Jak grzyby po deszczu pojawiają się w internecie firmy pozwalające na przechowywanie plików online, które można udostępnić innym użytkownikom sieci. Większość tego rodzaju usług jest bezpłatna.
Przesyłanie plików po staremu…
Kiedy zechcemy wysłać do znajomych zbiór danych, większość z nas użyje do tego celu poczty elektronicznej. W przypadku przesyłania dużych plików rozwiązanie to ma jednak dość istotne wady. Po pierwsze poczta elektroniczna została zaprojektowania do transmisji tekstu. Dołączenie do wiadomości informacji innych niż czysty tekst wymaga zakodowania danych, co prowadzi do zwiększenia objętości przesyłki o około jedną trzecią.
Wiadomość może też zostać odrzucona, ponieważ serwer odbiorcy nie obsługuje tak dużych plików lub skrzynka pocztowa jest pełna. Dodatkowym problemem może być pobieranie dużych plików.
Inne rozwiązanie polega na umieszczeniu pliku na serwerze WWW lub FTP. Jednak i ono nie jest pozbawione wad. Ponieważ większość kont hostingowych ma limity transferu danych, czasami już kilkakrotne pobranie dużego dokumentu wyczerpuje miesięczny przydział transferu. Inne ograniczenia dotyczą przydzielonej przestrzeni dyskowej oraz maksymalnej wielkości plików wgrywanych na serwer. No i oczywiście, żeby móc skorzystać z tego rozwiązania, trzeba mieć konto w firmie hostingowej.
…i po nowemu
Opisane problemy można obejść korzystając z serwisów przeznaczonych do przechowywania i współdzielenia plików online. Po wgraniu danych na serwer otrzymujemy adres URL, za pomocą którego inni użytkownicy mogą uzyskać do nich dostęp. Taki link można następnie umieścić na stronie WWW lub wysłać mailem. Ponieważ do odbiorców zamiast pliku wysyłany jest tylko adres URL, nie musimy martwić się o to, czy skrzynka pocztowa adresata ma wystarczającą pojemność.
Plik nie musi zostać pobrany od razu po otrzymaniu wiadomości. Odbiorca może ściągnąć go dopiero wtedy, kiedy będzie go potrzebował. Hosting plików docenimy również wtedy, kiedy nasz dokument wyślemy do kilku osób i o kimś zapomnimy. Zamiast przesyłać jeszcze raz cały zbiór danych, wystarczy wysłać sam link osobie, o której zapomnieliśmy.
Hosting plików można wykorzystać również do przechowywania kopii ważnych dokumentów. Jeśli nasz plik zostanie utracony lub go przypadkowo skasujemy, możemy go ponownie pobrać z serwera. Także użytkownicy forów dyskusyjnych, aukcji internetowych oraz właściciele blogów korzystają z tej usługi do dystrybucji własnych zbiorów danych.
Jak to się robi?
Wgrywanie pliku jest bardzo proste i zazwyczaj sprowadza się do wypełnienia odpowiednich pól formularza. Przede wszystkim musimy podać lokalizację dokumentu, który ma zostać wgrany na serwer. Zanim to jednak zrobimy, warto sprawdzić czy dany serwis pozwoli wgrać nasze dane, gdyż każdy hosting ma własną listę akceptowanych typów plików. Często możemy również zabezpieczyć dostęp do danych za pomocą hasła, aby uniemożliwić odczytanie pliku przez osoby niepowołane.
Niektóre serwisy pozwalają ponadto określić adresy pocztowe osób, dla których przeznaczony jest plik. Po wgraniu zbioru na serwer do podanych odbiorców zostanie wysłana wiadomość zawierająca link do pliku wraz z instrukcją opisująca sposób jego pobrania.
Po zakończeniu procesu wysyłania pliku otrzymamy dwa odnośniki. Pierwszy umożliwia pobranie zbioru danych, a drugi służy do jego usunięcia z serwera. Czasem zamiast linku kasującego stosuje się hasło, które należy wprowadzić w celu usunięcia pliku.
Ograniczenia
Należy pamiętać, że wgrywane pliki nie będą przechowywane w nieskończoność. Zazwyczaj stosuje się jedną z dwóch metod automatycznego kasowania danych. W pierwszym przypadku plik zostanie usunięty, gdy od momentu jego wgrania upłynie określona liczba dni, po pewnej liczbie pobrań lub wtedy, gdy zostanie przekroczy maksymalny transfer przeznaczony dla pojedynczego zbioru.
Drugie rozwiązanie uzależnia „czas życia” naszych danych od ich popularności – plik zostanie skasowany, jeśli nie będzie pobierany przez określony okres czasu (zazwyczaj 30 dni).
Czas przechowywania danych to nie jedyne ograniczenie nakładane na hostingowane pliki. Podstawowy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając usługę hostingu, to maksymalny rozmiar wgrywanych dokumentów. Najczęściej wynosi on od kilkudziesięciu do kilkuset megabajtów, chociaż są serwisy, które mogą przechowywać pliki o rozmiarze 1 lub 2 gigabajtów.
Jeśli wybrany hosting nie akceptuje tak dużych plików, możemy podzielić nasz zbiór na mniejsze części (np. za pomocą programu pakującego) i wgrać je na serwer jako oddzielne pliki. Ale uwaga! Nie wszystkie serwisy zezwalają na przechowywanie podzielonych zbiorów. Wybierając firmę hostingową warto również sprawdzić czy dany serwer wspiera wznawianie zerwanych połączeń.
Brak tej funkcji oznacza konieczność pobrania pliku od początku, jeśli dojdzie do przerwania transmisji.
Różne warianty
Hosting plików oferowany jest w dwóch podstawowych wariantach. Pierwszy z nich wymaga zarejestrowania się w systemie. Dopiero wtedy otrzymamy własne konto, na którym będziemy mogli przechowywać pliki. Drugi, znacznie popularniejszy wariant usługi, nie wymaga rejestracji, a pliki możemy wgrywać bezpośrednio ze strony głównej serwisu hostingowego.
Obok płatnych, komercyjnych usług hostingu danych coraz częściej oferowane jest bezpłatne przechowywanie plików. Często firmy hostingowe oferują obie wersje usługi. W takim przypadku darmowy wariant oferuje zazwyczaj gorsze parametry, a ponadto podczas wgrywania i pobierania plików wyświetlane są reklamy.
Jeśli skorzystamy z opcji bezpłatnej, to nie będziemy mogli korzystać z linków bezpośrednich. Udostępniony adres URL będzie prowadził do strony, na której znajdują się reklamy oraz właściwy link do pliku. Dodatkowo przed pobraniem danych będziemy musieli odczekać kilkadziesiąt sekund. Ten dość irytujący mechanizm ma dać nam czas na zapoznanie się z prezentowanymi reklamami.
Wysyłanie i pobieranie plików na przykładzie serwisu Uploader.pl
Aby wgrać zbiór danych na serwer, otwieramy stronę http://www.uploader.pl, klikamy przycisk Przeglądaj… i wybieramy plik przeznaczony do wysłania. Następnie możemy określić informacje opcjonalne, takie jak: e-mail, na który zostanie wysłany link, opis pliku, hasło oraz kategorię. Kiedy podamy już wszystkie dane, klikamy Importuj plik!, co spowoduje rozpoczęcie wgrywania pliku na serwer.
Po pomyślnym zaimportowaniu danych wyświetlone zostaną dwa adresy URL. Pierwszy wskazuje na stronę, z której będzie można pobrać plik, a drugi służy do jego usunięcia z serwera. Dodatkowo prezentowane są gotowe kody HTML oraz BBCode, przeznaczone do umieszczenia linku na stronie WWW lub forum dyskusyjnym.
Po kliknięciu wygenerowanego linku zostanie otwarta strona pobierania pliku. Musimy jeszcze poczekać 30 sekund na wyzerowanie licznika i już możemy ściągnąć upragniony zbiór danych.