We wtorek 27 listopada odbyła się kolejna edycja krakowskiego Grilla IT. Małopolska branża internetowa spotkała się już po raz szósty, tym razem w nowej lokalizacji.
Chociaż poprzedni klub „U Louisa” przy Rynku Głównym był chwalony za kameralną atmosferę, to rosnące zainteresowanie imprezą zmusiło organizatorów do przeniesienia jej na opłotki centrum – do klubu studenckiego Żaczek. Dolna sala klubu okazała się być „w sam raz”, by pomieścić wszystkich przybyłych.
Podobnie jak inne tego rodzaju imprezy organizowane w wielu miastach Polski, także i Grill IT podzielony jest na część prezentacyjną oraz następującą po niej część towarzysko-integracyjną. Slogan imprezy – „O internecie bez sztywniactwa” – świetnie streszcza jej formułę. Grill IT ma charakter swobodny, jego cele to integracja branży oraz wymiana opinii, doświadczeń i wiedzy na różnorodne tematy związane z internetem i szeroko rozumianą branżą interaktywną.
Organizatorzy przewidzieli trzy tematy szóstej edycji:
1. Trolling i “Dzieci Neostrady” w serwisach społecznościowych
Michał Stochmal, przedstawiciel agencji Opcom (http://www.opcom.pl/), posiłkując się „interaktywnym” wsparciem uczestników starał się odpowiedzieć na pytanie o to, jak radzić sobie z trollingiem. Temat trolli jest utrapieniem administratorów niemal każdego większego forum internetowego. Uczestnicy dyskusji próbowali odnaleźć złoty środek pomiędzy jakością, a ilością postów i użytkowników – prezentowano różne podejścia do rozwoju społeczności wokół forów. Praktyczne ujęcie tematu przedstawili między innymi – Krzysztof Helak, Project Manager Profeo.pl (http://profeo.pl) oraz przedstawiciele platformy blogowej Blogator.pl (http://blogator.pl).
W toku dyskusji pojawiały się rozmaite tematy kontroweryjne. Uczestnicy związani z Second Life prezentowali pogląd, według którego przyszłość społeczności internetowych to zaczerpnięta ze świata SL koncepcja awatarów – zwirtualizowania postaci w internecie. Tak rozumiane postacie, tworzone i stale rozwijane miałyby ręczyć zdobytą dotychczas reputacją za jakość swoich wypowiedzi. Pojawiły się również obserwacje, że tam gdzie użytkownicy podpisują się imieniem i nazwiskiem, temat trollingu jest zmarginalizowany. Kontrapunkt dla tego rodzaju głosów prezentowali obrońcy anonimowości w internecie. W dykusji podniesiony został również wątek opłat za dostęp do społeczności.
Jak łatwo się domyślić, konsensus w tej dyskusji nie został osiągnięty. Duża różnica poglądów, a przede wszystkim narzucone ramy czasowe sprawiły, że temat nie został wyczerpany – organizatorzy powrócą do niego w kolejnej edycji. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że udział w dyskusji zapowiedzieli przedstawiciele działów społecznościowych dwóch portali internetowych. Zapowiada się ciekawie, któż bowiem ma większy problem z trollingiem niż portale?
2. Scrum – prosta metoda na skomplikowane projekty
Prezentacja ta miała charakter krótkiego szkolenia. Poprowadził ją Andrzej Brandt z firmy Code Sprinters (http://www.codesprinters.com/ ). Scrum to ciekawa metoda zarządzania projektami informatycznymi (i nie tylko). Wywodzi się z rodziny Agile, znanej w polskiej terminologii bardziej jako „lekkie” metody zarządzania projektami.
Scrum ma na celu maksymalizację efektywności pracy i zapewnienie regularnych aktualizacji oprogramowania. Z powodzeniem stosowany jest w rozmaitych organizacjach z sektora IT na całym świecie. Choć dedykowany jest dla zespołów 5-11 osobowych, daje się skalować także do zespołów większych.
Warto podkreślić fantastyczną wartość merytoryczną i metodyczną prezentacji. Świetne przybliżenie tematu, poparte doświadczeniami zaczerpniętymi z firmy Code Sprinters zapewniło solidną dawkę ciekawej wiedzy.
Po dyskusji przewidziano czas na zadawanie pytań – kilka osób chętnie z tej możliwości skorzystało, uderzając w ciekawe zagadnienia nie poruszone w czasie dyskusji. Szkoda, że prowadzący prezentację wyszedł przed końcem, nie dając czasu na kontynuację tematu w kuluarach.
Więcej informacji o Scumie można znaleźć m.in. na stronach Code Sprinters (http://www.codesprinters.com/ ).
3. Total Participation Management w sektorze IT
Ostatnia z przewidzianych prezentacji poruszała temat nieco swobodniej związany z branżą. Total Participation Management to idea otwartego na pracownika zarządzania przedsiębiorstwem.Prezentację prowadzili Piotr Prokopowicz i Grzegorz Żmuda z Towarzystwa Doradczego Ryszard Stocki (www.tdrs.com.pl), promującego tę metodę zarządzania w sektorze IT. Więcej informacji związanych z samym TPM można znaleźć w internecie.
Temat wzbudził wiele kontrowersji. W toku dyskusji oraz dalszych rozmów kuluarowych TPM była oceniana bardzo pozytywnie, ale też zgłaszano wątpliwości czy pracownicy są gotowi na jej przyjęcie oraz czy TPM nie jest koncepcją zbyt śmiałą i utopijną zarazem. Prelegenci w odpowiedzi podawali przykłady firm z całego świata (wśród nich m.in. Harley-Davidson), w których TPM odniosł sukces. Zastrzegali jednak, że wdrażanie metody z podobnym efektem w kolejnych firmach wymaga umiejętnych przygotowań.
* * *
Prezentacjom przez cały czas towarzyszyła swobodna oraz otwarta dyskusja. Impreza miała charakter bezkrawatowy i kompletnie nieformalny. Pozytywny wpływ na jej klimat miała również atmosfera klubu studenckiego. Po zakończeniu części prezentacyjnej, rozmowy kontynuowano piętro wyżej – w głównej części klubu. Niestety niewielu uczestników dotrwało do tego momentu – po ponad czterech godzinach, ze względu na późną porę większość zdążyła się już rozejść w swoich kierunkach.
Reasumując, szósty krakowski Grill IT należy zaliczyć do udanych. Kolejna edycja planowana jest w styczniu i już teraz wydaje się, że warto się na niej pojawić.
Więcej informacji jak również wideorelacje na stronie: http://grillit.opcom.pl/
Tekst: Paweł Gruszecki
Zdjęcia: Piotr Cygan, Dziennik Internautów
(http://www.di.com.pl/)