Połącz się z nami

Newsy

Sztuczna inteligencja przeskalowała film z 1896 roku do 4K

Króciutki klip braci Lumière w nowoczesnej odsłonie.

Początki kinematografii należały nie do obrazów fabularnych, lecz do krótkich klipów, które prezentowały sceny z codziennego życia. Jednym z najsłynniejszych jest dokument braci Lumière, przedstawiający wjazd pociągu parowego na stację w La Ciotat. Doczekał się on właśnie swojej wersji 4K.

Autorem przeskalowanego wideo jest Denis Shiryaev, który pochwalił się swoim dziełem na portalu społecznościowym Reddit. Użytkownik nie tylko przeskalował film do rozdzielczości 4K i 60 kl./s, ale także opatrzył go dźwiękiem – oryginalny obraz był niemy. Różnice w jakości najlepiej widać podczas oglądania starej i nowej wersji obok siebie.

W komentarzach pod filmem Shiryaev wyjaśnił, w jaki sposób przebiegał proces obróbki wideo. Większość pracy wykonały algorytmy sztucznej inteligencji: upscaling możliwy był dzięki oprogramowaniu Gigapixel AI od Topaz Labs, a dodatkowe klatki dodał program Dain – obydwa narzędzia dostępne są na portalu GitHub. Ponadto do internetu trafiła również pokolorowana wersja obrobionego wideo: do jej stworzenia wykorzystano skrypt DeOldify, który także znajdziemy na GitHubie.

Z filmem Wjazd pociągu na stację w La Ciotat wiąże się pewna legenda. Podobno zbliżająca się do widzów lokomotywa parowa wyglądała tak realistycznie, że wiele osób uciekało z sali pokazowej, bojąc się rozjechania przez pociąg. Nie wiadomo, ile w niej prawdy, ale trzeba przyznać, że nawet oryginał z 1896 roku wygląda bardziej realistycznie niż niejeden klip nakręcony pierwszymi kamerkami montowanymi w komórkach, nieprawdaż?

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

1 komentarz

1 komentarz

  1. Ed

    06/02/2020 dnia 16:38

    …szkoda tylko , ze autorka nie zaznaczyła przy okazji , ze twórca kinematografii nie są bracia Lumiere tylko Polak – Kazimierz Puszyński. Nakręcił on dwa filmy na rok przed Francuzami, o czym oni sami czasem przypominali. Pierwszy film ruchomy został nakręcony przez Polaka w 1894 roku i nosił nazwę „Przygoda doroszkarza”. Nakręcony został super nowoczesnym aerografem napędzanym sprężonym powietrzem i trwał 8 minut. Większość filmów z I w. św. została nakręcona tym urządzeniem, które produkował masowo autor pierwszych 2 filmów. Szkoda – jak wspomniałem – że autorka promuje wszystko tylko nie Polaków…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Telewizory QLED 2020 debiutują w Polsce

Newsy

„Zła edukacja” – nowy film HBO

Newsy

8K bez tajemnic

Publikacje

Oferta telewizorów Samsung na 2020 rok

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!