Internauci pokazali, że mają prawo głosu w tworzeniu ustaw podczas debaty z premierem. Ubuntu dalej zagłębia się w chmury. Facebook zmienia wygląd.
W piątek premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami internautów, z którymi debatował na temat ustawy antyhazardowej i kilku innych tematów związanych z Internetem, np. sposobu publikacji informacji o nowych ustawach.
Największym wymiernym sukcesem jest ogłoszenie przez premiera wycofania się z pomysłu wprowadzenia rejestru stron niedozwolonych i dalszych konsultacji w tej sprawie.
„Internauci” w większości sprawiali wrażenie jakby chcieli przedstawić swoje zdanie (powtarzając po raz kolejny to samo), zamiast zadawać pytania premierowi, chociaż organizator, Maciej Budzich, skutecznie ich uciszał. Premier momentami wyglądał na znudzonego, a w pewnym momencie ironicznie zapytał „przepraszam, jaki temat miała ta debata?”.
Wynik? „Chcę wyjąć z tej ustawy to, co wydawało nam się jednym z dobrych instrumentów, a wam wydaje się groźne z punktu widzenia wolności obywatelskich” – powiedział Donald Tusk i zapowiedział, że do uchwalenia trafi ustawa bez Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych.
Źródło: http://www.zapytajpremiera.pl/
Ubuntu na netbookach z Dokumentami Google
W kolejnym wydaniu Ubuntu przeznaczonym na netbooki nie będzie instalowany pakiet biurowy. Zastąpi go Google Docs. Mamy poważne wątpliwości co do tego, czy takie działanie jest odpowiednie dla tzw. zwykłego użytkownika. Z jednej strony, jak pokazał {link_wew 6531}nasz test{/link_wew}, da się pracować w taki sposób.
Z drugiej strony część użytkowników może nie być świadoma tego, co dzieje się z ich danymi i jak działa chmura obliczeniowa. Zaskoczyć może również brak przycisku „Utwórz dokument” w trybie offline, kiedy w krytycznej sytuacji użytkownik znajdzie się poza siecią.
Ubuntu wydaje się mocno stawiać na chmury obliczeniowe: w poprzedniej wersji udostępniło przestrzeń do przechowywania kopii zapasowych działającą w ten sposób, teraz zastępuje jeden z ważniejszych programów. Jaki będzie następny krok?
Źródło: https://blueprints.edge.launchpad.net/ubuntu/+spec/desktop-lucid-une-applications
Nowy wygląd Facebooka
W szóste urodziny Facebook podarował swoim użytkownikom nowy wygląd i usprawnienia serwisu. Największe zmiany to ukrycie dostępu do konfiguracji, usunięcie dolnego paska i wyeksponowanie wyszukiwarki. Dodano również wyświetlającą się na stałe listę znajomych (uszeregowanych pod względem częstości komunikacji). „Dziwi nieco umiejscowienie powiadomień tuż obok logo, co jest dosyć nietypowym rozwiązaniem” – uważa Bartłomiej Dymecki, konsultant usability z firmy Entigra (http://www.entigra.pl/) i dodaje, że „nowy projekt Facebooka jest zdecydowanie krokiem we właściwym kierunku”.
Za zmianami w wyglądzie stoją również usprawnienia aplikacji. Wyszukiwarka pokazuje w pierwszej kolejności osoby, które możemy znać i aplikacje z których korzystają nasi znajomi, a moduł do wprowadzania zdjęć został napisany od nowa.
Co ciekawe, zmiany są na tyle delikatne, że nie wzbudziły masowych protestów, a jednocześnie pokazują, że osoby odpowiedzialne za wygląd poważnie biorą pod uwagę zachowania użytkowników. Na mała grupę do prowadzenia badań nie mogą narzekać…
Źródło: http://facebook.com
Cytat tygodnia:
„Obecnie blogowanie jest najnudniejszą rzeczą jaką możesz robić w Internecie. Jest nawet nudniejsze od edytowania artykułów na Wikipedii i posiadania avatara w Second Life” – tak Nicholas Carr, pisarz, skomentował dwukrotny spadek zainteresowania blogami wśród amerykańskich nastolatków w ciągu ostatnich trzech lat.
Źródło: http://www.roughtype.com/archives/2010/02/blogging_a_grea.php