Duża i wciąż rosnąca popularność technologii flash powoduje, że rośnie także liczba aplikacji przystosowanych do tworzenia od podstaw flashowych projektów. Przyjrzyjmy się bliżej najlepszym programom z tej kategorii.
Oczywiście najlepszym i najbardziej znanym programem do tworzenia flashowych animacji jest Dreamweaver, stworzony przez firmę Macromedia, która jest jednocześnie odpowiedzialna za samą technologię flash (a raczej była, ponieważ w 2005 r. została wykupiona przez Adobe Systems). Jednak Dreamweaver jest bardzo skomplikowany, trudny w obsłudze i bardzo drogi, a przecież nie każdy, żeby wykonać np. jakiś kilkunastosekundowy kawałek animacji, chciałby od razu wytaczać działa w postaci Dreamweavera. Dlatego właśnie powstał niniejszy przegląd, którego celem jest pokazanie, że flasha można tworzyć nie tylko za pomocą wszechobecnego Dreamweavera.
KoolMoves
STATUS: shareware
CENA: 49 $
OCENA: 6/6
- wsparcie ze strony kreatorów
- dużo różnych szablonów
- rozbudowana pomoc (tutoriale)
- mało przejrzysty edytor ActionScript
KoolMoves może działać w czterech trybach. W najprostszym – Wizards – użytkownik może liczyć na wsparcie ze strony kreatora, który zapyta najpierw o rodzaj animacji, a następnie krok po kroku przeprowadzi przez proces jej budowy.
W programie można tworzyć wyszukane efekty z użyciem ActionScriptu, korzystać z gotowych stylów przejść i przenikań dla tekstów i grafik, swobodnie dostrajać efekty animacji dla obiektów płaskich i trójwymiarowych oraz rysować różne kształty za pomocą rozbudowanej palety narzędziowej. Twórcy dołączyli do programu wiele przykładów, które można wykorzystać, dostosowując je do własnych potrzeb (ponad 300 klipartów, preloadery, graficzne skórki na filmowe animacje, szablony stron WWW przygotowane w całości we flashu).
KoolMoves to rozbudowany edytor, który może służyć zarówno fachowcom, jak i amatorom. Kompleksowy kreator animacji podpowiada i demonstruje na przykładach, jak przygotowywać proste projekty, a bardziej wymagającym użytkownikom udostępnia rozbudowane palety z narzędziami do rysowania i edytor ActionScript amaszablony stron WWW przygotowane w całości we flashu).
Mocną stroną programu jest system pomocy. Na stronie WWW dostępny jest indeks różnego typu samouczków i tutoriali, które ukazują na przykładach wykonywanie różnego typu animacji czy prezentacji (większość po angielsku).
Animacje można tworzyć od podstaw, ale także importować; uwzględniane formaty to m.in. SWF, FLV, BMP, GIF, JPEG, TIFF, SVG. Gotową animację można podejrzeć w oknie programu, a następnie wyeksportować do pliku HTML.
SWiSH Max2
http://www.swish.pl
STATUS: shareware
CENA: 367,22 zł
OCENA: 6/6
- dużo funkcji
- gotowe wzorce i szablony
- różne formy eksportu i zapisu
- polska wersja
- skomplikowana obsługa
Edytor przystosowany do tworzenia grafik reklamowych, całych prezentacji (klipów filmowych) i stron WWW. Nie oferuje wsparcia w postaci kreatorów, dlatego trzeba zapoznać się z podstawową dokumentacją. Twórcy programu przygotowali jednak wsparcie merytoryczne w postaci szeregu graficznych i animowanych samouczków, które wyjaśniają na przykładach podstawy projektowania prostych animacji. Nie bez znaczenia jest również fakt, że SWiSH został gruntownie zlokalizowany, i to wraz z plikiem pomocy.
SWiSH ma do zaoferowania szeroki asortyment funkcji i narzędzi do rysowania, które są dostępne w rozwijanych paletach. Do edycji można wykorzystywać gotowe wzorce, szablony stron WWW, efekty specjalne (blisko 250) i komponenty graficzne, importować do projektów pliki multimedialne (obrazy, filmy, dźwięki) lub wykorzystywać polecenia ActionScriptu. Na zakończenie program pozwala na przetestowanie szybkości ładowania pliku flasha przy różnych prędkościach połączenia i zapisanie go w wielu różnych formatach (np. SWF, FLV, animowany GIF, różne formaty wideo, różne formaty graficzne – w tym przypadku SWiSH może zapisać projekt jako sekwencję statycznych obrazów).
