Na stronie poolicz.pl przeczytałem, że strona ta została Witryną Miesiąca jako wybór redakcji Waszego czasopisma. Nie wiem wprawdzie jakie są kryteria przyznawania tego tytułu, ale wartość merytoryczna strony pozostawia wiele do życzenia. Jest ona reklamowana jako pożyteczny \”rozwiązywacz zadań matematycznych\”, co zaciekawiło mnie jako fana szkolnej matematyki. Niestety rozczarowałem się widząc jakie rodzaje błędów popełnia ten program. (…)
Dzisiaj sprawdziłem parę rzeczy z funkcji trygonometrycznych. Proszę np. wpisać nierówność tgx>5 lub sinx/x^2>=0 – skutek opłakany. Jaka więc jest wartość tej strony i do czego ma ona służyć? Chyba do sprawdzania czujności uczniów.
Rozumiem, że w internecie są rzeczy o różnej wartości, a sztuką jest umiejętność rozdzielenia tego co pożyteczne od całej reszty. Rozumiem także, że różne gazety piszą o takich stronach jak poolicz.pl sensacyjne notki (np. jedna z gazet napisała jaką to rewolucją jest ten program, a zachodnie firmy już mają na niego chrapkę). Natomiast od poważnego czasopisma komputerowego oczekiwałbym więcej krytycyzmu w przyznawaniu tytułów. Uważam, że ta strona, ze względu na istotne merytoryczne błędy (i niechęć twórców do ich poprawiania) jest raczej chwytem marketingowo-reklamowym niż wartościową pomocą dla uczniów (pomijając już rozważania nad tym, czy w ogóle tego typu \”pomoce\” są pożyteczne) i nie zasługuje na miano Witryny Miesiąca. Co Państwo o tym sądzą?
FranciszekDziękujemy za list i opinię, jak również zaliczenie (być może nieumyślne) MI do grona \”poważnych czasopism komputerowych\”. Kryteria przyznawania tytułu \”Witryny Miesiąca\” są klarowne: witryna powinna być poprawna technicznie (zgodna z aktualnie obowiązującymi standardami), pożyteczna i przede wszystkim oryginalna. Poolicz.pl spełnia zwłaszcza wymóg oryginalności – nie ma drugiego takiego serwisu w \”polskim\” internecie.
Tytuł Witryny Miesiąca przyznajemy nie tylko witrynom uznanym i długo istniejącym, ale też serwisom, których oryginalność jest wyjątkowa, mimo że znajdują się jeszcze w początkowej fazie rozwoju i mogą zawierać błędy. Wówczas tytuł Witryny Miesiąca powinien – według redakcji – działać mobilizująco na twórców wyróżnionego serwisu (skłaniamy się ku zasadzie motywacji pozytywnej).
Jeśli chodzi o wytknięte przez Pana błędy – no cóż, nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Zrozumiałe jest, że przy trudnej do oszacowania liczbie możliwych równań, wzorów, dużej liczbie symboli matematycznych itp. nie sposób uniknąć pomyłek szczególnie w początkowej fazie funkcjonowania serwisu. Z pewnością dużą rolę odgrywa też sam sposób zapisu równań matematycznych – ołówkiem łatwo jest napisać skomplikowane równanie z ułamkami, potęgami itd., co jest raczej dość trudne do wykonania za pomocą klawiatury i w dodatku trzeba to upchnąć w jednej linii. Ten fakt nie jest oczywiście żadnym usprawiedliwieniem, ale można go wziąć pod uwagę oceniając serwis, który działa raptem parę miesięcy i wykrzesać z siebie trochę wyrozumiałości.
Trochę dziwne, że twórcy Poolicz.pl nie zareagowali na Pański e-mail i nie poprawili odnalezionych błędów (w liście były przykłady błędów – przyp. red.) – czyżby wskazywało to, że nasza redakcji trochę się pospieszyła z wyróżnieniem? Być może. W takim razie przyłączamy się do Pańskich uwag i apelujemy do autorów Poolicz.pl: Szanowni Państwo, tak nie można! Wasz serwis służy przede wszystkim uczniom, więc w żadnym wypadku nie może niepoprawnie obliczać! Zróbcie coś z tym, bo wieść się szybko rozniesie i użytkownicy szybko odejdą (do konkurencji, która na pewno wkrótce się pojawi…), a ze spodziewanej sławy i chwały pozostanie jedynie niesmak i frustracja. (JB)