Na co dzień mamy do czynienia z dużą liczbą różnych dokumentów – od listy zakupów po wszelkiego rodzaju umowy. Wiele dokumentów tworzymy sami bądź pracujemy nad nimi w większym zespole. Przed rozpoczęciem pracy nad nowym dokumentem warto zapoznać się z Bmdoc – nową aplikacją działającą online, stworzoną przez firmę Justbemore.
Uruchamiamy przeglądarkę i wchodzimy na stronę http://bmdoc.pl. Aby móc korzystać z aplikacji Bmdoc, trzeba mieć konto Justbemore. Konto to pozwala na korzystanie nie tylko z Bmdoc, ale także ze wszystkich innych aplikacji firmy Justbemore.
{tlo_1}
Aby założyć konto, klikamy na stronie głównej odnośnik Chcesz stworzyć konto Justbemore? – zaznaczony na czerwono.
{/tlo}
{tlo_0}
W oknie do rejestracji należy podać swoje dane. Wymagane są tylko e-mail, będący jednocześnie loginem, oraz hasło. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego klikamy przycisk Rejestruj. Następnie odbieramy pocztę z linkiem aktywującym konto Justbemore. Klikamy go i logujemy się.
{/tlo}
{tlo_1}
Na stronie głównej wpisujemy w polach Logowanie w Bmdoc swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Klikamy przycisk Zaloguj.
{/tlo}
{tlo_0}
Jeśli logowanie się powiodło, zostaniemy przeniesieni do głównej strony aplikacji. Znajdujące się tam menu umożliwia podglądanie dokumentów, dostęp do dokumentów innego użytkownika, zarządzanie swoim kontem (można np. zmienić hasło czy dane adresowe), wykupienie abonamentu na komercyjną
wersję programu (darmowa ma pewne ograniczenia).
{/tlo}
{tlo_1}
Nowy dokument można utworzyć bezpośrednio z menu bądź z listy dokumentów. Wybieramy z menu opcję Stwórz nowy dokument. W oknie, które się pojawi, podajemy tytuł tworzonego dokumentu, można też wprowadzić opis dokumentu (nie jest to wymagane). Po zakończeniu pracy klikamy przycisk Dodaj dokument.
{/tlo}
{tlo_0}
Po stworzeniu nowego dokumentu zostaniemy przeniesieni do listy dokumentów, które mamy w systemie Bmdoc. Obok nazwy dokumentu jest pięć przycisków:
- dodawanie nowego rozdziału,
- edycja podstawowych informacji o dokumencie,
- usuwanie dokumentu wraz ze wszystkimi rozdziałami,
- generowanie pliku PDF na podstawie dokumentu,
- ukrywanie dokumentu przed użytkownikami, którzy mają do niego dostęp.
{/tlo}{tlo_1}
Klikamy pierwszy przycisk (znak +) w celu dodania do dokumentu nowego rozdziału. Na stronie, która się pojawi, wpisujemy tytuł rozdziału i klikamy przycisk Dodaj rozdział. Po dodaniu rozdziału pojawi się komunikat zwierający odnośnik do listy dokumentów.
{/tlo}
{tlo_0}
Pozostajemy w oknie dodawania rozdziałów i możemy swobodnie dodawać nowe rozdziału do dokumentu. Gdy dodamy już wszystkie rozdziały, powracamy do listy dokumentów.
{/tlo}
{tlo_1}
Przy dokumencie pojawił się nowy przycisk, który rozwija listę rozdziałów. Aby wprowadzić treść danego rozdziału, klikamy jego tytuł.
{/tlo}
{tlo_0}
Zostaniemy przeniesieni do strony, w której do danego rozdziału można przypisać tekst. W tym celu klikamy odnośnik Dodaj nowy tekst.
{/tlo}
{tlo_1}
Pojawi się okno edytora, w którym można wprowadzać i formatować treść rozdziału. Po zakończeniu edycji tekstu klikamy przycisk Dodaj.
{/tlo}
{tlo_0}
Każdy zapisany w rozdziale tekst umieszczany jest w osobnej ramce, która ma przyciski analogiczne do tych umieszczonych obok nazwy dokumentu na liście dokumentów.
{/tlo}
{tlo_1}
Dodatkowo umieszczono tutaj przycisk pozwalający przesuwać ramki metodą \”przeciągnij i upuść\”. Klikamy przycisk z obrazkiem strzałek skierowanych w cztery strony i przeciągamy daną ramkę na nowe miejsce.
{/tlo}
{tlo_0}
Możemy edytować teksty we wszystkich rozdziałach i podrozdziałach dokumentu, a po zakończeniu edycji za pomocą przycisku obok nazwy dokumentu na liście dokumentów wygenerować plik PDF.
{/tlo}
Miniwywiad z Karolem Zielińskim, CEO w firmie Justbemore
Jakie zadanie ma spełniać Bmdoc?
Bmdoc od początku miał być systemem podobnym do wiki, a zarazem alternatywą dla tego typu systemów. Chcieliśmy umożliwić użytkownikom tworzenie wszelkiego rodzaju dokumentów – dokumentacji, notatek, a nawet książek – w sposób łatwy, prosty i przyjemny. Aby bez zbędnego instalowania dodatkowego oprogramowania, wykupywania licencji i tym podobnych zabiegów, byli w stanie spisać wszystko na czym im zależy przy użyciu zwykłej przeglądarki internetowej, z dowolnego miejsca na świecie, o dowolnej porze. A przy okazji, co jest również bardzo istotne, umożliwić wielu użytkownikom jednoczesne współredagowanie tych samych dokumentów.
Gdy kilku- czy kilkunastoosobowa grupa osób pracuje jednocześnie nad jednym dokumentem, powstaje problem z połączeniem wszystkich wersji w jedną, porządną dokumentację. Uważamy, że Bmdoc ten problem rozwiązuje, umożliwiając współredaktorom wgląd w teksty napisane przez kolegów, ich zmianę czy poprawianie. Umożliwia też eksport dokumentów do pliku PDF, publikowanie treści, zmianę kolejności akapitów czy rozdziałów metodą \”przeciągnij i upuść\”.
Do kogo głównie kierowana jest oferta w postaci
aplikacji Bmdoc?
Bmdoc jest aplikacją kierowaną do tych, którzy lubią porządek w dokumentacji. Tworząc program opieraliśmy się na zasadzie intuicyjnej funkcjonalności, co nadaje temu produktowi uniwersalny charakter. Forma Bmdoca pozwala na nadanie dokumentacji profesjonalnego wydźwięku, co jest istotne w miejscach, gdzie ważny jest oficjalny ton, ale bez używania pokrętnych metod tworzenia oraz zapisu danych. Biorąc to wszystko pod uwagę wydaje nam się, że nasz produkt ma szeroki wachlarz odbiorców – od pracowników biurowych, przez studentów, po prywatnych użytkowników.
Czy jest już plan dalszego rozwoju aplikacji?
Bmdoc jest rozwijany cały czas. Codziennie dostajemy uwagi od użytkowników, którzy zwracają nam uwagę, że coś nie działa jak należy lub ich zdaniem warto coś zmienić. To jest bardzo miłe uczucie, kiedy widać, że użytkownicy również angażują się w projekt.
Wprowadzamy też w życie kolejne nasze pomysły dotyczące programu: szybkie linkowanie do innych dokumentów czy rozdziałów w ramach pisanego tekstu, upload plików do dokumentu. W dużej mierze jednak zdajemy się na użytkowników, ich pomysły, uwagi i sugestie.