Jeśli spodziewacie się kolejnego przeglądu mini-gier, mamy dla was niespodziankę. Dziś przyjrzymy się grom, które nierzadko przewyższają swoją płatną konkurencję. I to nie tylko pod względem pomysłowości, ale także od strony wykonania. Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych, darmowych gier komputerowych oraz stron internetowych, które je udostępniają.
Serwisów umożliwiających pobieranie darmowych gier jest całkiem sporo. Niestety – co do większości – trudno o pewność, czy producenci zamieszczonych aplikacji wyrazili zgodę na ich darmową dystrybucję (freeware).
Rodzaje licencji oprogramowania
- freeware – gra rozprowadzana jest za darmo bez ujawniania kodu źródłowego
- open source – gra rozpowszechniana darmowo z możliwością edycji kodu źródłowego i rozpowszechniania efektów na tych samych zasadach
- shareware – gra rozprowadzana jest bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub niewielkimi opłatami, do wypróbowania przez użytkowników
FreewareGames
Na pierwszy ogień idzie amerykański serwis FreewareGames (http://freewaregames.net). Zaczynamy od niego ze względu na ogromną bazę darmowych gier i szybkość pobierania plików. Portal ma jednak również słabsze strony. Brakuje recenzji udostępnianych produkcji. Zwykle niewiele jest też zrzutów ekranu, więc trudno będzie nam ocenić grafikę poszukiwanej gry. Strona stanowi największy, ogólnodostępny magazyn darmowych gier, lecz jako serwis informacyjny mocno jeszcze kuleje. Znajdziemy tutaj aplikacje rozprowadzane na licencjach open-source, freeware i shareware.
Victory Games
Jeśli poszukujemy szczegółowych informacji na temat konkretnych gier, warto odwiedzić serwis Victory Games (http://victorygames.eu). To największa polska strona udostępniająca gry freeware i shareware. W serwisie znajdziesz katalog gier poukładanych według kategorii. Każda gra została zrecenzowana i oceniona. Dodatkowo do każdej recenzji dodane zostały zrzuty ekranu, linki do stron producenta, a także wiele innych cennych informacji (m.in. na jakiej licencji rozprowadzana jest gra).
Comprehensible Download Attack
Czyli CDA.PL będący kolejnym, polskim serwisem udostępniającym gry. Choć „pełne wersje” to tylko jeden z działów bogatego portalu, trzeba przyznać, że wyszukane, umieszczone i opisane zostały prawdziwe perełki. Warto zwrócić uwagę na krótkie, lecz treściwe informacje o grach oraz filmiki przedstawiające sposób gry. Brakuje w CDA.PL jednoznacznej informacji na temat licencji publikowanego oprogramowania. Łukasz Ćwiek (redaktor naczelny serwisu) zapewnia jednak, że zamieszczane są wyłącznie te pozycje, których producenci wyrazili zgodę na ich darmową dystrybucję.
Wiki-lista gier freeware
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_freeware_games
Wikipedia, znów ta Wikipedia! Tym razem dostajemy prostą w obsłudze listę darmowych gier (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_freeware_games), które opisane zostały w odrębnych artykułach encyklopedii. Niestety, na razie jedynie w angielskiej wersji językowej. Poza ogólnym wykazem znajdziemy również: listę gier open source (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_open_source_game), listę komercyjnych gier wydanych po pewnych czasie jako freeware (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_commercial_games_released_as_freeware) oraz listę MMOG, czyli gier komputerowych rozgrywanych jednocześnie przez tysiące lub nawet miliony graczy w internecie (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_free_massively_multiplayer_online_games),
Caiman
Warto zapoznać się również z serwisem Caiman. To potężny magazyn gier freeware. Wszystkie zostały dokładnie sprawdzone pod względem legalności i bezpieczeństwa. Pośród tysięcy mini-gierek trochę trudno odszukać ciekawe pozycje, lecz w rzeczywistości jest ich naprawdę sporo.
Istnieją jeszcze inne interesujące strony, jak SourceForge (http://sourceforge.net), gdzie programiści mogą nawet włączyć się w rozwijanie udostępnianych gier czy australijski serwis Free-Games (http://free-games.com.au). Serwisy udostępniające stare gry komputerowe przedstawiamy również w artykule:
„{link_wew 4607}Starych gier czar{/link_wew}”.
10 gier wartych uwagi
Przyjrzyjmy się teraz 10 produkcjom, które wydały się naszej redakcji szczególnie ciekawe.
America’s Army
Taktyczna gra FPS wydana przez armię Stanów Zjednoczonych. Grę najlepiej opisują rekordy Guinessa, które udało się jej pobić. America’s Army to największa wirtualna armia – ponad 10 mln wirtualnych żołnierzy, najchętniej ściągana gra wojenna – z oficjalnych źródeł pobrana przynajmniej 50 mln razy, a także strzelanina online, przy której gracze spędzili łącznie najwięcej czasu – 240 mln godzin (na koniec 2008 roku). Jak wyliczył polski serwis AA, pojedynczy gracz – by osiągnąć ten wynik – musiałby grać bez przerwy przez ponad 27 tysięcy lat…
Podobne gry freeware: Enemy Territory (http://www.splashdamage.com), Hidden & Dangerous Deluxe (http://www.gamershell.com/news_9714.html).
Nexuiz
Sieciowa gra typu FPS, której atutem jest możliwość instalacji na dowolnym systemie operacyjnym. Świetne bronie i ich alternatywne działanie, jak choćby: detonowanie rakiety w dowolnym momencie czy laser przydatny do skakania i wspinania się po ścianach, sprawiają że rozgrywka jest niezwykle emocjonująca. Dla posiadaczy systemu Windows dużym plusem będzie brak instalatora, grę rozpakowuje się po prostu na dysku. Można ją przenosić na USB i grać praktycznie wszędzie.
Podobne gry freeware: Area 51 (http://www.area51-game.com), WarRock (http://warrock.gamersfirst.com).
What Makes You Tick?
Jeśli szukasz wciągającej gry przygodowej, What Makes You Tick to dobry wybór! Wcielamy się w postać Nathana, młodego studenta, który został wysłany przez władze uniwersytetu, by ostrzec doktora Coppeliusa o grożącym mu niebezpieczeństwie. Naszym celem jest znalezienie doktora i przekazanie mu wiadomości. Proste, tylko gdzie on jest? Oprawa audiowizualna gry jest całkiem ciekawa. Sterujemy w sposób przypominający klasyczne przygodówki – za pomocą myszy (point’n’click).
Podobne gry freeware: The White Chamber (http://www.studiotrophis.com/site/projects/thewhitechamber), The Suffering (uwaga, gra jest bardzo brutalna! – http://www.gamershell.com/news)60914.
Poszukiwacze zaginionej Warszawy
http://poszukiwacze.pjwstk.edu.pl
Gra edukacyjna wydana za pieniądze stołecznego miasta Warszawy. Zwiedzanie zakamarków stolicy, spotkanie z Julianem Tuwimem i edukacyjna wycieczka po starych kanałach miejskich to tylko nieliczne z zaplanowanych atrakcji. Bazując na materiałach historycznych, twórcy Poszukiwaczy Zaginionej Warszawy, przygotowali jeden z najciekawszych sposobów, by zapoznać się z historią naszej stolicy. Gra nie należy do najłatwiejszych, ale świetnie sprawdza się jako źródło rozrywki, łamigłówka i multimedialny program edukacyjny.
Podobne gry freeware: Magritte (http://project2.3it.pl/magritte)
ShadowFlare
Gra typu hack&slash (rąbać i siekać 😉 ) z elementami RPG. Graficznie może nie zachwyca, lecz czy o grafikę chodziło milionom fanów Baldur’s Gate i Diablo na całym świecie? Świat ShadowFlare pogrążony jest w chaosie, a my wcielamy się w bohatera, który chce to zmienić i dowiedzieć się: dlaczego do tego doszło? W grze natrafimy na wielu groźnych przeciwników i mnóstwo zadań do rozwiązania. Podczas przygody nasz bohater zdobędzie nowe umiejętności i wyposażenie. Jedynie wierny pies towarzyszy mu od początku do samego końca przygody.
Podobne gry freeware: The Ruins Of The Lost Kingdom (http://www.tomoshibi.net), Last Scenario (http://scfworks.com)
S.W.I.N.E.
Interesująca gra RTS (strategia czasu rzeczywistego), której tematem jest wojna pomiędzy dwoma państwami świń i królików. Pomysł brzmi absurdalnie, a gra rzeczywiście podlana została nietypowym humorem. Z drugiej strony to potężna produkcja.
S.W.I.N.E. oferuje oprawę graficzną 3D, uwzględniającą zmienne warunki atmosferyczne oraz doskonale modelującą teren. Do dyspozycji dostaniemy również wiele jednostek, pojazdów i sposobów prowadzenia walki. Fabuła? Świńska armia przekroczyła granicę marchewkowego państwa i zaatakowała jego pokojowo nastawionych mieszkańców. Większa część kraju została zniszczona, a stolica znalazła się pod oblężeniem. W obliczu tej klęski, jedyną nadzieją królików na odparcie najeźdźcy stała się dobrze zorganizowana wojna podjazdowa.
Podobne gry freeware: Glest (http://glest.org)
Project Powder
http://projectpowder.outspark.com
Mieszanka jazdy na snowboardzie, wyścigów i gry RPG? Tak w skrócie moglibyśmy opisać Project Powder. Grę rozpoczynamy od stworzenia postaci, a następnie – po krótkim treningu – zabieramy się już za rywalizację z innymi graczami. Zabawa jest rewelacyjna. Gra przypomina produkcje z konsoli PlayStation lub XBOX. Jest przy tym doskonale dostosowana do komputerów osobistych (wykonywanie nawet najtrudniejszych ewolucji jest możliwe na klawiaturze i sugestywne!). Bardzo ciekawa grafika, dynamiczna jazda i niezwykle efektowne triki. A to wszystko na wirtualnych arenach, wśród tysięcy zawodników z całego świata.
Podobne gry freeware: Tux Racer (http://tuxracer.sourceforge.net), ORF-Ski Challenge 2009 (http://skichallenge.orf.at/sc09/)
TrackMania Nations Forever
Bezpłatna wersja popularnej gry wyścigowej. Oferuje 65 trudnych torów (w wersji podstawowej, do ściągnięcia są dodatkowe mapy), po których rozpędzimy nasze futurystyczne bolidy do zawrotnych prędkości. Na szczególną uwagę zasługuje tryb multiplayer, który pozwala na rozgrywki pomiędzy posiadaczami darmowych i komercyjnych edycji gry. Interesujący jest też wbudowany edytor, umożliwiający tworzenie własnych tras oraz studio filmowe, pozwalające na montowanie filmów z gry.
Podobne gry freeware: TORCS (http://torcs.sourceforge.net)
Project Torque
http://project-torque.aeriagames.com
Darmowa gra wyścigowa online. Project Torque to wyścigi w najlepszym wydaniu. Do wyboru mamy kilka trybów, takich jak jazda torowa, drift czy drag race. W miarę zdobywania doświadczenia i poziomów odblokowujemy kolejne trasy, tryby gry oraz auta. Często organizowane są także otwarte turnieje z nagrodami. Warto zwrócić uwagę na świetny model jazdy, niespotykany wśród innych darmowych gier tego typu.
Podobne gry freeware: Drift City (http://drift.ijji.com)
Allegiance
Symulator kosmiczny wydany przez Microsoft w roku 2001. Dziś rozpowszechniany już darmowo (jedynym wymaganiem jest utworzenie konta na stronie producenta). Użytkownik wciela się w pilota jednego z licznych statków kosmicznych. Jego celem jest wykonywanie powierzonych mu zadań i zdobywanie jak największej liczby pieniędzy, którą później będzie można przeznaczyć na ulepszenie sprzętu. Gra drużynowa wymaga nie tylko zręczności, lecz również określenia taktyki walki przez członków eskadry.
To wcale nie koniec
Opisane powyżej aplikacje to tylko mała część ciekawych, darmowych gier komputerowych. Jest ich o wiele więcej. Zwłaszcza, że nie omówiliśmy choćby kilku produkcji MMORPG, w które można za darmo pograć można z milionami różnych osób z całego świata. Jeśli interesuje cię uczestnictwo w wielkiej, wirtualnej społeczności graczy, odwiedź koniecznie polską stronę MMORPG (http://mmorpg.org.pl).
Warto przyjrzeć się też gierkom świetnym do zabawy w kilka osób przy jednym komputerze. Do najciekawszych spośród nich należą: Liero (http://liero.be), Wormux (http://wormux.org) i Jazz Jackrabbit (http://jazz2online.com). Miłej zabawy!