Połącz się z nami

Technologie

Asystent Google przesyła nasze rozmowy pośrednikom

Afera podsłuchowa od Google?

Opublikowane

dnia

Głośnik Google Home to świetny dodatek do każdego inteligentnego domu. Działający w jego wnętrzu Asystent Google nasłuchuje naszych poleceń po usłyszeniu frazy „OK Google” i odpowiada na nasze pytania lub wykonuje zaprogramowane polecenia. Jak się jednak okazuje nasze rozmowy z urządzeniem nie trafiają jedynie na serwery Google.

W założeniu wszystko co mówimy do naszego głośnika lub telefonu jest nagrywane i przesyłane na serwery Google. Tam materiał jest analizowany i wykorzystywany do nauki systemu AI. Jak jednak odkryła belgijska stacja telewizyjna VRT NWS firma Google zatrudnia również podwykonawców do przesłuchiwania fragmentów rozmów nagranych przez Asystenta w różnych krajach. Właśnie taka osoba ujawniona przez VRT NWS potwierdziła, że dokonuje transkrypcji około 1000 nagrań tygodniowo (z czego 153 fragmenty były nagrane przypadkowo).

Zapytane o ten proceder Google potwierdziło, iż rzeczywiście stosuje takie praktyki w celu poprawienia rozpoznawalności pewnych fraz w językach innych niż angielski. Ponadto fragmenty wypowiedzi mają jedynie numer ID urządzenia, aby rozmówcy mogli pozostać anonimowi. Nie zmienia to jednak faktu, że jak donosi podwykonawca, który zgłosił się do VRT NWS, czasami można wywnioskować z kontekstu niektóre newralgiczne dane.

Z jednej strony wszystko to ma służyć poprawie jakości usługi. Nauczenie maszyny tylu różnych niuansów językowych nie jest proste. To co jednak nakazuje zapalić czerwone światło, to brak przejrzystości ze strony Google. Jak donosi serwis The Verge w polityce prywatności Google Home nie ma wzmianki o przekazywaniu nagrań do osób trzecich i ostrzeżenia, że głośnik może zacząć nagrywać bez wypowiedzenia odpowiedniej frazy. W dalszych wyjaśnieniach Google zapewnie, że stosowany przez nich system jest szczelny i nagrania nie wyciekają od podwykonawców. Szkoda tylko, że nie zadziałał w przypadku pana z Belgii.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Facebook uruchamia własny system płatności

Pozwala na przesyłanie pieniędzy wewnątrz aplikacji.

Opublikowane

dnia

Zakupy w Marketplace, urodzinowe akcje charytatywne – Facebook ma sporo zakątków, w których można wydać pieniądze. W przyszłości będzie można zapłacić nie tylko kartą lub przelewem, ale również za pośrednictwem usługi Facebook Pay, która automatycznie obsłuży nasze transakcje.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kolejna fabryka Tesli powstanie w Berlinie

Będzie produkowała baterie, napędy i niektóre modele.

Opublikowane

dnia

Po Stanach Zjednoczonych i Chinach przyszedł czas na Europę. Elon Musk oficjalnie potwierdził, że kolejna fabryka Tesli powstanie w Niemczech. Plany firmy zakładają, że produkcja ruszy już w 2021 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje ekspansję na rynku AR

W planach headset, okulary i nowe funkcje na iPadzie.

Opublikowane

dnia

O tym, że Apple z nadzieją patrzy w stronę rozwiązań AR, wiadomo nie od dziś. Póki co firma stara się zachować w sekrecie swoje plany związane z rzeczywistością rozszerzoną, ale najnowsze przecieki zdają się potwierdzać, że już wkrótce mocno zaznaczy ona swoją pozycję na tym rynku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Oficjalna premiera Disney+

Serwis streamingowy dostępny dla subskrybentów w trzech krajach.

Opublikowane

dnia

To chyba najbardziej oczekiwana premiera wśród serwisów streamingowych – w końcu po raz pierwszy w jednym miejscu dostępne będą wszystkie produkcje z uniwersum Marvela, Gwiezdnych Wojen czy klasyczne, disneyowskie filmy. Czego jeszcze możemy spodziewać się po usłudze Disney+?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google otwiera projekt Google Cardboard

Teraz każdy może stworzyć aplikację VR.

Opublikowane

dnia

Ledwie miesiąc temu pożegnaliśmy Google Daydream, najambitniejszy projekt zakładający wprowadzenie wirtualnej rzeczywistości na smartfony. Na otarcie łez Google daje nam otwarty dostęp do kodu źródłowego i narzędzi służących do budowania apek na nieco bardziej, hmm, chałupniczy headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne