Połącz się z nami

Newsy

Facebook zawiesza aplikacje nielegalnie pozyskujące dane

Dziesiątki tysięcy rozszerzeń od 400 deweloperów.

Skandal Cambridge Analytica był ciosem dla wiarygodności Facebooka, z którego konsekwencjami portal społecznościowy boryka się do dziś. Okazuje się, że nie tylko jedna aplikacja była stworzona po to, aby przekazywać dane jej użytkowników osobom trzecim, a podejrzane programy możemy liczyć w tysiącach.

Rok temu Facebook chwalił się usunięciem około 400 aplikacji, które stanowiły zagrożenie dla prywatności osób korzystających z portalu. Najnowsze wieści wskazują jednak, że aplikacji tych jest znacznie więcej: na oficjalnym blogu Facebooka pojawił się post opisujący proces zawieszenia „dziesiątek tysięcy” różnego rodzaju rozszerzeń. Co ciekawe, za ich stworzenie odpowiedzialne jest jedynie 400 deweloperów. Oznacza to, że w wielu przypadkach są to taśmowo pisane programy, których jedynym celem pozostaje wyłudzenie danych i przesłanie ich do twórcy apki lub zainfekowanie docelowego urządzenia szkodliwym oprogramowaniem.

Większość podejrzanych aplikacji została jedynie zawieszona, ale te najbardziej szkodliwe w ogóle zniknęły z Facebooka. Niektórzy deweloperzy również otrzymali zakaz udostępniania swoich programów na portalu społecznościowym, a w części sytuacji sprawa trafiła nawet na drogę sądową. Zgodnie z nowymi zasadami, wszystkie aplikacje zamieszczane na Facebooku muszą przechodzić coroczny audyt wiarygodności. Odmówienie udziału w nim będzie prowadziło do zawieszenia lub usunięcia apki.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

1 komentarz

1 komentarz

  1. InfoMiasto

    11/10/2019 dnia 09:55

    Lepiej by brzmiało zawiesza cudze ale własne pozyskiwanie danych nawet spod kamienia o ludziach prowadzi w najlepsze. Personalizuje wszystko i prześledza sam FB i jego aplikacje co tylko się da.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Facebook prezentuje prototyp kompaktowego headsetu VR

Newsy

Kompletny przewodnik: Nauka gry na klawiszach

Publikacje

Oculus kończy produkcję headsetu Go

Newsy

Facebook dodaje narzędzie do kasowania starej zawartości

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!