W ramach pocieszenia powiemy ci, że jesteś jedną z wielu milionów osób na całym świecie, które codziennie zmagają się z takim problemem. Może być on spowodowany wieloma rozmaitymi czynnikami, ale najczęściej jego przyczyną jest czas, jaki upłynął od momentu premiery danego urządzenia oraz idące za tym następstwa.
Z punktu widzenia użytkownika, jednym z najbardziej istotnych są wypuszczane co pewien czas systemowe aktualizacje, które w przypadku wielu modeli telefonów potrafią być mieczem obosiecznym. Plusem opcji korzystania ze świeższej wersji OS-u na kilkuletnim telefonie jest oczywiście możliwość czerpania korzyści z jego nowych funkcji, jednak dość często zdarza się, że zaktualizowane oprogramowanie nie jest niestety zbyt dobrze zoptymalizowane pod kątem współpracy ze starszymi urządzeniami. Po części dzieje się tak za sprawą rosnących wymagań sprzętowych samego systemu operacyjnego oraz firmowych aplikacji, nie mówiąc nawet o oprogramowaniu firm trzecich, którego twórcy w przeważającej większości nie przykładają zbyt dużej wagi do kwestii optymalizacji działania kodu na starszych smartfonach. W najlepszej sytuacji są tutaj posiadacze iPhone’ów, czego nie można już niestety powiedzieć o przeważającej liczbie właścicieli smartfonów z Androidem – telefony działające w oparciu o ten system również dostają aktualizacje, ale fakt ich otrzymania w dużej mierze zależy od widzimisię twórców danego sprzętu.
Jeśli należysz do tej drugiej grupy, możesz spróbować przywrócić dawną wersję systemu, korzystając ze wskazówek znajdujących się na stronie producenta. Gdy to nie pomoże, to źródłem twoich problemów jest też prawdopodobnie zbyt duża liczba aplikacji zainstalowanych na telefonie. W takie sytuacji usuń te najmniej potrzebne, następnie wykonaj kopie swych osobistych plików i na końcu przywróć smartfonowi jego ustawienia fabryczne.