Allegro.pl zdominowało Polski rynek aukcji internetowych. Ale eBay.pl ma nad Allegro ogromną przewagę – po pierwsze daje dostęp do aukcji na całym świecie, a po drugie korzystanie z niego jest bezpłatne.
Weryfikacja
Sprzedawanie na eBayu (czyli wystawianie przedmiotów) wymaga weryfikacji. To dokładnie ten sam proces, który w Allegro nazywa się \”Pełna aktywacja konta\”. W eBayu są trzy możliwości weryfikacji:
- automatyczne oddzwanianie – podajemy numer telefonu, a eBay dzwoni do nas i podaje kod aktywacyjny,
- na kartę – podajemy numer swojej karty kredytowej VISA lub MasterCard,
- listownie – na podany adres dostaniemy list z kodem, który potem wpisujemy pod adres podany w liście.
Pamiętajmy, że weryfikacja nie daje możliwości wystawiania przedmiotów w opcji \”Kup teraz\”. Do tego potrzeba (poza weryfikacją) przynajmniej pięć komentarzy.
Licytowanie
{tlo_1}
Na stronie głównej znajduje się wyszukiwarka. Szukamy na przykład książki o programowaniu w Delphi. Efekt zapytania widać na ilustracji. I tutaj uwaga. eBay przeszukuje swoje zasoby na całym świecie. Dlatego na dole są wyniki wyszukiwania z innych krajów. Dla kolekcjonerów, którzy nie mogą czegoś kupić w Polsce, eBay jest prawdziwym rajem.
{/tlo}
{tlo_0}
Cena wywoławcza za książkę o Delphi 2 to… 1 zł! Klikamy Licytuj.
{/tlo}
{tlo_1}
Ustawiamy cenę, jaką maksymalnie jesteśmy gotowi zapłacić. Jeśli ktoś inny zechce nas przebić, wówczas eBay licytuje za nas do kwoty, którą podaliśmy. Oznacza to, że jeśli nie będzie innych chętnych, to przedmiot kupimy za najniższą cenę, czyli w tym przypadku za 1 zł.
{/tlo}
{tlo_0}
Potwierdzamy naszą ofertę i dostajemy informację, że oferta jest obecnie najwyższa.
Jeśli wygramy licytację, zostaniemy poinformowani o tym fakcie listem. W liście znajdziemy tylko adres domowy oraz e-mail sprzedawcy. Samodzielnie musimy zapytać o szczegóły dokończenia transakcji – gdzie przelać pieniądze, albo gdzie odebrać osobiście towar.
{/tlo}
Kup teraz
{tlo_1}
\”Kup teraz\” polega na tym, że nie licytujemy, tylko kupujemy za określoną kwotę. Ale jeśli sprzedawca ustawił \”Licytuj\” i \”Kup teraz\”, to zaczynając licytować musimy mieć świadomość, że ktoś może nam sprzątnąć towar sprzed nosa używając opcji \”Kup teraz\”.
{/tlo}
{tlo_0}
Potwierdzamy naszą ofertę i dostajemy informację, że zakupiliśmy towar. Dalej procedura postępowania jest taka sama, jak w przypadku licytacji.
{/tlo}
Wystawianie przedmiotu
{tlo_1}
Na stronie głównej (lub każdej innej w obrębie eBay.pl) klikamy link Sprzedaj, widoczny zawsze u góry. Zostaniemy przeniesieni do strony informacyjnej, gdzie wybieramy formę sprzedaży (\”Aukcja online\” lub \”Cena ustalona\”) i klikamy przycisk Sprzedaj przedmiot.
{/tlo}
{tlo_0}
Następnie ustalamy do jakiej kategorii należy sprzedawany przedmiot.
{/tlo}
{tlo_1}
Jak widać, kategoria główna \”Książki i czasopisma\” musi zostać uściślona. Na dole można także ustawić drugą (dodatkową) kategorię, ale dodanie drugiej kategorii nie pozwala na sprzedaż wielu przedmiotów jednocześnie.
{/tlo}
{tlo_0}
Tworzymy lub edytujemy starannie opis przedmiotu, który wystawiamy. Precyzyjnie określamy też tytuł, żeby aukcja mogła zostać znaleziona przez wyszukiwarkę eBay.
{/tlo}
{tlo_1}
Ustawiamy cenę, czas trwania aukcji i liczbę przedmiotów. Na przykładzie widać, że nie mamy uprawnień do wieloprzedmiotowych aukcji. Ograniczenie uprawnień następuje w trzech przypadkach:
• wcześniej ustawiliśmy przedmiot w dwóch kategoriach,
• mamy mniej niż 20 komentarzy,
• od naszej rejestracji nie minęło jeszcze 14 dni.
Aby dodać zdjęcie, klikamy Przeglądaj i wybieramy zdjęcie z dysku lokalnego. Kreator aukcji pozwala na urozmaicenie szaty graficznej, za pomocą której będzie prezentowany nasz przedmiot – Wybierz motyw graficzny.
Poprawienie widoczności przedmiotu pomoże wyróżnić nasz towar. W Allegro wyróżnienie przedmiotów jest płatne, w eBayu nie. Po zaznaczeniu odpowiedniego kwadracika (Galeria, Nazwa pomocnicza, Pogrubienie, Ramka, Wyróżnienie) na obrazku pojawi się podgląd (uwaga: zaznaczenie wszystkich opcji spowoduje, że przedmiot nie wyróżnia się na liście).
{/tlo}{tlo_0}
Teraz ustalamy formę płatności, miejsce dostawy (pamiętajmy o możliwości \”Cały świat\”) oraz transport (koszty przesyłki). Możemy też napisać dodatkowe instrukcje co do płatności, wpisać uwagi dla kupującego itp., po czym klikamy Kontynuuj.
{/tlo}
{tlo_1}
Oto nasza aukcja (widoczna tylko częściowo). Jeśli coś się nie zgadza, możemy poprawić klikając Edytuj. Opcja Zatwierdź aukcję ostatecznie kończy procedurę wystawiania przedmiotu.
{/tlo}
Komentarze
{tlo_0}
Sprzedawca i kupujący mają możliwość wystawienia sobie nawzajem komentarzy. Jest to informacja dla innych, jak przebiegła transakcja i czy obie strony wywiązały się z zobowiązań. Wchodzimy na Mój eBay (widoczne na każdej podstronie). W ramce po prawej stronie widać kolumnę \”Działanie\”. Tam klikamy i z listy wybieramy opcję Wystaw opinię.
{/tlo}
{tlo_1}
Nazwa użytkownika oraz numer przedmiotu są już wpisane. Zaznaczamy ocenę, wpisujemy komentarz i klikamy Wystaw opinię.
{/tlo}
eBay kontra Allegro
eBay nie jest tak popularny w Polsce jak Allegro, ma jednak ogromne zalety:
- Można kupować przedmioty z całego świata.
- Można sprzedawać przedmioty na całym świecie.
- Wystawianie aukcji wraz z wyróżnieniem, pogrubieniem i innymi dodatkowymi opcjami jest darmowe (na Allegro za wszystko trzeba trochę płacić).
- Mniejsza popularność eBaya zwiększa możliwość nabycia przedmiotów po okazyjnych cenach.
- Jeśli wystawianie na eBayu nic nie kosztuje, to sprzedawcy chętniej pozbywają się rzeczy zalegających na strychach czy w piwnicach.