Podobnie jak w poprzednich miesiącach czerwcowe zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane wygenerowane przez system Kaspersky Security Network (KSN). W najnowszym zestawieniu analitycy z Kaspersky Lab zastosowali jednak nieco inne metody wyboru i analizy danych.
Poniżej zaprezentowane są szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte i zneutralizowane na komputerach użytkowników po raz pierwszy, na przykład przez moduł ochrony w czasie rzeczywistym (skanowanie podczas dostępu). Użycie statystyk z tej metody skanowania pozwala na dokonanie analizy najnowszych, najbardziej niebezpiecznych i najszerzej rozprzestrzenionych szkodliwych programów.
Oto pierwsza dziesiątka:
- Net-Worm.Win32.Kido.ih
- Virus.Win32.Sality.aa
- Trojan-Dropper.Win32.Flystud.ko
- Trojan-Downloader.Win32.VB.eql
- Worm.Win32.AutoRun.dui
- Trojan.Win32.Autoit.ci
- Virus.Win32.Virut.ce
- Worm.Win32.Mabezat.b
- Net-Worm.Win32.Kido.jq
- Virus.Win32.Sality.z
Zmiana sposobu analizy danych nie miała żadnego wpływu na liderów rankingu – Net-Worm.Win32.Kido.ih pozostał na pierwszym miejscu. W zestawieniu pojawiły się także dwie nowe modyfikacje tego robaka: Kido.jq oraz Kido.ix.
Skuteczność robaków z rodziny Kido wynika przede wszystkim z tego, że rozprzestrzeniają się one na wiele sposobów, łącznie z wykorzystaniem nośników wymiennych (takich jak pendrive’y), które są następnie podłączane do niezabezpieczonych komputerów. Z podobnej metody infekowania korzystają robaki z rodziny AutoRun (AutoRun.dui oraz AutoRun.rxx), które także dostały się do zestawienia.
Na dwudziestym miejscu znalazła się aplikacja adware Shopper.v. Jest to typowy program z tej kategorii – instaluje rozmaite paski narzędzi w przeglądarce internetowej oraz kliencie poczty i przy ich użyciu wyświetla banery reklamowe. Usuwanie tych pasków narzędzi może być kłopotliwe.
Na koniec warto dowiedzieć się z jakich krajów pochodzi najwięcej prób infekowania komputerów przez internet:
Źródło: http://www.kaspersky.pl/