Cześć!
Chciałem się zapytać, czy sczytując dane z jakiejś strony, formatując je po swojemu i prezentując na własnej stronie łamię prawo? Chodzi mi konkretnie o sczytywanie pogody i programu TV z witryny wp.pl. Oczywiście nie czerpię z prezentacji tych wiadomości jakichkolwiek profitów. Są one po prostu dodatkiem do witryny (taki własny \”homepage\”). Czy mam się o co martwić, czy może powinienem zaniechać sczytywania wszelakich informacji z różnych stron?
MichałAby być w pełni w zgodzie z prawem, powinien Pan zapytać się o pozwolenie na publikację tych materiałów na swojej stronie WWW, a jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to bezwzględnie musi Pan podawać źródło tych informacji (np.: \”Pogoda na dzisiaj\” – źródło: pogoda.wp.pl).
Prawo jest w tej kwestii wystarczająco precyzyjne: bez zgody autora można publikować na własny użytek WYŁĄCZNIE cytaty (istnieje odpowiednia definicja co może być cytatem, a co nie) oraz tzw. proste informacje prasowe (czyli krótkie, \”suche\” wiadomości, same fakty bez komentarza). Więcej na ten temat w artykule pt. \”Przedruk, cytat, linking, czyli co wolno webmasterowi\” w tym numerze MI, w rubryce Webmastering. Informacje o pogodzie i program telewizyjny NIE należą ani do kategorii \”cytat\”, ani do kategorii \”prosta informacja prasowa\”, a zatem bezwględnie wymagana jest zgoda autora na publikację. (JB)