Większość z nas przechowuje ulubione adresy internetowe (ang. bookmarks) na własnym komputerze, korzystając z opcji „Dodaj do ulubionych”. Ta metoda jest dobra, dopóki zadowalamy się serfowaniem po sieci tylko w domowym zaciszu. Jeśli jednak często zmieniamy miejsce, z którego łączymy się z Internetem, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jednego z darmowych serwisów typu „bookmarks online”.
Serwisy tego rodzaju pozwalają każdemu internaucie na przechowywanie i zarządzanie swoimi ulubionymi (zwanymi też zakładkami lub z angielska bookmarkami) z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki nim nie jesteśmy przywiązani ze swoimi kolekcjami ulubionych do jednego miejsca, odpada również konieczność kopiowania zawartości folderu Ulubione np. na dyskietkę w przypadku, gdy chcemy mieć zawsze pod ręką adresy najczęściej wykorzystywanych serwisów internetowych.
Ale niezależność od miejsca łączenia z siecią to wcale nie jedyna korzyść z trzymania ulubionych w Internecie…
Dlaczego warto trzymać ulubione w sieci?
Kolejną zaletą jest to, że ulubione online są dostępne zawsze w niezmienionej postaci niezależnie od używanego komputera i przeglądarki. Nie jesteśmy zmuszeni do korzystania np. tylko z Internet Explorera czy Opery. Co za tym idzie – nie trzeba dokonywać konwersji ulubionych.
Ponadto odnośniki online przechowywane są w bezpiecznym środowisku (na odpowiednio chronionym serwerze) i zabezpieczone hasłem. Normalnie, gdy trzymamy ulubione na dysku lokalnym, są one kompletnie niezabezpieczone i mogą zostać np. bardzo łatwo skasowane przez niepowołane osoby. Warto też zauważyć, że ulubione online nie znikną, gdy zepsuje się nam dysk twardy lub \”padnie\” komputer…
Kolejna sprawa: z ulubionych online mogą korzystać nasi znajomi, rodzina, przyjaciele – wszyscy, których do tego upoważnimy.
I ostatnia zaleta: zarządzanie adresami stron WWW za pomocą przeglądarki jest ograniczone tylko do tych możliwości, które są dostępne w danej przeglądarce. Natomiast internetowe menedżery adresów mają często różne dodatkowe opcje, a poza tym oferują różne sposoby prezentowania (wyświetlania) ulubionych.
Przegląd możliwości
W załączonej ramce podano adresy aktualnie działających, darmowych serwisów przechowujących ulubione. Wszystkie działają na podobnej zasadzie: należy się zarejestrować, czyli wymyśleć nazwę użytkownika i hasło, i natychmiast po tej procedurze można już tworzyć online własne kolekcje ulubionych.
Ale to oczywiście tylko podstawowa funkcjonalność. Co lepsze serwisy, mające większe ambicje, oferują różne dodatkowe opcje, np. możliwość dzielenia się własnymi ulubionymi z innymi internautami, dodawanie witryn do listy ulubionych metodą drag & drop, czy nawet statystyki dotyczące częstotliwości korzystania z poszczególnych adresów. Zobaczmy, czego możemy się spodziewać po kilku wybranych serwisach.
{tlo_1}
Backflip
Ten serwis umożliwia śledzenie stron najciekawszych według użytkownika, jak również monitorowanie wszystkich odwiedzanych witryn.
Wyselekcjonowane strony są prezentowane w formie katalogu w stylu Yahoo wraz z listą 10 najczęściej przeglądanych. Każdy użytkownik ma do dyspozycji folder prywatny i publiczny; w tym drugim może umieszczać adresy stron WWW, które później staną się częścią ogólnego katalogu internetowego redagowanego przez społeczność skupioną wokół Backflip.com.
Webmasterzy mogą wklejać na swoje witryny przycisk \”Backflip\”, który pozwoli użytkownikom serwisu Backflip na szybkie dodanie ich adresów URL do własnych kolekcji ulubionych.
{/tlo}{tlo_0}
Favormark
Jest to nie tylko serwis z ulubionymi, ale także narzędzie do wysyłania e-maili, baza teleadresowa i podręczny notatnik online. Całość obsługuje się metodą drag & drop. Bardzo wygodny serwis. Nie instaluje żadnych kontrolek ActiveX, nie wymaga Javy itp. Wszystkie opcje można wypróbować bez zakładania konta.
{/tlo}
{tlo_1}
LinkAGoGo
Umożliwia import ulubionych z następujących przeglądarek internetowych: Internet Explorer, Netscape, Opera, MSN Explorer, Lynx. Konwertuje ulubione pomiędzy formatami używanymi przez te przeglądarki.
Z funkcji zarządzających tego serwisu najważniejsza jest możliwość tworzenia niezależnych stron WWW zawierających wybrane przez użytkownika ulubione odnośniki. Można więc utworzyć sobie kilka stron z ulubionymi, np. \”bizensowe\”, \”aktualności\” itp.
{/tlo}
{tlo_0}
Spurl
Oprócz samego przechowywania ulubionych serwis ten oferuje:
• przechowywanie dodatkowych informacji o stronach WWW (notatki, uwagi itd.),
• możliwość pełnotekstowego (w stylu Google) wyszukiwania danych na wszystkich odwiedzanych przez użytkownika stronach,
• przechowywanie kopii wskazanych stron WWW,
• możliwość korzystania z rekomendacji, linków do podobnych stron (related pages) i stron wyszukiwawczych tworzonych przez użytkowników serwisu Spurl.net.
{/tlo}
{tlo_1}
MyHQ
Pozwala na tworzenie bardzo ładnie wyglądających list z ulubionymi adresami. Listy te mogą być udostępniane innym użytkownikom. \”Pożyczane\” od innych ulubione pozostają w pełnej synchronizacji z oryginałami – zmiana czegokolwiek w pierwowzorze powoduje natychmiastową, taką samą zmianę we wszystkich kopiach.
{/tlo}
{tlo_0}
BookMax
Rozbudowany menedżer zakładek internetowych, który umożliwia tworzenie nieograniczonej liczby katalogów i podkatalogów dokładnie odzwierciedlających tematykę i wzajemne zależności poszczególnych odnośników. Do każdej zakładki można dołączyć ikonkę.
Serwis prowadzi statystyki, dzięki którym można szybko sprawdzić ostatnio odwiedzane, najczęściej odwiedzane i ostatnio dodane witryny. Dostępna jest funkcja wyszukiwania informacji wśród zgromadzonych odnośników, import i eksport ulubionych do najpopularniejszych przeglądarek oraz opcja wysyłania e-maili z interesującymi adresami URL.
{/tlo}{tlo_1}
DailyRoutine
W tym serwisie można ustawić i przechowywać tzw. procedury, czyli grupy najczęściej odwiedzanych witryn WWW. Po wstępnej konfiguracji, tj. podaniu adresów, do każdej grupy odnośników jest dodawany specjalny przycisk, którego kliknięcie powoduje wyświetlenie małego okienka pop-up i rozpoczęcie przeglądania poszczególnych witryn.
We wspomnianym okienku dostępne są zdefiniowane linki, zaś samo przeglądanie stron odbywa się w standardowym oknie przeglądarki, wyświetlanym pod spodem (patrz zał. ilustracja).
{/tlo}
{tlo_0}
iKeepBookmarks
W tym serwisie liczy się przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Przechowywane odnośniki wraz z krótkimi (np. jednozdaniowymi) opisami są wyświetlane w katalogu do złudzenia przypominającym katalog dostępny niegdyś w Yahoo.
Unikalna opcja \”Tour\” (ang. wycieczka, zwiedzanie) pozwala osobom zapoznającym się z naszą kolekcją odnośników kolejno odwiedzić wszystkie witryny i w ten sposób dowiedzieć się co tak naprawdę nas interesuje.
{/tlo}
Ulubione online
Darmowe menedżery zakładek internetowych
- http://www.mybookmarks.com
- http://www.backflip.com
- http://www.cs.umu.se/~dva95rkn/bookmarksonline/
- http://www.furl.net/index.jsp
- http://www.indiabook.com/bookmarks/
- http://www.myhq.com
- http://murl.com/splash/
- http://bookmarks.yahoo.com
- http://www.bookmax.net
- http://www.mybookmarkmanager.com
- http://www.spurl.net
- http://www.bestlinx.com/bestlinx20/
- http://www.dailyroutine.com
- http://favormark.com/ie/
- http://www.linkagogo.com
- http://www.ikeepbookmarks.com
- http://www.link2mark.com/en/
- http://www.myvmarks.com
- http://bookmark.dacentric.com (NKFC)
- http://www.saveyourlinks.com
- http://www.webookmark.com/sync/
- http://www.bookmark-online.com/bo/
- http://www.easyfavorites.net
- http://www.favoritoo.com
- http://www.my-favourites.com
- http://www.online-bookmarks.com
- http://www.onlinefavourites.com/index.html
- http://upsave.com
- http://www.sync2it.com
Obszerna lista:
http://dmoz.org/Computers/Internet/On_the_Web/Web_Applications/Bookmark_Managers/
Podsumowanie
Czy warto korzystać z internetowych menedżerów ulubionych? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Z pewnością wiele osób, które tylko raz na jakiś czas korzystają z Internetu, i to głównie w domu, uzna korzystanie z opisanych serwisów za bezzasadne. Wprawdzie takich internautów jest coraz mniej, ale to już osobny temat.
Jednak nawet oni muszą wziąć pod uwagę, że w przypadku uszkodzenia dysku twardego całe ich zasoby informacyjne, łącznie z ulubionymi adresami URL, znikną jak kamfora, a wtedy będą musieli pieczołowicie odtwarzać je z pamięci. Nie trzeba chyba mówić, jak bardzo może to być męczące i czasochłonne.
Pozostali internauci, którzy chętnie serfują po sieci z różnych miejsc, powinni bez wahania wybrać sobie jeden z prezentowanych w ramce serwisów i jak najczęściej z niego korzystać. W przypadku obaw o bezpieczeństwo gromadzonych ulubionych (jedyne co może grozić, to nagłe zamknięcie serwera, ale to bardzo mało prawdopodobne) zawsze można sobie zrobić kopię zapasową i trzymać ją np. na płytce CD, albo na dysku domowego komputera.