Powerbullet
STATUS: freeware
OCENA: 5/6
- program darmowy
- łatwa obsługa
- brak wsparcia dla ActionScriptu
- brak kreatorów
Jeden z nielicznych darmowych edytorów flasha. Nie oferuje żadnego wsparcia dla Action-Scriptu, nie ma także kreatorów. Użytkownik zdany jest na własną pomysłowość i paletę różnych narzędzi kreślarsko-edytorskich, wspomaganych efektami gotowych i częściowo konfigurowalnych animacji. Interfejs programu jest jednak intuicyjny, a w przełamaniu pierwszych lodów pomaga instruktażowy przewodnik, z którego dowiemy się, jak przygotować prostą kilkustronicową prezentację (Help → Getting started).
Powerbullet pozwala określić rozmiary (rozdzielczość) prezentacji, osadzić w niej napisy, obrazy, tabele; umożliwia przypisywanie wybranym elementom odpowiednich atrybutów: przeźroczystości, kolejności, rozmiaru i kolorystyki; udostępnia narzędzia do tworzenia różnych wariantów przejść i przenikań. Za pomocą programu można też bez problemu dodać do projektu dźwięki (WAV, MP3) i przyporządkować wybranym częściom animacji odnośniki do określonych zasobów sieci (http://, ftp://, mailto://).
W trakcie pracy bieżące efekty można podejrzeć w oknie domyślnej przeglądarki, a po zakończeniu wyeksportować całość do pliku SWF, z uwzględnieniem różnych wariantów jakości i autoprojekcji. Plik można także zapisać na dysku w postaci szablonów, aby w przyszłości można było do niego powrócić i poprawić lub uaktualnić.
Flash Slideshow Maker
STATUS: freeware/shareware
CENA: 49,95 $
OCENA: 6/6
- program darmowy
- łatwa obsługa
- dynamiczne ładowanie grafik
- podpisy i elementy nawigacji
Prosty w obsłudze program, w którym można przygotować slajdową prezentację zdjęć, a następnie zapisać ją w postaci animacji flasha z różnymi efektami przejść, przenikań i systemem sterowania (play, stop, pause).
Edycja projektu może być prowadzona ręcznie bądź z wykorzystaniem kreatora. Całość sprowadza się do wyboru zdjęć, podpisania każdego, wyboru obramowania i efektów przejść, a na koniec zapisania całości wraz z plikiem HTML i XML. Inna możliwość to założenie indywidualnego, darmowego konta na serwerze http://www.skyalbum.com i skopiowanie na nie przygotowanej prezentacji (w tym przypadku projekt może być publiczny lub prywatny; po zakończonym transferze użytkownik otrzymuje link do prezentacji).
Dostępne w programie opcje pozwalają zlinkować każde ujęcie z jakimś adresem internetowym, urozmaicić poszczególne klatki rysunkami i kolorowym tekstem (możliwość zastosowania tagów HTML), wybrać graficzny styl prezentacji z przewijanymi miniaturkami zdjęć, a także zintegrować z prezentacją jakieś muzyczne tło. (Wszystkie opisane funkcje są dostępne w darmowej wersji programu.)
Gotowy projekt można bezpośrednio za pomocą aplikacji nagrać na płycie CD/DVD.
Alligator Flash Designer
http://www.flashdesigner.pl
STATUS: shareware
CENA: 449 zł
OCENA: 5/6
- łatwa obsługa
- dołączone kreatory
- polska wersja
- ubogi interfejs
Nieco ascetyczny z wyglądu, ale rozbudowany edytor animacji flasha i innych dynamicznych efektów, które można przygotowywać wykorzystując palety z narzędziami do rysowania, gotowe wzorce i polecenia ActionScriptu (program obsługuje wszystkie klasy ActionScriptu w wersji 2.0).
AFD ma do zaoferowania trzy kreatory, które pozwalają przygotować galerię zdjęć (album lub pokaz slajdów) oraz graficzne intro poprzedzające załadowanie strony WWW. Można też wykorzystać dołączone do programu animacje, różne szablony projektów, galerie gotowych obrazów czy przykładowe skrypty, które na pewno ułatwią tworzenie projektu (programowanie zdarzeń myszy, akcje przy wychodzeniu kursora z ramki itp.). Dostępne narzędzia pozwalają swobodnie nanosić dowolne kształty, wypełniać je kolorami, a następnie tworzyć z nich dynamiczne animacje. Projekty można uzupełniać zewnętrznymi plikami audio/ wideo lub innymi animacjami. Te ostatnie są odpowiednio optymalizowane.
