Cześć!
Jak mogę ukryć komputer w sieci? Czy są jakieś programy do tego?
KrzysiekTrzeba się łączyć przez serwery proxy, których aktualna lista znajduje się zawsze pod adresami http://www.proxy4free.com i http://www.publicproxyservers.com. Natomiast pod adresem http://www.stayinvisible.com znajduje się cała masa przydatnych informacji i wskazówek jak ukryć komputer w sieci, jak serfować anonimowo itd.
Serwer proxy pełni rolę pośrednika pomiędzy naszym komputerem a serwerami, z którymi się łączymy. W efekcie do serwerów trafiają pakiety z adresem IP serwera proxy, a nie naszego komputera. W związku z tym próba namierzenia źródła pakietów danych kończy się na serwerze proxy, a nasz komputer pozostaje niezauważony. Tak to w skrócie wygląda.
Istnieją różne serwery proxy:
– transparentne, które działają po prostu jako pamięć podręczna i nie ukrywają adresów IP,
– anonymous, które maskują adresy IP komputerów stojących \”za nimi\”.
W serwisach wspomnianych na początku podawane są oczywiście adresy serwerów proxy typu anonymous i są to serwery darmowe, dostępne dla wszystkich. Aby z nich korzystać, należy odpowiednio skonfigurować przeglądarkę i inne programy internetowe. Uwaga: niektóre mogą wtedy przestać działać lub działać z niedostateczną efektywnością. Dotyczy to szczególnie programów P2P, np. eMule czy BitTorrent, które wymagają bezpośredniego dostępu do komputera.
Konfiguracja Internet Explorera do działania z serwerem proxy:
– wybieramy Narzędzia | Opcje internetowe | Połączenia, klikamy przycisk Ustawienia sieci LAN,
– zaznaczamy opcję Użyj serwera proxy… i wpisujemy jego adres IP oraz port,
– po kliknięciu przycisku Zaawansowane możemy jeszcze określić, które protokoły/usługi mają będą działać za pośrednictwem serwera proxy.
Można też korzystać z serwerów płatnych (np. Total Net Shield – http://www.anonymizer.com/totalnetshield/ lub Secure-Tunnel – http://www.secure-tunnel.com), które zapewniają o wiele większy stopień bezpieczeństwa i anonimowości. W takim przypadku po dokonaniu subskrypcji (przykładowo roczna subskrypcja Total Net Shield kosztuje 99,95 $) otrzymujemy specjalne oprogramowanie, które automatycznie będzie się łączyło z dedykowanym serwerem, sprawdzało na bieżąco anonimowość naszego komputera itd.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalistycznego oprogramowania, np. ProxyWay (http://www.proxyway.com) lub Steganos Internet Anonym (http://www.steganos.com). Dużą zaletą tych pakietów jest to, że potrafią automatycznie zestawiać połączenia przez całe łańcuchy serwerów proxy, przez co zapewniają najwyższy stopień anonimowości. Warto też zauważyć, że nie wymagają od użytkownika żadnych specjalnych umiejętności i konfigurują wszystko samodzielnie, a to daje duże oszczędności czasu. Program ProxyWay jest dostępny w dwóch wersjach – płatnej i darmowej. Darmowa jest pozbawiona wielu opcji zaawansowanych i umożliwia połączenia przez proxy tylko dla przeglądarki internetowej (innych aplikacji nie zabezpiecza). Mimo to warto wypróbować tę wersję, aby przed ewentualnym zakupem jakiegoś komercyjnego pakietu mieć pojęcie jak to wszystko funkcjonuje.
Do sporadycznych zastosowań, tj. gdy zależy nam tylko na chwilowej anonimowości, można z powodzeniem stosować serwis http://www.anonymizer.com. Należy wpisać adres strony, którą chcemy odwiedzić, w polu \”FREE Private Surfing\” w prawym górnym rogu okna przeglądarki i kliknąć przycisk Go!. Po chwili ujrzymy żądaną stronę. Znakiem rozpoznawczym potwierdzającym fakt połączenia się przez proxy będzie pasek Anonymizera (na górze) z miejscem na wpisanie kolejnego adresu, łączony adres strony (w polu adresu) oraz informacja o Anonymizerze na pasku stanu. (JB)