Połącz się z nami

Newsy

Wyciek danych klientów wypożyczalni aut 99rent

Wśród skradzionych danych znalazły się numery PESEL i dowodów osobistych.

Wyciek wyciekowi nierówny – niektóre z nich ograniczają się do adresów mailowych i podstawowych informacji o użytkowniku, ale część z nich zawiera dane pozwalające na podszycie się pod konkretną osobę. Do takiego poważnego błędu doszło na portalu wynajmu aut 99rent.pl.

Problem został odkryty przez użytkownika usługi, który wpisał do wyszukiwarki na stronie portalu kod ACRISS, czyli międzynarodowe oznaczenie kategorii pojazdu. W oknie natychmiast ukazała się historia rezerwacji wszystkich samochodów należących do danej grupy. Oprócz informacji o dacie rezerwacji, wynajmu i zwrotu auta, dawała ona dostęp do takich informacji jak imię i nazwisko klienta, jego adres mailowy i korespondencyjny, nr prawa jazdy i dowodu osobistego, PESEL i nr telefonu. Dane te były widoczne dla zalogowanych użytkowników portalu.

Sprawa natychmiast została przekazana do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który nakazał zablokowanie możliwości podglądu rezerwacji. Obecnie prowadzone działania mają na celu określenie wielkości wycieku i zidentyfikowanie objętej nim grupy klientów. Osoby korzystające z serwisu zostały poinformowane mailowo o możliwości utraty części danych osobowych; oficjalne oświadczenie 99rent zostało opublikowane także na stronie wypożyczalni.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Nowa aplikacja Xbox z możliwością streamingu gier na smartfony z Androidem

Newsy

Royole prezentuje składany Flexpai 2

Newsy

Znamy wymagania sprzętowe Cyberpunka 2077 na PC

Newsy

TikTok wciąż będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!