nie będzie miała żadnej bezpośredniej kontroli nad sondą, a sygnał radiowy może się urywać. Moment ten nazwany został „siedem minut grozy”.

Jeśli InSight bez problemu wyląduje i rozłoży swoje słoneczne panele, misja na dobre się rozpocznie. Jednym z najważniejszych elementów lądownika jest wiertło, które pozwoli na wykonanie odwiertów geologicznych o rekordowej głębokości 5 metrów. Przy jego budowie współpracowało wiele firm, w tym także polska spółka Astronika, a pierwsze badania z jego udziałem zostaną przeprowadzone za kilka miesięcy. Lądowanie sondy będzie transmitowane na żywo na YouTube i Facebooku – wejście w atmosferę Marsa rozpocznie się około 20:40 naszego czasu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google prezentuje nową edycję Google Glass

Sprzęt przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych.

Opublikowane

dnia

Google Glass zapisało się w historii jako jedno z pierwszych urządzeń AR, ale daleko mu było do ideału. Mimo niezliczonej ilości memów, które powstały na temat okularów, marka Glass jest ciągle aktywna. Właśnie ukazała się ich najnowsza wersja.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Car Thing – pierwszy sprzęt od Spotify

Sprawdzi, jak słuchamy muzyki w samochodach.

Opublikowane

dnia

Wielu producentów oprogramowania próbuje swoich sił także w tworzeniu sprzętu. Spotify właśnie rozpoczęło testy swojego pierwszego gadżetu – samochodowego odtwarzacza Car Thing. Najprawdopodobniej nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google zawiesza współpracę z Huawei

Czy telefony producenta stracą dostęp do aktualizacji?

Opublikowane

dnia

Nie trzeba było długo czekać na reakcje technologicznego świata po ogłoszeniu rozporządzenia o obostrzającego prowadzenie transakcji biznesowych pomiędzy amerykańskimi i chińskimi firmami telekomunikacyjnymi. Google oficjalnie potwierdziło zawieszenie współpracy z Huawei.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Karta microSD 1 TB SanDisk już w sprzedaży

Trzeba jednak długo poczekać na realizację zamówienia.

Opublikowane

dnia

Ta karta od SanDiska to sposób na ostateczne rozwiązanie problemów z miejscem na telefonie. Za 1 TB pojemności przyjdzie nam jednak dość sporo zapłacić.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne