Połącz się z nami

Newsy

Blog – gdzie go założyć

Opublikowane

dnia

Prowadzenie blogu może przynieść wiele radości. Wybór narzędzia do blogowania ma na to zasadniczy wpływ. Przedstawiamy rozwiązania dla każdego.

Systemy blogowe podzielić można na dwie grupy: usługi i CMS-y. Te pierwsze to spotykane najczęściej konta w serwisach takich jak blog.onet.pl (http://blog.onet.pl), blogger.com (http://blogger.com) itp. Od bloggera nie wymagają wiedzy z zakresu tworzenia stron – wszystko co potrzebne udostępniane jest w standardzie. Możliwości konfiguracji są ograniczone, ale wystarcza to większości użytkowników.

Dla osób, które lubią mieć wpływ na cały proces publikacji przeznaczone są {link_wew 999}systemy CMS{/link_wew} (zarządzania treścią). Są to skrypty umożliwiające prowadzenie blogu na własnym serwerze. Dzięki temu blogger ma wpływ na wszystko: od skórki zaczynając na wyborze firmy hostingowej kończąc.

W sieci dostępnych jest mnóstwo serwisów dających możliwość prowadzenia własnego dziennika. Część z nich skupiona jest przy portalach (np. Blox.pl przy gazeta.pl http://gazeta.pl), inne działają samodzielnie (blogger.com). Przyjrzyjmy się im bliżej.

Blox.pl

Blox.pl, serwis blogowy będący własnością Agory przeznaczony jest dla osób chcących pisać. Jak w większości systemów oferowanych przez duże portale możliwości konfiguracji są znikome. Wszystko co można wybrać, to szablon, liczba wpisów na stronie, ustawienia dotyczące komentarzy i kilka innych mniej znaczących opcji. Jednak wystarcza to tysiącom użytkowników, którzy codziennie korzystają z Bloksa.

Charakterystyczne dla tego typu stron jest to, że blogi promowane są w serwisach właściciela. Zapewnia to darmową reklamę i łatwe zdobycie czytelników. W tym przypadku najlepsze wpisy, po trafieniu na „jedynkę”, czyli stronę główną gazeta.pl mogą liczyć na tysiące wyświetleń. Dotyczy to nie tylko oddzielnej ramki z wpisami z blogów, ale również stron konkretnych działów – gospodarka, technologie itp.

Najlepsze dzienniki mogą ponadto trafić do specjalnej grupy, która jest promowana w serwisie, a autorzy otrzymują część zysków z reklam. Warto dodać, że Blox przyciąga sporo osób piszących na poziomie oraz znanych bloggerów, np. Katarynę (http://kataryna.blox.pl/html) i Kominka (http://kominek.blox.pl/html) mających tysiące stałych czytelników.

Blox.pl jest zgodny z Metaweblog API, dzięki czemu notki można dodawać z dedykowanej aplikacji (Bloxer) lub wtyczek do edytorów tekstu, np. OpenOffice’a. Istnieje również możliwość wysyłania wpisów poprzez SMS/MMS. Niestety, usługa taka jest płatna (1,22 zł za SMS, 2,44 za MMS) a dodatkowo naraża użytkowników na atak polegający na sfałszowaniu numeru telefonu wysyłającego SMS.

Blogger.com

Blogger.com (lub blogspot.com) to system blogowy przejęty i prowadzona przez Google. Łączy on łatwość publikacji znaną z portali z dość dużą możliwością konfiguracji. Istnieje opcja ustawienia własnej domeny, wstawienia reklam (w domyśle: AdSense), prowadzenia blogu grupowego itp. Całość oczywiście integruje się z wyszukiwarką. Osoby chcące nadać stronie indywidualny charakter mogą mocno wpływać na jej wygląd poprzez edycję kodu HTML i CSS oraz dodanie rozszerzeń (gadgetów).

Blogger.com pozwala na więcej niż systemy portali, ale brakuje mu społeczności. Jest to zasadnicza wada systemu, chociaż on również zdobył sobie grono zadowolonych użytkowników.

WordPress

Zupełnie inne podejście stosują osoby używające WordPressa. Wprawdzie możliwe jest blogowanie takie jak w popularnych serwisach, ale wordpress.com (wordpress.com ) mocno ogranicza użytkowników. Aby w pełni korzystać z jego zalet należy zainstalować skrypt na własnym serwerze.

W zamian otrzymamy nie tylko pełną swobodę, ale też setki darmowych szablonów, pluginów rozszerzających możliwości skryptu i porady webmasterów. WordPress nadaje się też idealnie do prowadzenia blogu grupowego, małego serwisu itp. Jego możliwości konfiguracji pozwalają nawet na przekształcenie blogu np. w tablicę ogłoszeń czy katalog stron.

Niestety, samodzielne publikowanie ma też swoje wady. Blogger traci cenną możliwość promocji oferowaną przez pozostałe serwisy, sam musi wykonywać aktualizacje skryptu, dodawać nowe funkcje i oczywiście dbać o serwer oraz domenę. Jest to zabawa przeznaczona dla nieco bardziej doświadczonych użytkowników.

Wszystko to łączy się z kosztami. Serwer i domena to ok. 200 zł rocznie, a ewentualna promocja pochłonie czas albo pieniądze. Z drugiej strony nie trzeba martwić się ograniczeniami co do reklam, wstawianych treści itp. W związku z tym zdarzają się „migracje” bloggerów którzy po zdobyciu stałej grupy czytelników przenoszą się na własny serwer.

Blogi działające w dużych systemach przeznaczone są dla osób, które chcą przede wszystkim pisać. Serwis zapewni im infrastrukturę i początkową widownię. Niestety, możliwości konfiguracji są bardzo ograniczone. Na drugim biegunie znajduje się WordPress. W jego przypadku wszystko – zdobycie czytelników, aktualizacja skryptu, opłacenie hostingu – zależy od autora. W zamian otrzymuje on całkowitą swobodę działania. Złotym środkiem wydają się serwisy pokroju Bloggera, w których właściciel daje duże możliwości, ale zapewnia też infrastrukturę i wsparcie.

Subiektywny wybór autora

Autor od 2007 roku prowadzi blog w serwisie Jogger.pl (http://jogger.pl). System, mimo że na pierwszy rzut oka podobny do Bloksa i Bloggera, cechuje się znacznie większą możliwością konfiguracji. Autor skryptu, Robert Wróbel, nie daje użytkownikom bezpośredniego dostępu do bazy danych ani kodu PHP, ale dzięki gotowym modułom mogą oni skorzystać z większości potrzebnych funkcji. Ponadto możliwa jest pełna edycja kodu HTML i CSS.

Największą zaletą Joggera jest możliwość pisania blogu i komentowania wpisów (nie tylko swoich) za pośrednictwem komunikatora. Dzięki temu na Joggerze wytworzyła się zintegrowana społeczność, znacznie bardziej zaangażowana niż te skupione wokół innych platform.

Usługa wymaga jednorazowej opłaty (SMS za 3,66 zł) oraz posiadania konta Jabbera.

Freelancer związa­ny z mediami od 2007 roku. Opublikował do tej pory ­ponad 500 artykułów m.in. dla Magazynu T3, Gazety Wyborczej, Onetu czy Nexta. Jako bloger pomaga przy projektowa­niu i wdroże­niach serwisów internetowych. Jest prezesem zarządu Stowarzyszenia FreelanCity.org.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Facebook uruchamia własny system płatności

Pozwala na przesyłanie pieniędzy wewnątrz aplikacji.

Opublikowane

dnia

Zakupy w Marketplace, urodzinowe akcje charytatywne – Facebook ma sporo zakątków, w których można wydać pieniądze. W przyszłości będzie można zapłacić nie tylko kartą lub przelewem, ale również za pośrednictwem usługi Facebook Pay, która automatycznie obsłuży nasze transakcje.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kolejna fabryka Tesli powstanie w Berlinie

Będzie produkowała baterie, napędy i niektóre modele.

Opublikowane

dnia

Po Stanach Zjednoczonych i Chinach przyszedł czas na Europę. Elon Musk oficjalnie potwierdził, że kolejna fabryka Tesli powstanie w Niemczech. Plany firmy zakładają, że produkcja ruszy już w 2021 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje ekspansję na rynku AR

W planach headset, okulary i nowe funkcje na iPadzie.

Opublikowane

dnia

O tym, że Apple z nadzieją patrzy w stronę rozwiązań AR, wiadomo nie od dziś. Póki co firma stara się zachować w sekrecie swoje plany związane z rzeczywistością rozszerzoną, ale najnowsze przecieki zdają się potwierdzać, że już wkrótce mocno zaznaczy ona swoją pozycję na tym rynku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Oficjalna premiera Disney+

Serwis streamingowy dostępny dla subskrybentów w trzech krajach.

Opublikowane

dnia

To chyba najbardziej oczekiwana premiera wśród serwisów streamingowych – w końcu po raz pierwszy w jednym miejscu dostępne będą wszystkie produkcje z uniwersum Marvela, Gwiezdnych Wojen czy klasyczne, disneyowskie filmy. Czego jeszcze możemy spodziewać się po usłudze Disney+?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google otwiera projekt Google Cardboard

Teraz każdy może stworzyć aplikację VR.

Opublikowane

dnia

Ledwie miesiąc temu pożegnaliśmy Google Daydream, najambitniejszy projekt zakładający wprowadzenie wirtualnej rzeczywistości na smartfony. Na otarcie łez Google daje nam otwarty dostęp do kodu źródłowego i narzędzi służących do budowania apek na nieco bardziej, hmm, chałupniczy headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne