Nie ukąsił cię radioaktywny pająk? Z twoim szkieletem wszystko w porządku? Nie należysz Do Fantastycznej Czwórki? Nawet do harcerstwa cię nie przyjęli? Postaramy się odpowiedzieć na niemal wszystkie nurtujące cię pytania… no może oprócz tych związanych z harcerstwem: Czy bez mutacji można dzięki nauce stać się superbohaterem? Czas sprawdzić!
Superman: rentgen i wysokie skoki
Widzi przez ściany. A potem przez nie przeskakuje.
Czy to możliwe?
Technologia prześwietlania za pomocą promieni rentgena istnieje i wywołuje dość duże kontrowersje. Została wprowadzona w postaci skanerów na portach lotniczych w USA w 2009 roku. Użyta w skanerach technika „rozpraszania” pozwala zobaczyć dzięki okularom rzeczywisty obraz tego, co znajduje się pod naszym ubraniem. Źródło światła emituje promieniowanie rentgenowskie, które ulega rozproszeniu na różnych poziomach intensywności. Otrzymany zwrotny obraz wygląda niczym namalowany kredkami.
Potencjalne problemy
Jedyną rzeczą, która może zatrzymać „Człowieka ze stali” jest Kryptonit, pierwiastek radioaktywny z planety Krypton.
Na szczęście my, Ziemianie, nie musimy obawiać się tego typu problemów, choć też nie mamy łatwo. Działa na nas promieniowanie słoneczne, które jest strumieniem fal elektromagnetycznych i cząstek elementarnych docierających ze Słońca do Ziemi. Mamy też promieniowanie kosmiczne, które trafia do Ziemi z otaczającej ją przestrzeni kosmicznej. Ale na szczęście to tematy, które nie powinny spędzać snu z powiek zwykłym obywatelom. No, chyba, że jesteśmy profesorami fizyki i jesteśmy bardziej zainteresowani nauką niż tym, który mamy rok i co to jest bajaderka.
Problemem w promieniowaniu jest wypośrodkowanie zdrowia ludzkiego i bezpieczeństwa komunikacyjnego. Naukowcy coraz głośniej mówią, że trzeba pomyśleć nad kolejną generacją aparatów rentgenowskich, bo poleganie na promieniach T nie jest dobrym rozwiązaniem. Quing Hu, inżynier z MIT, proponuje użycie szerokopasmowych fal radiowych, które po wysłaniu z przenośnego czujnika mogą tworzyć obraz na podstawie tego, jak szybko zostaną odbite fale. Metoda ta o tyle może być ciekawa, że umożliwia nam rzut oka na to, co znajduje się nawet dziesięć metrów pod ziemią. Podobno amerykańska armia ma już tego typu sprzęt.
Dodatkowo: skok przez budynek
Armia amerykańska i agencja DARPA pracują też nad tym. Prace są na tyle zaawansowane, że Amerykanie mają patent na broń, która może „strzelać” policjantami SWAT czy ratownikami. Czterometrowa rakieta może wystrzelić człowieka na szczyt pięciometrowego budynku w mniej niż dwie sekundy.
Kiedy zdobędziemy te umiejętności?
Jeśli chodzi o przeskakiwanie budynków to DARPA uważa, że za pięć lat będzie gotowa, by na masową skalę rozpowszechnić swoje urządzenia.
W kwestii superwzroku Supermana, Kalifornijski Instytut Technologii jest zdania, że taką funkcję będzie można implementować do smartfonów.
„Opracowaliśmy procesor krzemowy, który może działać prawie 300 razy szybciej od procesorów obecnie montowanych w telefonach lub tabletach” – mówi Ali Hajimiri. To oznacza, że mikrochipy są w stanie emitować sygnały terahercowe – ponad 1000 razy silniejsze niż te używane obecnie. Ali dodaje, że tę technologię są w stanie udoskonalić w ciągu pięciu lat.
Spider-man: siła i przyczepność
Kiedy będziesz w stanie zrobić wszystko co „Spajdi”?
Czy to możliwe?
Dwa oddzielne zespoły badaczy z SRI International i Stanford zbudowały robota, który przy użyciu kombinacji ładunków elektrostatycznych i lepkich włosków, chodzi jak jaszczurka po ścianie budynku. Jednak po raz kolejny to DARPA wymyśliła sposób chodzenia po ścianach bardziej przypominający ten z filmów o Spider-Manie. Wykorzystali do tego celu nie pająka, a chrząszcza z Florydy, który używa mikroskopijnych porów w nogach do wypuszczania płynu, dzięki któremu ma niesamowitą przyczepność. Wspomniany owad może przenosić ciężar tożsamy stukrotnej jego wadze.
Zespół finansowany przez DARPA na Uniwersy-tecie Cornell rozwija specjalne naładowane elektrycznie poduszki, które wyposażone są w kapilary (SECAD). Całość składa się z trzech warstw i baterii 9V. Górna warstwa posiada mikroskopijne otwory, a wytwarzane pole elektryczne wypycha wodę przez trzy warstwy aż pojawi się na końcu. W ten sposób tworzy się napięcie powierzchniowe. Paul Steen – inżynier biomolekularny uczelni porównuje to zjawisko do tego, z którym obcujemy biorąc dwie mokre szklanki ze zmywarki, które niechętnie chcą się odkleić. Idealnym przykładem są nartniki, które utrzymują się dzięki napięciu powierzchniowemu na powierzchni cieczy i mogą poruszać się znacznie szybciej, niż gdyby były zanurzone.
Potencjalne problemy
W tej chwili, każdy otwór w SECAD ma dziesięć mikrometrów średnicy. To mniej więcej wielkość czerwonych krwinek. Jeśli uda się dalej kurczyć otwór do jednego mikrona, to każda poduszka będzie mogła obsługiwać wagę 170 kg. Według obliczeń cztery poduszki z takimi parametrami będą mogły umieścić człowieka na każdej powierzchni.
Dodatkowo: Supersiła
Jeśli znudziło ci się wchodzenie przez drzwi, dzięki SECAD można by teoretycznie przebijać się przez nie, a nawet przez litą skałę. „Napięcie powierzchniowe wytworzone przez urządzenie na bardzo małej przestrzeni jest wystarczające, aby stworzyć ogromny ładunek elektryczny” – mówi Steen. „To daje użytkownikowi możliwości zarządzania potężnym ładunkiem wybuchowym, używając tylko standardowej baterii 9V.”
Kiedy zdobędziemy te umiejętności?
Z nieograniczonym finansowaniem, klocki SECAD, które pozwalają wspinać się na budynki, mogą zostać udoskonalone za dwa, trzy lata. Steen zapewnia, że maksymalnie poczekamy pięć lat.
Szpony z adamantium są fajne, ale co z resztą ciała?
Czy to możliwe?
Co prawda, nie dotarliśmy do Logana, by sprawdzić, jak wygląda jego niesamowicie szybkie i spektakularne gojenie ran, ale teraz nie trzeba być mutantem, by się o tym przekonać. Możliwe jest to za pomocą macierzy pozakomórkowej. Jest ona dynamiczną strukturą złożoną z różnych cząsteczek, takich jak: proteoglikany, tkanka łączna, fibronektyna, laminina oraz kolagen, których zadaniem jest regulowanie działania komórek poprzez wytworzenie dla nich specyficznego mikrośrodowiska. Macierz może również stymulować organizm do wzrostu i naprawy tkanek. Obecnie naukowcy za pomocą matryc od świń hodują tkanki zastępcze dla np. rannych żołnierzy amerykańskich. Jednym z trudniejszych elementów jest przyswojenie przez krwiobieg nowej tkanki. Lekarze zalecają żołnierzom sporo ruchu i ćwiczeń w celu regeneracji tkanek. Jednym z pierwszych beneficjentów był amerykański żołnierz ranny w Afganistanie. Pocisk rozerwał mu większość lewego uda. Po operacji z matrycami pacjent był w stanie wykonać pełen krok.
