Siemacie,
mam dwa pytanka. Dopiero niedawno zainstalowałem sobie internet (Neostrada) i mam jeszcze niewielkie doświadczenie w tych sprawach. W przyszłości chciałbym się zająć tworzeniem stron WWW. Wiem już co to jest HTML i CSS, ale gdy przeglądam sieć, wciąż napotykam na strony o rozszerzeniu .php. Proszę o wytłumaczenie co to jest owo php i dlaczego te strony są poprawnie wyświetlane przez przeglądarkę, mimo że nie mają rozszerzenia .htm lub .html?
I drugie pytanie: proszę o dokładne wyjaśnienie skrótu WYSIWYG.
BeglinObszerne odpowiedzi na pierwsze pytanie, jak również masę wiedzy o PHP można znaleźć w sieci, polecam np. serwis http://php.faq.pl. Oto cytaty z tego serwisu, stanowiące odpowiedź na Pana pytanie:
„PHP (skrót od Hypertext Preprocessor) jest wtrąconym w HTML językiem skryptowym wykonywanym po stronie serwera. Znaczy to mniej więcej tyle, że kod PHP jest wstawiany w normalne strony WWW, natomiast specjalny program wykonuje instrukcje zawarte pomiędzy znacznikami (względnie pomiędzy a ?>).”
„PHP jest przydatne do tworzenia dynamicznie generowanych stron WWW, gdzie zachodzi potrzeba wyświetlania różnych danych zależnie od wyboru użytkownika, bądź zawartości bazy danych. Pozwala również wykonywać wiele czynności, które na pozór mają mało wspólnego ze stronami internetowymi (np. działanie na plikach, symulacja działania przeglądarki, pobieranie oraz wysyłanie informacji do bazy danych czy nawet tworzenie nowych obrazków czy dokumentów PDF oraz wiele, wiele więcej).”
Wyświetlanie przez przeglądarki plików z rozszerzeniem .php należy do standardu. Zanim PHP zdobyło sobie dzisiejszą, tak ogromną popularność, istniały inne rozwiązania do tworzenia dynamicznych stron WWW, czyli działające po stronie serwera. Były to m.in. CGI (Common Gateway Interface) oraz ASP (Active Server Pages). Generowały one strony z rozszerzeniem odpowiednio .cgi i .asp. Obecnie technologie te są na wymarciu, PHP praktycznie całkowicie wyparło je z rynku.
Jeśli chodzi o termin WYSIWYG, oznacza on: What You See Is What You Get, czyli „otrzymasz to co widzisz”, i określa taki sposób projektowania np. strony WWW (lub strony do wydruku na papierze), w którym już podczas pracy widoczny jest ostateczny efekt. Ma to duże znaczenie właśnie podczas edycji stron WWW i stąd wywodzi się rozróżnienie dwóch rodzajów edytorów HTML: tekstowych i graficznych. W tekstowych najpierw trzeba wpisać kod HTML nie widząc, jak będzie się prezentował w przeglądarce, natomiast w graficznych (czyli WYSIWYG) od razu widzimy projektowaną stronę, tak jakby była ona wyświetlona już w przeglądarce. (JB)