Bunchball umożliwia dodanie do swojej strony Pacmana i Space Invaders. Trochę szkoda, że nie można tego zrobić z Tetrisami i Lemmingami.
Wiele serwisów oferuje bezpłatne dodatki do stron, jednak w większości przypadków są one okropne. Bunchball jest wyjątkiem. Zamiast śmieciowych liczników lub nic nieznaczących animacji umożliwia nam udostępnienie Space Invaders. Jak przekonamy się w dalszej części, dodanie gry do strony lub blogu jest wyjątkowe proste, a same gry robią wrażenie.
Jest jednak kilka spraw do przemyśleń. Gry Bunchball znajdują się na dedykowanym serwerze, nie na naszym, co oznacza występowanie od czasu do czasu problemów z połączeniem – byliśmy zmuszeni zarzucić pierwszą próbę przygotowania tego poradnika, gdyż serwis miał problemy z serwerem i nie ładowała się żadna z gier. Jednakże nawet wówczas, gdy tego rodzaju problem występuje rzadko, to i tak warto o nim pamiętać. Jeśli bowiem umieścimy gry na stronie głównej, wolne połączenie z Bunchball.com może narobić zamieszania.
Pamiętajmy, że jeśli dołączymy grę do strony, załaduje się zarówno wtedy, gdy użytkownik zechce w nią zagrać, jak i wtedy, gdy nie będzie mieć na to ochoty. W takim razie może warto umieścić ją na oddzielnej stronie, z odnośnikiem na stronie głównej? Można też zamieścić odnośnik do Bunchballa, zamiast zamieszczania samej gry, co także jest rozwiązaniem problemu.
Wreszcie powinniśmy sobie zadać pytanie, obowiązkowe przy tworzeniu każdej strony: czy nowy dodatek coś do niej wnosi? Gry mogą ożywić stronę, ale istnieje też prawdopodobieństwo, że nie będą wartościowym dodatkiem. Chociaż nigdy nie wiadomo…
{tlo_1}
Krok 1
Bunchballa zaprojektowano do trzech zadań. Miał dostarczać platformę do gier online, umożliwiać użytkownikowi dodawanie gier do swoich stron oraz prowadzenie sklepu z grami. Gra uruchamia się w wyskakującym oknie; konieczne jest więc odblokowanie ich wyskakiwania i wpisanie Bunchballa na listę wyjątków.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 2
Zanim zagramy lub dodamy grę do swojej strony, najpierw trzeba się zapisać. Na szczęście ten proces jest łatwy i krótki. Wybieramy nazwę użytkownika i hasło oraz nazwę, która będzie widoczna na ekranie. Tuż po zapisaniu się możemy rozpocząć grę.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 3
Wszystkie gry napisano we flashu i są one na dobrym poziomie. Za pomocą kategorii w głównym oknie możemy przeglądać gry według typu, jednak niektóre z kategorii były puste, gdy powstawał artykuł. Znajdziemy tu przyzwoity wybór gier, włączając w to gry dla pojedynczych graczy typu arcade i przeznaczone dla wielu graczy puzzle.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 4
Gdy gramy na Bunchballu, gra jest uruchamiana w nowym oknie, w którym zajmuje jego lewą część, a pole do prowadzenia rozmów umieszczone jest po prawej stronie. Można w nim docinać oponentom w grach wieloosobowych lub po prostu rozmawiać ze sobą, gdy czujemy się samotni w grach w pojedynkę :-).
{/tlo}{tlo_1}
Krok 5
Gdy natrafimy na wartą dodania grę, klikamy Play, jednak pomijamy Play Now!, natomiast klikamy przycisk Get the Code!, który znajduje się na dole. W ten sposób otwieramy okno Get Embed Code udostępniające kod wybranej gry.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 6
Okno Get Embed Code umożliwia dokonanie różnych zmian wyglądu gry na stronie. Szczególnie ważne jest rozwijane menu znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu. Za jego pomocą można wybrać docelowe miejsce, gdzie chcemy umieścić grę – platformę taką jak Blogger lub własną stronę WWW.
{/tlo}{tlo_1}
Krok 7
Po wyborze platformy możemy ustalić kolor tła, szerokość, wysokość oraz rozmieszczenie elementów na stronie. Możemy zobaczyć, jak wygląda gra, zanim skopiujemy kod, łatwo więc cofnąć dokonane zmiany.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 8
Dodatkiem do samej gry może być małe okno czatu, tak by ludzie odwiedzający stronę mogli ze sobą poplotkować. Okno czatu pojawia się wraz z grą i umiejscowione jest tuż pod nią, choć możemy bardziej je uwidocznić zmieniając jego wysokość. Można też zablokować opcję czatu i wówczas nie pojawi się on na stronie.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 9
Gdy klikniemy Preview Next Steps, Bunchball otwiera nowe okno lub zakładkę w przeglądarce. Na dolnej połowie ekranu widzimy podgląd gry, górna wyświetla kod, który należy wkleić na swojej stronie lub blogu. W przykładzie użyto kodu dla Bloggera.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 10
Kopiujemy kod i wklejamy go do naszego edytora HTML lub edytora blogu. Ale wcześniej upewnijmy się, że mamy do czynienia z właściwym kodem. Przykładowo kod Bloggera działa bez zarzutu, jeśli wkleimy go w normalny post bloga, ale jeśli chcemy dodać go do szablonu bloga, musimy już skorzystać z kodu Normal Web Site.
{/tlo}{tlo_1}
Krok 11
Jeśli wszystko działa, jesteśmy w stanie opublikować naszą stronę lub wysłać posta i zagrać w grę w przeglądarce. Jednak ze względu na to, że gra znajduje się na serwerze Bunchball, możemy spotkać się z problemem pokazanym na zrzucie – załadowały się reklamy, jednak sama gra już nie. Jest to spowodowane dużym ruchem w sieci lub problemami serwera.
{/tlo}{tlo_0}
Krok 12
Wiemy już jak udostępnić lub zablokować okno czatu poniżej gry. Jeśli jednak chcemy, możemy pominąć wszystkie gry i używać Bunchballa jako narzędzia do czatowania. Jest to podobne do sposobu, w jaki wklejaliśmy gry. Jednak zamiast PacMana lub Asteroidów przejdźmy do modułu Just Chat!.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 13
Na tym zrzucie dołączyliśmy grę Space Invaders do strony Bloggera. Jak można zobaczyć, wygląda jak klasyczna gra typu arcade i tak samo się w nią gra. Banera pojawiającego się poniżej gry nie da się usunąć – to cena, jaką płacimy za darmową grę.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 14
Dodatkiem do oferowanych gier jest możliwość utworzenia własnej gry. Bunchball nie pobiera za to żadnych opłat, jednak rezerwuje sobie prawo do pokazywania reklam przed, w trakcie i po zakończeniu gry. Obiecuje też podział zysków, jakie otrzyma z tego tytułu.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 15
Rozbudowany dział Developer obejmuje pliki ActionScript klasy 1.0 i 2.0, dzięki którym możliwa jest komunikacja z API Bunchballa. Zamieszczono tu sporo dokumentacji oraz przykładowe gry do pobrania, dzięki którym można zobaczyć w jaki sposób je skonstruowano.
{/tlo}