SOCJAL
Do góry

Format MP3 nie żyje

Format MP3 został wprowadzony jeszcze w latach 80.

Świat obiegła informacja o śmierci MP3. Zgon ogłosili deweloperzy tego zasłużonego formatu. Pliki MP3 były motorem napędowym, który zmienił sposób w jaki słuchamy i konsumujemy dzisiaj muzykę.

Niemiecki instytut Fraunhofer Institute for Integrated Circuits, która jest odpowiedzialna w dużej mierze za stworzenie formatu MP3 właśnie wydał oświadczenie, z którego wynika, że wszelkie patenty i licencje związane z użytkowaniem plików MP3 zostają anulowane. Oznacza to, że format ten stracił jakiekolwiek prawa i kończy swój żywot. Z dalszej treści oświadczenie wynika, iż zdaniem instytutu kolejnym dużym formatem, który już zastąpił MP3 jest AAC (Advanced Audio Codec). To właśnie on króluje na większości urządzeń mobilnych, posiada znacznie większe możliwości niż jego poprzednik i zapewnia lepszą jakość.

Format MP3 został wprowadzony jeszcze w latach 80. Na popularności zyskał jednak w drugiej połowie lat 90. To właśnie on przyczynił się do rewolucji w sposobie słuchania muzyki. Dzięki plikom cyfrowym nie byliśmy już zmuszeni do poruszania się z kasetami czy płytami w naszych odtwarzaczach. Na rynku pojawiło się całe zatrzęsienie tanich i kompaktowych odtwarzaczy MP3, które zamordowały discmana. Poniekąd, format MP3 dał również życie iPodowi, który okazał się najpopularniejszym przenośnym odtwarzaczem muzyki w historii. Urządzenie to wspierało ten popularny format, ale oferowało także AAC, który ostatecznie zastąpił cyfrowego giganta. Pliki MP3 oferowały relatywnie przyzwoitą jakość odtwarzania przy małej wadze, co pozwalało na gromadzenie wielu piosenek na niewielkich nośnikach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy