Połącz się z nami

Technologie

Asystent Google przesyła nasze rozmowy pośrednikom

Afera podsłuchowa od Google?

Opublikowane

dnia

Głośnik Google Home to świetny dodatek do każdego inteligentnego domu. Działający w jego wnętrzu Asystent Google nasłuchuje naszych poleceń po usłyszeniu frazy „OK Google” i odpowiada na nasze pytania lub wykonuje zaprogramowane polecenia. Jak się jednak okazuje nasze rozmowy z urządzeniem nie trafiają jedynie na serwery Google.

W założeniu wszystko co mówimy do naszego głośnika lub telefonu jest nagrywane i przesyłane na serwery Google. Tam materiał jest analizowany i wykorzystywany do nauki systemu AI. Jak jednak odkryła belgijska stacja telewizyjna VRT NWS firma Google zatrudnia również podwykonawców do przesłuchiwania fragmentów rozmów nagranych przez Asystenta w różnych krajach. Właśnie taka osoba ujawniona przez VRT NWS potwierdziła, że dokonuje transkrypcji około 1000 nagrań tygodniowo (z czego 153 fragmenty były nagrane przypadkowo).

Zapytane o ten proceder Google potwierdziło, iż rzeczywiście stosuje takie praktyki w celu poprawienia rozpoznawalności pewnych fraz w językach innych niż angielski. Ponadto fragmenty wypowiedzi mają jedynie numer ID urządzenia, aby rozmówcy mogli pozostać anonimowi. Nie zmienia to jednak faktu, że jak donosi podwykonawca, który zgłosił się do VRT NWS, czasami można wywnioskować z kontekstu niektóre newralgiczne dane.

Z jednej strony wszystko to ma służyć poprawie jakości usługi. Nauczenie maszyny tylu różnych niuansów językowych nie jest proste. To co jednak nakazuje zapalić czerwone światło, to brak przejrzystości ze strony Google. Jak donosi serwis The Verge w polityce prywatności Google Home nie ma wzmianki o przekazywaniu nagrań do osób trzecich i ostrzeżenia, że głośnik może zacząć nagrywać bez wypowiedzenia odpowiedniej frazy. W dalszych wyjaśnieniach Google zapewnie, że stosowany przez nich system jest szczelny i nagrania nie wyciekają od podwykonawców. Szkoda tylko, że nie zadziałał w przypadku pana z Belgii.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Galaxy Tab S6 – przecieki na temat nowego tabletu Samsunga

Opublikowane

dnia

7 sierpnia Samsung pokaże swój nowy smartfon, czy raczej phablet, Galaxy Note 10, oraz zegarek Galaxy Watch Active 2. Wspominaliśmy, że w okolicach tego terminu powinniśmy także spodziewać się, że Galaxy Fold w końcu ujrzy światło dzienne. Teraz wiemy, że koreańska firma planuje coś jeszcze – istnieje duża szansa, że na sierpniowym evencie zobaczymy nowy tablet Samsunga – Galaxy Tab S6.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Creative Outlier Gold: Całkowicie bezprzewodowe słuchawki z oprogramowaniem Super X-Fi

Opublikowane

dnia

Creative Technology Ltd  ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek Creative Outlier Gold, kontynuację uznanego przez krytyków Creative Outlier Air, który wprowadził na rynek konkurencyjny cenowo, prawdziwie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Dzięki Outlier Gold użytkownicy mogą oczekiwać nowych ulepszeń, które wyznaczą nowy standard w tym segmencie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera soundbara Samsung Harman Kardon Q80R

Opublikowane

dnia

Samsung wprowadził właśnie do sprzedaży soundbara Samsung Harman Kardon Q80R, który w założeniu ma być idealnym towarzyszem dla telewizora QLED Q80.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Thule Gauntlet – nowe, „pancerne” futerały i aktówki na Macbooki (i nie tylko)

Opublikowane

dnia

Na polski rynek trafiły właśnie nowe modele ochronnych futerałów i aktówek na komputery przenośne Apple z serii Thule Gauntlet: Thule Gauntlet MacBook Pro Attaché (dla komputerów 13” i 15”) oraz Thule Gauntlet MacBook Pro Sleeve (Macbook 12/13/15”). Nowości charakteryzują się stylowym, eleganckim wzornictwem, wysokim poziomem ochrony oraz tym, że pozwalają na korzystanie z komputerów bez konieczności wyjmowania ich z futerałów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne