Kiedyś na topie był IRC, potem grupy dyskusyjne. Jednak dzisiaj, chcąc dać użytkownikom swojego serwisu miejsce, gdzie mogliby wymieniać opinie, masz tylko jeden wybór: forum dyskusyjne. Masz dosyć powolnego i dziurawego forum? Zainstaluj skrypt dla profesjonalistów.
Forum dyskusyjne nie jest niczym innym, jak skryptem (programem) działającym po stronie serwera z interfejsem użytkownika w postaci strony internetowej. Rozwiązanie to nie jest zamknięte i może być dowolnie rozwijane.
Do niedawna najpopularniejszym skryptem forum było phpBB i jego mutacje. Chyba każdy, kto choć raz postanowił postawić własne forum otarł się o ten skrypt i jego liczne modyfikacje. Ogromną popularnością cieszy się również skrypt Invision Power Board, którego instalację zaprezentujemy w tym artykule. Pierwsze wersje IPB były darmowe, ale począwszy od numeru 2.0.1, za skrypt trzeba już zapłacić. Obecnie najnowszą wersją IPB jest 2.3.2, a ceny licencji zaczynają się od ok. 400 zł.
Skoro IPB jest płatne, to dlaczego nie lepiej skorzystać z darmowych rozwiązań, jak np. wspomniane już phpBB? Nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak naszym zdaniem, jeżeli poważnie myślisz o uruchomieniu dużego forum, które będzie w stanie sprawnie obsłużyć ogromną liczbę postów i użytkowników, powinieneś zwrócić uwagę na uwagę na IPB.
Czysta wersja phpBB jest uboga i mało funkcjonalna. Chcąc mieć dostęp do dodatkowych opcji, należy albo wgrać gotowe modyfikacje albo skorzystać ze zmodyfikowanych wersji skryptu, np. phpBB by Przemo. Mimo to efekt końcowy i tak pozostawia wiele do życzenia. Dostępne modyfikacje bywają lepsze i gorsze, czego skutkiem jest brak optymalizacji skryptu i luki w bezpieczeństwie. Może to być irytujące dla użytkowników, którzy muszą długo czekać na załadowanie każdej podstrony. A już z pewnością jest to powód do zmartwień dla administratorów forów, obserwujących wzrost obciążenia serwera.
Dla odmiany podstawowa instalacja płatnego forum IPB jest bogata w opcje i posiada całą masę funkcjonalności, które można dowolnie skonfigurować w rozbudowanym panelu administracyjnym.
Firma IPS za dodatkową opłatą udostępnia gotowe komponenty, takie jak dodatkowa galeria i blog. Można także wykorzystać skrypty ułatwiające integrację forum z serwisem internetowym, umożliwiające np. wspólne logowanie. Ponadto w ostatnich wersjach skryptu, programiści zastosowali w wielu miejscach technikę AJAX, która sprawia, że pewne czynności są wykonywane w sposób mniej obciążający serwer.
Doświadczonych webmasterów na pewno ucieszy obecność API, a także dostęp do narzędzi ułatwiających przenosiny całej bazy starego forum na nowy skrypt. Nawet, jeżeli nie wykorzystasz ich teraz, mogą się one okazać przydatne w przyszłości. Zatem zaczynamy!
Krok pierwszy: konfiguracja instalatora oraz instalacja
{tlo_1}
1. Skopiuj pliki na serwer
Rozpakuj paczkę zip, którą pobrałeś z panelu klienta na oficjalnej stronie IPS. Za pomocą klienta FTP połącz się z kontem WWW, aby wgrać pliki na serwer. Umieść na serwerze jedynie pliki z katalogu upload. Następnie wpisz w przeglądarce adres przyszłego forum. Zobaczysz ekran instalatora. Zgodnie z instrukcją zmień nazwę pliku {stala}conf_global.php.dist{/stala} na {stala}conf_global.php{/stala}.
{/tlo}
{tlo_0}
2. Zmień prawa dostępu do katalogów
Zmień prawa dostępu na 777 dla następujących katalogów: cache, cache/lang_cache, cache/skin_cache, uploads, style_images i pliku {stala}conf_global.php{/stala}. Możesz tego dokonać za pomocą dowolnego klienta FTP.
W następnym kroku instalator poinformuje cię o wymaganiach skryptu: IPB wymaga dostępu do PHP w wersji 4.3.0 lub wyższej i bazy danych MySQL w wersji 4.0.0 lub wyższej. Na koniec zaakceptuj licencji.
{/tlo}
{tlo_1}
3. Wprowadź ustawienia bazy danych
Określ bezwzględną ścieżkę do plików na serwerze i adres, pod jakim będzie dostępne forum, np. {stala}http://www.twojadomena.pl/forum{/stala}. Następnie wprowadź ustawienia związane z bazą danych, czyli: host, nazwa bazy, nazwa użytkownika dostępowego i jego hasło, a także prefiks tabel forum i typ tabel (to pole najlepiej pozostawić bez zmian). Zostaniesz także poproszony o utworzenie pierwszego konta administratora.
{/tlo}
{tlo_0}
4. Przeprowadź instalację
Po konfiguracji instalatora możesz nareszcie rozpocząć instalację forum, która składa się z kilku etapów. Po każdym etapie następuje automatyczne przeładowanie strony i przejście do kolejnego. Na koniec instalator wyświetli komunikat o końcu instalacji. Dodatkowo otrzymasz odnośniki do: Client area – obszaru klienta na stronie IPS, Documentation – dokumentacji forum, IPS Company Forum – forum firmy IPS producenta forum.
{/tlo}
Aktualizacja skryptów forum
Co jakiś czas udostępniania jest nowa wersja forum, a wraz z nią zestaw skryptów do aktualizacji. Po pobraniu paczki zip, należy ją rozpakować i wgrać na serwer nadpisując wszystkie pliki, a następie wpisać w przeglądarce internetowej adres {stala}http://www.twojadomena.pl/forum/upgrade/{/stala}. Zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika i hasła administratora.
Po prawidłowym zalogowaniu będziesz mógł przeczytać komunikat z informacją o aktualnej wersji forum i wgranych aktualizacjach. Potem należy już tylko potwierdzić licencję i zadecydować, czy aktualizacja ma objąć także pliki pomocy, które mogłeś wcześniej na własne potrzeby zmodyfikować. Proces aktualizacji obejmuje kilka etapów i kończy się odpowiednim komunikatem.
Integracja serwisu z forum IPB
API
Firma IPS zaopatrzyła nas w przyjazne narzędzia do integracji forum z twoją stroną internetową. W katalogu sources/api/ znajdziesz API, czyli szereg skryptów odpowiedzialnych za różne operacje na forum. Ich zaletą jest to, że umożliwiają one bezpieczną integrację funkcji i elementów forum z innymi aplikacjami lub podstronami bez konieczności bezpośredniego sięgania do bazy danych.
Oto, za co odpowiadają konkretne pliki:
- {stala}api_components.php{/stala} – umożliwia zarządzanie komponentami. Dostępne metody: get_component_by_key(), acp_component_create_menu_data(), acp_component_import(), acp_component_insert(), acp_component_update(), acp_component_remove(), acp_component_enable(), acp_component_disable(), acp_component_rebuildcache()
- {stala}api_core.php{/stala} – rdzeń API, niezbędny do działania pozostałych skryptów
- {stala}api_forums.php{/stala} – zwraca strukturę subfor wraz ze wszystkimi parametrami. Dostępne metody: return_forum_jump_option_list(), return_forum_data()
- {stala}api_language.php{/stala} – zarządzanie językami. Dostępna metoda: lang_add_strings()
- {stala}api_member.php{/stala} – pobiera informacje o użytkownikach. Dostępne metody: get_member(), check_for_member()
- {stala}api_settings.php{/stala} – umożliwia zmianę i pobranie ustawień. Dostępne metody: update_settings(), setting_get_groups()
- {stala}api_skins.php{/stala} – umożliwia zarządzanie skórkami. Dostępne metody: get_import_libs(), skin_add_set(), images_add_set(), skin_add_bits(), skin_add_macros(), skin_rebuild_caches(), skin_update_template_bit()
- {stala}api_tasks.php{/stala} – umożliwia dodanie zadania. Dostępna metoda: add_task()
- {stala}api_topic_subscriptions.php{/stala} – zwraca śledzone tematy. Dostępna metoda: return_topic_subscriptions()
- {stala}api_topic_view.php{/stala} – zwraca listę załączników. Dostępna metoda: return_topic_list_data()
- {stala}api_topics_and_posts.php{/stala} – umożliwia dodawanie tematów i odpowiedzi. Dostępne metody: create_new_topic(), create_new_reply(), set_topic_title(), set_topic_description(), set_topic_state(), set_topic_pinned(), set_topic_invisible(), set_post_content(), set_author_by_email(), set_author_by_name(), set_author_by_id(), set_author_by_display_name(), set_topic_id(), set_forum_id(), tap_rebuild_forum(), tap_rebuild_stats(), api_tap_load_classes()
W każdym z wymienionych skryptów zawarto komentarze i przykłady ich użycia. Różnią się one funkcjonalnością, pozwalając na zintegrowanie forum z serwisem w unikalny, niepowtarzalny sposób.
IP.Converge
IP.Converge jest skryptem umożliwiającym wykorzystanie kont użytkowników forum w innych serwisach, udostępniając wspólne logowanie i system uprawnień. Zestaw skryptów znajduje się w katalogu converge_local. Aby umożliwić jego działanie, musisz odblokować go w panelu administracyjnym w części Tools & Settings, klikając na opcji Log In Manager i edytując ustawienia wiersza IP.Converge.
IPB SDK
W sieci można znaleźć również inne przydatne narzędzia dla programistów chcących zintegrować forum IPB z własną stroną. Jednym z ciekawszych jest IPB SDK (http://ipbsdk.sourceforge.net/). Aktualnie jest dostępny szereg wersji do starszych wersji IPB, z czego najnowsza pochodzi z końca 2005 r., lecz można ją z powodzeniem stosować do współpracy z IPB w wersji 2.3.
SDK to kolejny zestaw skryptów, umożliwiających dokonywanie operacji na twoim forum i podzielonych na szereg części, od zarządzania tematami na forum po obsługę spamu.
Krok drugi: panel administracyjny
{tlo_1}
1. Strona główna panelu
Twoje forum już działa. Po kliknięciu na link Admin CP i ponownym wpisaniu hasła, zostaniesz przeniesiony do panelu administracyjnego. Po prawej stronie widnieją m.in. przydatne informacje o aktualizacjach, komunikaty administracyjne oraz newsy. Zwróć uwagę na informację zalecającą usunięcie pliku {stala}index.php{/stala} z katalogu install.
{/tlo}
{tlo_0}
2. Zakładka Management
Część panelu administracyjnego nazwana Management zawiera opcje pozwalające na zarządzanie użytkownikami i grupami użytkowników, a także forami, kalendarzem, kanałami RSS, kodem BBCode, zakazanymi słowami i załącznikami. To tutaj będziesz zaglądać najczęściej w trakcie codziennej administracji na forum.
{/tlo}
{tlo_1}
3. Zakładka Look & Feel
W części Look & Feel możesz wpływać na wygląd forum. Służą do tego tzw. skiny (skórki), czyli szablony graficzne strony forum. Możesz także zmienić ustawienia językowe, a nawet zarządzać emotikonami wyświetlanymi w wypowiedziach forumowiczów.
{/tlo}
{tlo_0}
4. Zakładka Tools & Settings
W części Tools & Settings masz dostęp do wszystkich ogólnych parametrów działania forum. Ta sekcja została podzielona na: ustawienia główne, utrzymanie forum, wysyłki maili, logowania i zadania. Masz także do dyspozycji parę pomocnych narzędzi.
{/tlo}
{tlo_1}
5. Zakładka Components
W części Components możesz zapoznać się z dodatkowymi komponentami oferowanymi przez firmę IPS. Za dodatkową opłatą możesz wzbogacić forum o zintegrowaną galerię, blog i chat. Dzięki tym dodatkom będziesz mógł bardziej przywiązać użytkowników do forum i sprawić, że będą oni częściej odwiedzać twój serwis.
{/tlo}
{tlo_0}
6. Zakładka Admin
W części Admin masz możliwość zagłębienia się w techniczne aspekty działania forum. Możesz przejrzeć logi oraz statystyki, zmieniać ustawienia komponentów, a także skorzystać z prostych narzędzi do zarządzania zawartością bazy danych. Jeżeli natomiast będziesz potrzebować pomocy lub zechcesz skorzystać z dokumentacji, zajrzyj do ostatniej zakładki Support.
{/tlo}
Krok trzeci: podstawy konfiguracji
{tlo_1}
1. Dodaj subfora
Jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać po instalacji nowego forum, jest założenie dodatkowych subfor. Można tego dokonać w części Management, klikając na odnośniku Manage Forums. Możesz dzięki temu stworzyć oddzielne fora poświęcone konkretnym tematom. Warto także stworzyć dział zawierający luźniejsze tematy, gdzie internauci będą mogli się nawzajem zapoznać i skomentować sprawy niezwiązane z forum.
{/tlo}
{tlo_0}
2. Zmodyfikuj wygląd forum
Aby zmienić wygląd forum, należy wybrać inną skórkę. Dokonuje się tego w zakładce Look & Feel, w części Skin Manager.
Zawiera ona szereg opcji, z których najważniejsze to: Edit Bard Header & Footer Traper – zmiana nagłówka i stopki forum, Edit Template HTML – zmiana poszczególnych elementów kodu HTML, Edit Stylesheet (CSS Advance Mode) – edycja arkusza styli, Revert All Skin Customizations – odwrócenie wszystkich zmian do domyślnych, oraz Remove Skin Set – usunięcie skórki.
{/tlo}
Przenosiny z innego forum
Firma IPS, producent Invision Power Board, udostępnia zestaw konwerterów do importowania danych z innych popularnych forów internetowych. Obsługiwane są m.in. skrypty Ikonboard, phpBB, vBulletin oraz Simple Machines Forum.
W większości przypadków konwerter radzi sobie z takimi danymi, jak fora, tematy, posty, konta użytkowników, grupy użytkowników, prywatne wiadomości, ankiety z głosami i załączniki, Konwerter można pobrać za darmo ze strony producenta: http://www.invisionpower.com/community/
board/convert.html.
{tlo_1}
1. Zainstaluj konwerter
W celu skonwertowania danych pochodzących z twojego poprzedniego forum, skopiuj zawartość katalogu upload na serwer za pomocą klienta FTP do utworzonego wcześniej katalogu convert. Następnie otwórz stronę {stala}http://www.trojadomena.pl/forum/convert/{/stala} i wybierz rodzaj forum, z którego będziesz importować dane (w przykładzie użyjemy najpopularniejszego phpBB).
{/tlo}
{tlo_0}
2. Skonfiguruj skrypt
Czas na skonfigurowanie dostępu do bazy danych forum phpBB. Podaj dane niezbędne do nawiązania połączenia. Następnie, w zależności od mocy twojego serwera oraz ilości danych do zaimportowania, ustaw liczbę użytkowników, tematów i postów, po której nastąpi rotacja przy importowaniu. Ma to na celu uniemożliwienie wygaśnięcia działania skryptu przy importowaniu naraz zbyt dużej ilości danych i problemów z tym związanych.
Na końcu należy skonfigurować parametry potrzebne do importu załączników, czyli: bezwzględną ścieżkę do katalogu załączników phpBB, bezwzględną ścieżkę do nowego forum (zostanie ona zasugerowana przez konwerter) oraz liczbę załączników na jeden cykl rotacji.
{/tlo}
{tlo_1}
3. Sprawdź statystyki
Po skonfigurowaniu konwertera, wyświetli on informacje zawarte na starym i nowym forum. Będziesz mógł także skorzystać z odnośników służących do konwersji poszczególnych danych, a także do sfinalizowania konwersji. Użycie tego ostatniego spowoduje przeliczenie wszystkich tematów, postów oraz użytkowników i wpisaniu odpowiednich danych w statystyki nowego forum.
{/tlo}