Potencjalne problemy
Nadzieję na spontaniczne i szybkie uzdrowienie zostały udaremnione przez gen p21, który odróżnia ludzi od płazów tym, że nasz organizm nie potrafi wytworzyć brakujących, uszkodzonych kończyn. W dorosłym organizmie, gen p21 zapobiega uszkodzeniu DNA i zatrzymaniu komórek nowotworowych. Jednak w 2011 roku, laboratoryjnym myszom bez tego genu odrosły uszkodzone tkanki w uszach w ciągu kilku tygodni. Kolejny etap badania przeprowadzany jest w Instytucie Wistar w Filadelfii – naukowcy koncentrują się na temacie ludzkim.
Kiedy zdobędziemy te umiejętności?
Według Instytutu Wistar proces ten może potrwać nawet do dziesięciu lat. Do tego czasu, warto zaopatrzyć się w plastry.
Technologiczny garnitur kontrolowany przez umysł?
Nikt lepiej niż Iron Man nie nadaje się na pracownika wulkanizacji.
Czy to możliwe?
Kiedy Tony Stark w filmie „Iron Man 3” stworzył Mark XLII, była to aktualizacja stroju pozwalająca na dowodzenie „garniturem” za pomocą myśli. „Do pracy kombinezonu, Stark wykorzystuje chip wszczepiony w jego skórę, który pozwala na kontrolowanie wszelkich czynności za pomocą centralnego układu nerwowego” – ujawnia Dr E.Paul Zehr, profesor kinezjologii i neurologii. Za pierwszy komercyjny egzoszkielet medyczny uważa się japoński HAL5 (ang. Hybryd Assistive Limb 5) opracowany na Uniwersytecie w Tsukubie. Jest on oferowany zarówno w wersji czterokończynowej (bez wsparcia funkcji palców rąk), jak również w wersji jedynie na kończyny dolne. Podobnie jak Stark, osoba wewnątrz jednostki HAL5 ma przymocowany czujnik na skórze, który wysyła biosygnały z mózgu do mięśni użytkownika. HAL5 to właściwie antykatastroficzny strój, wykorzystywany przez ratowników w regionach dotkniętych trzęsieniami ziemi. Jego zadaniem jest podnoszenie ciężkich przedmiotów. Co prawda strój nie lata i nie strzela do nikogo, ale zwiększa siłę dziesięciokrotnie.
Potencjalne problemy
Tony Stark ma superlekki reaktor ARC, który poza utrzymywaniem go przy życiu, służy również do zasilania stroju XLII. Jest to całkowite przeciwieństwo tego, czego używa się w stroju HAL5. Tam do dyspozycji mamy 10 kg akumulatory, które pozwalają na 3 godziny pracy w stroju. Kolejnym problemem może być lot. XLII wykonuje polecenia, które napływają z mózgu Starka… jest to ogromna ilość informacji, a co za tym idzie sporo impulsów elektromagnetycznych. Ten poziom zaawansowania prezentuje kolejny zakres, powiedzmy „problemów”. „Istnieje ponad 100 miliardów neuronów w ludzkim mózgu” – mówi Zehr. „A my wciąż staramy się zrozumieć, jak wydobyć wszystkie te informacje z 500 neuronów, więc przed nami długa, długa droga.”
Kiedy zdobędziemy te umiejętności?
Nie ma co wstrzymywać oddechu, Zehrsugeruje, „że patrząc na oś czasu, to zbudowanie takiego stroju jak ma Iron Man, zajmie nam… 40 lat.”
Zniknąć niczym bohaterka Fantastycznej Czwórki?
Czy to możliwe?
Moc Niewidzialnej Kobiety oparta jest na zaginaniu fal światła płynących z jej umysłu. W prawdziwym życiu naukowcy starają się zrobić coś podobnego wykorzystując metamateriały. W 2006 roku opisano jak za ich pomocą można uzyskać optyczną niewidzialność. Przy pomocy odpowiednich metamateriałów fala elektromagnetyczna może zostać zakrzywiona tak, żeby ominąć otaczany obiekt i wrócić na dotychczasowy tor. Profesor Andrea Alu, fizyk z Uniwersytetu w Teksasie jest pionierem nowej metody znikania. Chodzi o wykorzystanie pierwszego trójwymiarowego płaszcza z ultracienkiego materiału. Na razie „znikający płaszcz” działa tylko w ograniczonym zakresie mikrofal, więc nie jest to jeszcze coś, pod czym można dosłownie zniknąć, ale niewątpliwie to kolejny udany krok ku niewidzialności.
Potencjalne problemy
Problem pojawia się przy próbie ukrycia większych obiektów. Profesor Alu podkreśla, że na razie jest to zbyt skomplikowane. „Obecna technika pracy najlepiej sprawdza się z obiektami o podobnej wielkości fal” – podkreśla profesor. Obecnie naukowcy są na poziomie umożliwiającym im znikanie mikroskopijnych obiektów. To w sumie z punktu widzenia laika niewielkie odkrycie, bo tak małych obiektów i tak gołym okiem nie zobaczymy.
Kiedy zdobędziemy te umiejętności?
Duża skala znikania jest w zasięgu naszych możliwości nie wcześniej niż za 35 lat. Ale profesor podkreśla optymistycznie, że zawsze jest szansa na przełom naukowy. Jednak największy rywal – Hyperstealth Biotechnology Corp jest na etapie testowania peleryny maskującej. Jest ona z materiału, który łączy fale odbitego światła, tworząc jednocześnie kamuflaż. Technologia maskowania oparta jest na Quantum Stealth. Działanie jest podobno tak doskonałe, że peleryna oszukuje nawet gogle noktowizyjne.
Szybki sposób na opuszczanie biurowców – metodą na Batmana.
Czy to możliwe?
Rozbudowane laboratoria w przedsiębiorstwie Wayne powodują, że jest miejsce i sposobność, by powstawały zabawki dla Batmana. Koronnym przykładem na cudo inżynierii wyprodukowane dla niego jest skafander, który potrafi się natychmiast usztywniać, co przydaje się przy upadkach. W filmach Christophera Nolana wymyślono nowy rodzaj tkaniny. Według Stephena Westgate’a, który zajmował się projektowaniem przy produkcji „Batmana”, użyta była hybryda nylonu i aksamitu. Materiał ten nie tylko świetnie wyglądał, ale także był bardzo lekki. Dzisiaj lekkość, a jednocześnie wytrzymałość, można osiągnąć korzystając z projektów Ministerstwa Obrony. Władze opracowały polimerowy cienki materiał, który reaguje na prąd elektryczny w ułamku sekundy wykorzystując pamięć kształtową.
Potencjalne problemy
Studenci z brytyjskiego Uniwersytetu w Leicester przeprowadzili symulację lotu Batmana. Następnie wyciągnęli wnioski. Ciężar ciała sprowadza osobę w dół, ale jest siła nośna i siła ciągu, które wymuszają ruch poziomy i przeciwdziałają sile ciążenia. Najważniejszym aspektem, jeśli chodzi o latanie jest kąt nachylenia powierzchni generującej siłę nośną, czyli skrzydła. Jeśli kąt ten wynosi więcej niż zero, to generowana jest właśnie siła nośna. Z tą wiedzą studenci obliczyli, że Batman z budynku o wysokości 150 metrów, dysponując peleryną o powierzchni nośnej 2,2 m kw., w ciągu pierwszych 6 sekund osiągnie prędkość spadania 110 km/h. Po chwili wygenerowana siła nośna zmniejszy komponent prędkości w kierunku pionowym do 80 km/h, a co za tym idzie zmniejsza się komponent poziomy, więc Batman rozbryzga się o asfalt. Podobne latanie można uzyskać używając wingsuit. To także kombinezon, ale w odróżnieniu od nietoperza bardziej przypomina wiewiórkę latającą. Start odbywa się z wysokości 1-2 km, a osiągana prędkość to nawet 225 km/h. I niestety nie jest w stanie znieść tyle, co strój Batmana.
Kiedy zdobędziemy te umiejętności?
Technika elektroaktywnych polimerów, które będą wyglądały jak peleryna, a w razie potrzeby zamienią się w sztywną latającą konstrukcję, póki co jest pieśnią przyszłości. Naukowcy twierdzą, że będziemy musieli poczekać jeszcze 20 lat na tego typu innowacje.
Supermoce, z którymi nauka nie ma szans się nawet zmagać…
Tymczasowa duplikacja Flashbacka
Potrafi przywołać przeszłe i przyszłe wersje siebie, by te wykonywały jego rozkazy.
Wszechobecna Infinity
Zdolność wszechwiedzy absolutnej nadal pozostaje poza zasięgiem, mimo największych wysiłków Google i innych wyszukiwarek.
Ognisty oddech Ghost Ridera
Supersilny, a do tego niewrażliwy na ogień i wysoką temperaturę. Nie wspominając o jego magicznym łańcuchu, który jest nie do podrobienia.
Sublimacja amelii Voght
Zdolność zmieniania kształtów i stanu skupienia. Zmiana w wiatr już jest za bardzo super…
Prawdziwi superbohaterowie : Czujemy się o wiele bezpieczniej wiedząc, że tam jesteście…
Petoskey Batman aka Mark Wayne Williams
Batman z Michigan stojąc na straży prawa został zatrzymany przez policję, po tym jak mało nie spadł z dachu. Policja znalazła przy nim pałkę, ołowiane rękawice i spray z chemikaliami. Sędzia zakazał mu chodzenia w kostiumie…
Phoenix Jones aka Benjamin Fodor
Ubiera się w czarno-złoty strój oraz w kamizelkę kuloodporną. Ten zawodnik MMA zabrał się za zwalczanie przestępczości po tym jak zniszczono jego samochód. Miał też wpadki: np. rozpylając gaz pieprzowy dwóm kobietom w 2011 roku – mało heroiczne…
Cień aka Ken Andre
Ubiera się jak ninja, zna sztuki walki i patroluje ulice Yeovil w Somerset. Cień ma osobliwe podejście do przestępców, np. złodziei samochodów przywiązuje do latarni. Ma też opracowany specjalny okrzyk wojenny do rozpraszania młodzieży.
Urządzenia, które zmienią nas w herosów: Żaden szanujący się Batman nie przejdzie obojętnie!
JTT Chobi Cam Pro 3
Zło czai się w ciemnościach, więc noktowizor jest niezbędny. Ten aparat wielkości kciuka może robić 11-megapikselową matrycą zdjęcia i nagrywać wideo w jakości Full HD.
350 PLN, www.jtt.ne.jp
LED Lenser F1 Flashlight
Hiperlatarka wyciągająca 400 lumenów z jednej baterii CR123. Jest także wodoszczelna (IP X8), a jeśli mamy zajęte ręce, to zawsze jest też zaczep do paska.
340 PLN, www.ledlenser.com
Video Head Helmet Cam
Hełm, który przetrwa niemal wszystko. Ma także wbudowaną kamerę, która nagra cały incydent oraz napastników i to w jakości Full HD.
Brak ceny, www.videoheadhelmets.com
Titanium Utility Ring
Pierścień wykonany z płytek tytanowych, które mają schowane proste ostrze ząbkowane, poręczny grzebień i co najważniejsze – otwieracz do butelek.
160 PLN, www.coolmaterial.com