Połącz się z nami

Newsy

Sztuczna inteligencja przeskalowała film z 1896 roku do 4K

Króciutki klip braci Lumière w nowoczesnej odsłonie.

Początki kinematografii należały nie do obrazów fabularnych, lecz do krótkich klipów, które prezentowały sceny z codziennego życia. Jednym z najsłynniejszych jest dokument braci Lumière, przedstawiający wjazd pociągu parowego na stację w La Ciotat. Doczekał się on właśnie swojej wersji 4K.

Autorem przeskalowanego wideo jest Denis Shiryaev, który pochwalił się swoim dziełem na portalu społecznościowym Reddit. Użytkownik nie tylko przeskalował film do rozdzielczości 4K i 60 kl./s, ale także opatrzył go dźwiękiem – oryginalny obraz był niemy. Różnice w jakości najlepiej widać podczas oglądania starej i nowej wersji obok siebie.

W komentarzach pod filmem Shiryaev wyjaśnił, w jaki sposób przebiegał proces obróbki wideo. Większość pracy wykonały algorytmy sztucznej inteligencji: upscaling możliwy był dzięki oprogramowaniu Gigapixel AI od Topaz Labs, a dodatkowe klatki dodał program Dain – obydwa narzędzia dostępne są na portalu GitHub. Ponadto do internetu trafiła również pokolorowana wersja obrobionego wideo: do jej stworzenia wykorzystano skrypt DeOldify, który także znajdziemy na GitHubie.

Z filmem Wjazd pociągu na stację w La Ciotat wiąże się pewna legenda. Podobno zbliżająca się do widzów lokomotywa parowa wyglądała tak realistycznie, że wiele osób uciekało z sali pokazowej, bojąc się rozjechania przez pociąg. Nie wiadomo, ile w niej prawdy, ale trzeba przyznać, że nawet oryginał z 1896 roku wygląda bardziej realistycznie niż niejeden klip nakręcony pierwszymi kamerkami montowanymi w komórkach, nieprawdaż?

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

1 komentarz

1 komentarz

  1. Ed

    06/02/2020 dnia 16:38

    …szkoda tylko , ze autorka nie zaznaczyła przy okazji , ze twórca kinematografii nie są bracia Lumiere tylko Polak – Kazimierz Puszyński. Nakręcił on dwa filmy na rok przed Francuzami, o czym oni sami czasem przypominali. Pierwszy film ruchomy został nakręcony przez Polaka w 1894 roku i nosił nazwę „Przygoda doroszkarza”. Nakręcony został super nowoczesnym aerografem napędzanym sprężonym powietrzem i trwał 8 minut. Większość filmów z I w. św. została nakręcona tym urządzeniem, które produkował masowo autor pierwszych 2 filmów. Szkoda – jak wspomniałem – że autorka promuje wszystko tylko nie Polaków…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

8K bez tajemnic

Publikacje

Oferta telewizorów Samsung na 2020 rok

Newsy

Film „Uncharted” traci kolejnego reżysera

Newsy

Porsche prezentuje projekt… statku kosmicznego

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!