Masz szczęście pracować w jednym z „kreatywnych” zawodów? A może działasz zdalnie lub jako freelancer? Zwiększ więc swoją efektywność i wykorzystaj szanse, jakie daje taki rodzaj pracy!
1. Skoncentruj się
Najważniejsza jest koncentracja. Wyeliminuj wszystko, co może przeszkadzać. Nie zajmuj się sprzątaniem na biurku (lub przeciwnie – zostaw tylko pusty blat). Wyłącz klienta poczty i komunikator i rób sesje na czytanie e-maili. Ustaw automatyczną odpowiedź typu „jeśli to ważne – zadzwoń”. Spróbuj stworzyć dwa profile na komputerze do pracy i zadań prywatnych.
2. Zrób grafik
Podziel pracę na małe fragmenty i trzymaj się grafiku. Postaraj się pracować szybciej na początku projektu, żeby zostawić czas na niespodziewane poprawki lub po prostu zrobienie sobie wolnego wcześniej niż planowałeś.
3. Nie pracuj kiedy ci się nie chce
Jeśli nie masz weny – zajmij się czymś zupełnie innym. Przerzucanie się na inne projekty nie jest wskazane dla większości osób (efektywniej pracuje się nad każdym zadaniem po kolei), więc nawet dłuższa przerwa będzie lepsza niż bezczynne siedzenie nad projektem. Po powrocie do pracy na pewno będziesz działać efektywniej.
4. Wybierz wygodne miejsce
Jeśli pracujesz poza siedzibą firmy możesz wybrać takie miejsce jakie najbardziej ci odpowiada. Łóżko i kanapa nie są najlepszym pomysłem, za to przeniesienie się na świeże powietrze bardzo pomaga. Jeśli chcesz oddzielić pracę od życia prywatnego wynajmij biurko w zaprzyjaźnionej firmie lub skorzystaj z zalet co-workingu.
5. Pracuj „zadaniowo”
Wykorzystaj to, że jesteś rozliczany za zadania, a nie spędzony nad nimi czas. Praca do wykonania części projektu jest efektywniejsza niż działanie np. w godzinnych sesjach. Pracując zadaniowo będziesz pracować efektywniej, żeby szybciej mieć wolne.
6. Zapal światło
Nienormowane godziny pracy kuszą możliwością siedzenia po nocach. Nawet jeśli wolisz pracę w nocy, to nie siedź w ciemności. Mózg podświadomie traktuje ciemność jako zachętę do snu, a i zrobienie notatek w ciemności może sprawić problem.
7. Zmotywuj się nagrodą
Długotrwałe oczekiwanie na wynagrodzenie może być irytujące. Obiecaj sobie samemu nagrodę za wykonanie projektu lub kluczowej części. Dzięki temu będziesz miał jasną wizję: kończę projekt – kupuję nową płytę. Nie zapomnij o oszczędnościach, żebyś nie musiał martwić się o pieniądze w czasie pracy.
8. Wybierz dobrą muzykę
Ustal długą listę odtwarzanych utworów, żeby nie przerywać pracy na ich zmianę. Jeśli nie przeszkadzają ci audycje i przerwy na reklamy – skorzystaj z radia internetowego. Spróbuj też „muzyki na żądanie” w last.fm, thesixtyone.com itp.
9. Korzystaj
Dobry programista pisze dobry kod. Świetny programista korzysta z dobrego kodu i robi z niego świetny kod. Oczywiście nie namawiamy do łamania prawa, ale w sieci znaleźć można mnóstwo darmowych i całkiem dobrych rozwiązań, które pozwolą oszczędzić czas na wynajdowanie koła po raz setny.
10. Miej najlepszy sprzęt
Kup najlepszy komputer. Nawet sekundowe oczekiwanie na włącznie programu jest irytujące, a system nie powinien powodować żadnych emocji. Kup duży monitor, a jeśli programujesz – dwa. Ułatwi to testowanie i pokaże jak źle działa twój program na stanowisku dwumonitorowym. Nie zapomnij o kopiach bezpieczeństwa i systemie kontroli wersji, które pozwolą kontynuować pracę w razie awarii.