Gotową pracę eksportuje się od razu na stronę WWW lub zapisuje na dysku w formacie SWF lub roboczym SFD.
Na stronie domowej AFD można znaleźć sporo materiałów instruktażowych i przewodników. Program jest dostępny w polskiej wersji językowej i ma wsparcie techniczne ze strony krajowego dystrybutora.
Banner Maker Pro for Flash
STATUS: shareware
CENA: 29,99 $
OCENA: 5/6
- łatwa obsługa
- kreator banerów rotacyjnych
- edycja możliwa tylko za pomocą kreatora
- problemy z polskimi znakami
Program przystosowany przede wszystkim do tworzenia banerów. Użytkownik ma do dyspozycji jedynie to, co oferuje dostępny kreator. Nie można realizować własnych pomysłów, ale za to nawet bez specjalnej znajomości flasha można szybko przygotować efektowną animację i wyeksportować ją do pliku SWF wraz z kodem i hiperłączem do strony WWW.
Edycja banera przebiega w kilku etapach. Najpierw określamy jego rozmiary i kolorystykę. W dwóch kolejnych zakładkach kreatora można umieścić w obszarze banera jakiś obiekt graficzny (np. okrąg, prostokąt) lub następny obrazek (umieszczany element można zeskalować do pożądanej wielkości, wyśrodkować, ustawić stopień przeźroczystości lub nadać kolorowe obramowanie).
Końcowy etap to edycja tekstu – można wybrać krój czcionki, kolor, wielkość, odstępy między znakami, cień oraz przeźroczystość. Ostatnia zakładka kreatora pozwala na wprowadzenie ruchu i animacji. Wystarczy wybrać z listy jakiś efekt,a będzie on oddziaływał na wszystkie wstawione elementy bądź tylko na niektóre części. W opcjach animacji można także określić prędkość działania wybranych efektów czy ilość powtórzeń.
Aby zwiększyć zakres możliwych form animacji, program oferuje specjalny tryb edycji ramka po ramce. Wymaga to wcześniejszego przygotowania odpowiednich klatek kluczowych. Do dyspozycji jest też kreator, który pozwala przygotować kod do rotacyjnego podmieniania banerów.
Funkcje związane z eksportem i zapisem umożliwiają określenie docelowej strony WWW oraz sposobu jej otwarcia. Baner można od razu osadzić na stronie lub uzyskać jedynie sam kod HTML.
Amara Intro and Banner Builder
STATUS: shareware
CENA: 39,95 $
OCENA: 5/6
- łatwa konfiguracja
- wsparcie dla edycji intr
- toporny kreator
Program w formie kreatora, który na podstawie zdefiniowanych wartości pozwala stworzyć animowany, flashowy baner lub tzw. intro otwierające stronę WWW.
Opcje kreatora są zgrupowane w czterech zakładkach, gdzie znajdują się różne, możliwe do zastosowania warianty ustawień. W ten sposób można określić m.in. rozmiary animacji (rozdzielczość), kolory, obramowania, tła i podkład muzyczny. Swoboda w zakresie określania tych wartości jest jednak niewielka.
Nieco więcej możliwości daje zakładka tekstowa. Można w niej manipulować różnymi wartościami formatowania i pozycjonowania, a dostępna paleta efektów pozwoli przyporządkować do każdego tekstu inny rodzaj animacji.
Jeśli projektowana w programie animacja ma pełnić rolę intra, czyli graficznego wprowadzenia na stronę WWW, to może się przydać duża elastyczność w zakresie integrowania z każdym tekstem odrębnego odnośnika wraz z definicją otwarcia (self, blank, top itp.). Odpowiednie opcje pomogą też określić domyślny adres URL lub wprowadzić przycisk pozwalający ominąć wprowadzenie i przejść od razu na stronę docelową.
W trakcie edycji w oknie podglądu można na bieżąco obserwować wprowadzane zmiany. Program oferuje ponadto szereg szablonów, w których wystarczy tylko pozmieniać domyślne teksty.