Masz dosyć ślęczenia przed komputerem i banalnymi sieciowymi RPG? Zainteresuj się grami miejskimi, gdzie wszystko dzieje się naprawdę.
Wyobraź sobie grę, w której ty i twoi znajomi tworzą drużynę. Macie do dyspozycji samochód, a przed sobą wizję całej nocy spędzonej na wykonywaniu zadań w różnych punktach miasta. Ścigacie się z innymi drużynami – wygra ta, która ukończy najszybciej wszystkie misje. Brzmi jak historia z filmu? Niekoniecznie. Takie gry odbywają się już teraz i tutaj, w Warszawie.
Pomysł na takie spędzanie czasu przyszedł do nas z Białorusii, gdzie od lat funkcjonuje popularny serwis internetowy Encounter (http://www.en.cx). W Encountera gra się również na Ukranie, w Rosji, ale także w Czechach, Izraelu i USA. Pierwsza polska gra wystartowała w listopadzie, a na początku grudnia odbyła się druga edycja – wszystkie dostępne są pod adresem http://warsaw.en.cx.
Na przeszkodzie popularności Encountera w Polsce stoi tylko bariera językowa. Chociaż serwis dostępny jest w języku angielskim, polskie edycje opisywane są póki co w języku rosyjskim. Biorą jednak w nich udział zarówno Rosjanie, jak i Polacy – głównie studenci.
Granie na żywo
Nie ma jednego pomysłu na gry miejskie. Najczęściej kilka różnych drużyn otrzymuje do wykonania serię zadań. Można zacząć w centrum miasta, zagadując przechodniów wśród których kryje się agent, a skończyć pod miastem, zwiedzając zrujnowany budynek dawnej szkoły w poszukiwaniu pozostawionej koperty z kodem.
Relacja z gry nakręcona przez jedną z naszych drużyn:
Zespół złożony m.in. z redaktorów serwisu MagazynyInternetowe.pl wziął udział w grze, jaka odbyła się 22 listopada 2008 r. Mimo, że był to nasz debiut, zajęliśmy I miejsce!
Misje bywają różne. Oprócz już wspomnianych zdarzyło się, że uczestnicy musieli tańczyć wokół choinki na Starym Mieście w Warszawie, śpiewając głośno świąteczne piosenki. Innym razem otrzymywali mapę satelitarną z zaznaczonym miejscem, do którego należy się udać. Zadanie z pozoru proste, ale nie w sytuacji, gdy od kilku godzin biega się po mrozie, a do świtu coraz bliżej.
Misję uznaje się za wypełnioną, gdy znajdziemy ukryty kod (np. namalowany sprejem na ścianie starej fabryki) i podamy go na stronie internetowej lub uda nam się skontaktować z agentem. Potrzebny będzie zatem laptop lub telefon z podłączeniem do internetu. Większość drużyn wspomaga się także tzw. sztabem, czyli członkiem zespołu który siedzi w domu przy komputerze i przez telefon pomaga rozwiązywać zagadki i sprawdzać źródła.
Zadania są ujawniane na bieżąco na stronie internetowej, podobnie jak kolejne podpowiedzi. A bez nich może być czasami ciężko, ponieważ już sama nazwa miejsca, w które należy się udać, jest podana w formie zagadki. Na przykład gdy mowa o drinku na bazie chmielu w proporcjach 5 na 7, warto sprawdzić adres Chmielna 5/7. Przyda się zatem dobra znajomość okolicy lub odbiornik GPS.
Nie brakuje również odwołań do historycznych postaci i miejsc, które się z nimi wiążą.
Na każde zadanie przypada ograniczona ilość czasu, najczęściej jedna godzina. Oznacza to, że przy dziesięciu zadaniach, bo z tylu składa się gra, może się zdarzyć, że ostatnią misję ukończymy dopiero nad ranem.
Inne gry
Nie każdy musi jednak lubić szlajanie się po opuszczonych ruderach. Dla takich osób wymyślono inne scenariusze gier. Można zatem zabawić się w fotografowanie określonych miejsc lub tematów – oczywiście w określonym przedziale czasowym. Kto pierwszy sfotografuje dany temat, ten wygrywa.
Innym ciekawym pomysłem są polowania przy użyciu pistoletów na wodę. Każdy uczestnik ma przydzielony cel, czyli osobę, na temat której otrzymuje podstawowe dane od organizatorów. Problem w tym, że w czasie gdy jest on zajęty podchodzeniem swojej ofiary, ktoś inny poluje na niego. Do gier miejskich zaliczyć można także popularny w Polsce geocaching (polecamy polski serwis http://www.opencaching.pl), czyli zabawę w odnajdywanie na podstawie współrzędnych skrzynek ze skarbami pozostawionych przez innych graczy.
Gry dla dużych chłopców
W przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju żywych rozgrywek RPG czy gier historycznych, gry miejskie to czysta adrenalina. Zespoły wyposażone w nadajniki GPS, laptopy i samochody przemierzają nocą miasto, pokonując z reguły łącznie ponad kilkadziesiąt kilometrów. Rywalizacja nie ogranicza się jednak do jedynej rozgrywki – ranking zespołów na stronie http://warsaw.en.cx jest stale uaktualniany, a każde zwycięstwo jest premiowane kolejnymi punktami. My już graliśmy, czekamy teraz na polską wersję.