Gdyby tak od razu przy porannej kawie dostać wszystkie informacje, których nam potrzeba, z dziedzin, które nas interesują i tylko z tych źródeł, które sobie sami wybierzemy. To już nie są marzenia, to RSS.
W uproszczeniu RSS-em (ang. Really Simple Syndication – naprawdę proste rozpowszechnianie) nazywamy plik w odpowiednim formacie dołączony do witryny internetowej i prezentujący wybrane przez autora witryny treści – najczęściej bieżące informacje związane z tematyką strony. Aby odebrać informacje przesłane za pomocą technologii RSS, należy użyć odpowiedniego programu, tzw. czytnika RSS.
Korzyści
RSS oferuje korzyści zarówno twórcom stron internetowych, jak i internautom. Ci pierwsi zyskują wygodną i tanią metodę dystrybuowania publikowanych informacji (plik RSS nie zawiera treści artykułów, a jedynie nagłówki, co sprawia, że autor strony publikującej plik RSS nie traci odwiedzających, lecz ich zyskuje). Użytkownicy opisywanej technologii mogą z kolei znaleźć w jednym miejscu spis tekstów z wybranej dziedziny lub zasubskrybować informacje publikowane przez serwis.
RSS – technikalia
RSS – umowna rodzina języków znacznikowych do przesyłania nagłówków wiadomości. Wszystkie bazują na XML-u. Aby skorzystać z kanału RSS, potrzebny jest odpowiedni program, tzw. czytnik kanałów. Często czytniki RSS-ów są zamieszczane w programach pocztowych.
Wyróżniamy następujące rodziny RSS:
- RDF Site Summary (RSS 1.x, RSS 0.90),
- Rich Site Summary (RSS 0.91/RSS 0.92/RSS 0.93),
- Really Simple Syndication (RSS 2.0) – obecnie najpopularniejsza.
Nagłówki mogą być wyświetlane podobnie do stron WWW, z użyciem np. wybranych przez użytkownika stylów lub jako goły tekst z odsyłaczem. Wyspecjalizowane programy pozwalają określić, co jaki czas mają być pobierane wiadomości oraz czy i jak użytkownik będzie o nich informowany. Mogą także wyświetlać np. tylko nieprzeczytane wiadomości.
– Nie musimy wykonywać ruchu w kierunku treści, tylko dostajemy informację w momencie gdy się ona pojawi lub zmieni. Ten fakt, plus zwięzła forma kanału RSS daje nam spory komfort – zapewnia Krzysztof Skowronek (menedżer Cafe News). Jak więc osiągnąć taki komfort?
Jak czytać RSS-y?
Istnieje mnóstwo sposobów na czytanie kanałów RSS. Można przeglądać je przez strony internetowe, takie jak Google Reader (http://www.google. com/reader), NewsGator (http://www.newsgator.com) czy Bloglines (http://www.bloglines.com). Można też użyć specjalnego czytnika RSS (np. Cafe News, Feed Reader czy RSS Owl), personalizowanej strony internetowej (Netvibes, Start. com, My Yahoo) lub wykorzystać rozszerzenie programu pocztowego czy przeglądarki (np. Firefox Thunderbird). Informacje są dostępne natychmiast po pojawieniu się w serwisie konkretnego wydawcy.
Czym powinniśmy kierować się wybierając dobry czytnik RSS? Powinien obsługiwać jak największą liczbę formatów – różne wersje RSS, Atom (standard podobny do RSS, opracowany w celu \”pogodzenia\” różnych odmian RSS) lub tych rzadziej spotykanych. Dobry czytnik powinien sam proponować wiele ciekawych źródeł informacji, jak również pozwalać na dodanie własnych.
Zalety RSS-ów
- Korzystając z RSS-ów możemy zebrać w jednym miejscu informacje z wielu źródeł na dany temat.
- Nie trzeba oglądać wielu reklam i ładować ciężkich stron ze zbędnymi informacjami przed dotarciem do tego, co nas interesuje.
- Korzystając z RSS-ów nie musimy ściągać na swój komputer nic więcej niż spis treści wybranych serwisów internetowych (skrót RSS oznacza Rich Site Summary – Rozszerzony Spis Treści Serwisu).
Ważne jest także, aby była możliwość segregacji tematycznej kanałów RSS oraz przeszukiwania wiadomości względem wybranego słowa kluczowego.
Po drugiej stronie, czyli jak stworzyć kanał RSS
Ręczne tworzenie plików RSS sprawdza się w przypadku niewielkich i rzadko zmieniających się witryn WWW. Gdy informacji jest sporo, możemy wspomagać się np. sieciowymi generatorami (np. RSS Creator lub RSS Builder) i walidatorami plików RSS (http://www.feedvalidator.org).
Jeśli jednak redagujemy serwis oferujący codziennie nowe informacje, koniecznością będzie zaprojektowanie mechanizmu automatycznie generującego tzw. feed (czyli kanał) na podstawie aktualnej zawartości naszej witryny. Doskonale nadają się do tego celu wszelkiego rodzaju technologie skryptowe (PHP, ASP, CGI) działające po stronie serwera, zwłaszcza że w sieci można znaleźć darmowe biblioteki, które wykonają za nas sporą część pracy.
Być może obędzie się nawet bez modyfikacji struktury witryny, ewentualnie będziemy musieli dodać w stosownych miejscach kodu strony znaczniki wskazujące generatorowi RSS miejsca, z których ma czerpać nagłówki i opisy newsów.
Najprostszym sposobem stworzenia kanału RSS jest użycie tzw. edytora/generatora RSS. Jest to program pozwalający na zbudowanie odpowiedniego pliku XML bez znajomości jego składni. Wygenerowany plik wystarczy umieścić na serwerze. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo proste i szybkie wykonanie, małe wymagania stawiane serwerowi, na którym umieściliśmy stronę oraz brak konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w struktur ze strony.
Jednak dużą wadą używania edytorów RSS jest konieczność ręcznego dodawania kolejnych elementów do pliku RSS, zamiast integracji z zawartością strony WWW. Niemniej to właśnie rozwiązanie polecamy początkującym webmasterom oraz osobom, które chcą uruchomić kanał RSS niezależny od żadnej strony internetowej.
Co dalej?
RSS-y przydatne są nie tylko dla odbiorców, ale także nadawców. Dzięki zainstalowanemu na stronie kanałowi możemy w łatwy sposób promować swoją witrynę. W tym celu należy zadbać o publikację naszego kanału RSS w internecie.
Najprostsza to rejestracja kanału w agregatorach RSS, a także udostępnienie skryptów (łatwo je znaleźć w sieci) pozwalających na wyświetlanie naszych nagłówków RSS w przeglądarce WWW, ich automatyczna konwersja do postaci poczty elektronicznej (z możliwością wykorzystania w charakterze newsletterów), wymiana z innymi webmasterami itd. Oczywiście w żadnym przypadku nie możemy zapominać o odpowiednio częstym uaktualnianiu własnego pliku RSS, bo bez tego nawet najlepsze czytniki RSS-ów nie pomogą!
Korzystanie z Cafe News
Konfiguracja
Konfiguracja pozwala określić praktycznie każdy aspekt związany z przeglądaniem wiadomości. Użytkownik Cafe News może indywidualnie zdefiniować:
• kanały informacyjne, z których chce pozyskiwać nowe wiadomości (Cafe News ma ponad 1000 wbudowanych kanałów); w tym celu wystarczy zaznaczyć dowolny kanał,
• sposób wyświetlania wiadomości,
• rodzaj powiadomienia o nowych wiadomościach.
Przeglądanie wiadomości
Istotą Cafe News jest umożliwienie przeglądania wszystkich interesujących użytkownika wiadomości w jednym programie. W oknie prezentacji nagłówków użytkownik ma do wyboru dwa sposoby wyświetlania:
• prezentacja tytułu publikacji wraz ze streszczeniem,
• prezentacja tytułu bez opisu, zbliżona wyglądem do wiadomości w programie pocztowym.
Wybór kategorii powoduje wyświetlenie newsów ze wszystkich kanałów, które się tam znajdują. Istnieje możliwość sortowania ich według daty, kanału lub tematu.
Moje kanały
W programie Cafe News istnieje możliwość dodawania własnych kanałów RSS. Aby to zrobić, należy kliknąć opcję Dodaj kanał w zakładce Moje kanały.
Dodatkowe funkcje
NetPatrol
Aby użyć funkcji NetPatrol, należy wejść do Konfiguracji i tam w zakładce NetPatrol zdefiniować wybrane kluczowe słowa. Cafe News będzie codziennie dostarczał informacje o stronach, na których ukazał się news zawierający określone w NetPatrolu hasła.
Teczka
Można gromadzić w niej dowolne informacje klikając ikonkę teczki przy wiadomości lub przeciągając wiadomość z wciśniętym lewym przyciskiem myszy. Tworząc własne foldery w teczce można także segregować wiadomości.
Głosowanie
Daje wszystkim użytkownikom możliwość wpływu na jakość treści publikowanych w kanałach Cafe News. Na każdy serwis można głosować tylko raz na 30 dni. Oceny będą naturalną selekcją źródeł informacji.
Korzystanie z Netvibes
Konfiguracja
Aby rozpocząć konfigurację własnej strony startowej, należy się zarejestrować (wystarczy podać e-mail oraz hasło dostępu). Dzięki temu nasze ustawienia zostaną zachowane i będziemy mieli do nich dostęp z każdego komputera.
W zakładce Ustawienia (lewy górny róg strony) możemy zdefiniować wygląd naszej WWW, język obsługi oraz lokalizacje (to właśnie od niej zależy, jakie serwisy informacyjne będą dostępne).
Wyświetlanie wiadomości
Informacje wyświetlane są na stronie głównej w tabelkach. Sami definiujemy ich zawartość oraz ile nagłówków jest wyświetlanych i czy towarzyszą im zdjęcia.
Tworzenie własnej strony
Boxy
Aby stworzyć własną wersję Netvibes, wystarczy wybrać kanały z listy ponad kilkuset dostępnych kanałów (lewy górny róg strony WWW), a następnie kliknąć Dodaj do mojej strony.
Układanie boksów
Serwis jest zbudowany tak, aby łatwo można było manipulować tabelami z poszczególnymi wiadomościami. Należy chwycić myszką górną belkę danej tabeli (wskaźnik myszy zmieni się na krzyżyk) i przeciągnąć w inne miejsce. W ten sposób układa się zakładki na tablicy.
Moje kanały
Nie musimy korzystać z kanałów RSS proponowanych przez Netvibes, możemy dodać własne. Najpierw wybieramy z lewego menu Ustawienia / Dodaj Kanał. Wpisujemy adres kanaWWłu lub importujemy z innego czytnika plik OPML. Po dodaniu kanału za pomocą opcji Edytuj (prawy górny róg tabelki) możemy zdefiniować sposób wyświetlania wiadomości.
Poczta przez WWW
Za pomocą własnej strony Netvibes możemy także odbierać pocztę. Teoretycznie Netvibes obsługuje wszystkie skrzynki pocztowe (czasem ma problemy z adresami z WP lub Onetu). Posiadacze poczty na Google, Hotmail czy Yahoo nie będą mieli żadnych problemów.
Dodatki
Netvibes za swoim pośrednictwem pozwala korzystać także z innych przydatnych funkcji:
- na stronie głównej możemy umieścić moduł jednej z kilku popularnych wyszukiwarek (np. Google),
- za pomocą strony Netvibes możemy także przeszukiwać zawartości serwisów takich jak flickr.com, del.icio.us, Technorati.com czy choćby MySpace.com,
- do Netvibes można eksportować pliki OPML (lista kanałów informacyjnych) z innych czytników.
Czytniki RSS inaczej
MappedUp Screensaver 0.9 Beta (freeware)
Połączenie wygaszacza ekranu z czytnikiem RSS. Po zainstalowaniu programu po kilkunastu minutach bezczynności zamiast tradycyjnej animacji komputerowej pojawia się mapa całego świata składająca się z zielonych kropek. Gdy w jakimś miejscu pojawi się nowa wiadomość, jedna z kropek zaświeci się na czerwono i ukaże się komunikat z tekstem i dokładną lokalizacją. Na stronie domowej można przeglądać listę subskrybowanych kanałów oraz dodawać do niej nowe pozycje (wymaga rejestracji).
Blog Navigator 1.2.2 build 283 (freeware)
http://www.stardock.com/products/blognavigator
Niewielki program do przeglądania i zarządzania informacjami płynącymi z różnych blogów. Wykorzystuje kanały RSS i pozwala na obserwowanie stron stworzonych w różnych technikach. Ponadto udostępnia narzędzia, które umożliwiają oglądanie blogów w trybie offline. Widok aplikacji można dowolnie modyfikować.
Czytniki RSS godne polecenia
Marek Woźniak, właściciel Netpr.pl
Samodzielne aplikacje
- Cafe News – http://www.cafenews.pl
- RSSOwl – http://www.rssowl.org
- RSSBandit – http://www.rssbandit.org
- FeedReader – http://www.feedreader.com
- Cliper – http://www.cliper.pl
Czytniki online
- Bloglines – http://www.bloglines.com
- AXV.pl – http://www.axv.pl
- Fider.pl – http://www.fider.pl
Strony startowe
- Netvibes – http://www.netvibes.com
- Start.com – http://www.start.com
- Google Homepage – http://www.google.com/ig
- Windows Live – http://www.live.com
- My Yahoo – http://www.my.yahoo.com
Magazyn INTERNET - Aktualnosci
http://www.mi.com.pl
Magazyn INTERNET - Aktualnosci
pl
Magazyn INTERNET - AVT-Korporacja Sp. z o.o.
http://www.mi.co.pl/rss
Magazyn INTERNET www.mi.com.pl
http://www.mi.com.pl/images/logo_mi_rss.gif
http://www.mi.com.pl/
139
40
-
Declar
http://www.mi.com.pl/aktualnosci.php?f=1&id=2070
Aktualnosci - Nowe witryny
Sat, 23 Dec 2006 09:00:00 +0100
<b>Sobota, 23 Grudnia 2006</b><br><br>Pod wskazanym adresem dostepny jest serwis poswiecony szwajcarskiej marce kosmetykow selektywnych Declar