Programista PHP ma zwykle dużo trudniejsze zadanie od osób kodujących w C++ czy Javie, ze względu na brak kombajnów wspierających jego pracę, takich jak Microsoft Visual C++ czy produkty Borlanda. Do tego dochodzi kłopotliwa synchronizacja plików z serwerem i niezbyt wygodny debuging. Są jednak edytory, które mogą to ułatwić.
Podobnie jak w przypadku tworzenia zwykłych stron HTML – można męczyć się z Notatnikiem lub sięgnąć po wyspecjalizowany edytor. Większość standardowych edytorów HTML posiada tylko podstawowe wsparcie dla skryptów PHP (kolorowanie składni). PHP Designer 2006 należy do grupy tych programów, które od początku do końca zostały stworzone z myślą o programistach tego języka. Przez wielu jest przy tym uznawany za najlepszy spośród darmowych edytorów.
Pokoloruj i wypełnij
Najbardziej podstawowym oczekiwaniem wobec PHP Designera była wspomniana już funkcja kolorująca automatycznie składnię skryptów PHP. Drugą zaletą jest łatwe wychwytywanie błędów. Niedomknięty apostrof czy literówka w słowie kluczowym i od razu widzisz, że coś tu nie gra. Jedyne, czego można by sobie życzyć, to wyłącznie głębszego analizowania przez edytor funkcji wewnętrznych PHP, a także funkcji zadeklarowanych w edytowanych skryptach i sygnalizowania ewentualnych literówek w ich nazwach.
W tym miejscu należy jeszcze dodać, że kolorowanie składni nie dotyczy wyłącznie skryptów PHP. Zadbano też o wsparcie dla HTML, XML, CSS, JavaScript, Java, Perl, JavaScript, VB, C#, Java oraz SQL. Mimo że teoretycznie program służyć będzie do kodowania w PHP, to na pewno nie raz okaże się, iż na boku należy stworzyć jakiś plik HTML, JavaScript czy arkusz stylów. Dzięki zapobiegliwości autorów obejdzie się bez uruchamiania dodatkowych edytorów.
Program zawiera też inne przydatne narzędzia. Jeżeli wstawisz do kodu fragment tekstu (np. HTML), możesz dwoma kliknięciami myszki otoczyć go instrukcją echo lub wstawić jako komentarz. Naturalnie program tworzy także automatyczne wcięcia. Szkoda tylko, że nie przewidziano możliwości wizualnego zwijania określonych bloków kodu w jednolinijkowe skróty.
Wypisz i podpowiedz
Aby ułatwić ci pracę, PHP Designer 2006 będzie na bieżąco śledził zawartość twoich skryptów, wyświetlając w osobnym panelu listę użytych klas i funkcji. Dzięki temu jednym kliknięciem będziesz mógł przenieść się do miejsca ich deklaracji.
Gdy wpiszesz dowolną funkcję natywną języka PHP, PHP Designer 2006 rozpozna ją i wyświetli podpowiedź. Dzięki temu nie pomylisz kolejności i zawartości poszczególnych parametrów funkcji. Pewnym minusem jest natomiast angielska wersja językowa podpowiedzi i całego interfejsu programu.
Przydałyby się również, aby podpowiedzi były bardziej inteligentne. Owszem, program będzie służył pomocą przy funkcjach wbudowanych – ma je zapisane na stałe. Nie otrzymasz jednak wsparcia przy odwołaniu do własnych funkcji i obiektów. Nie uświadczysz również dynamicznego podpowiadania dostępnych metod w czasie wpisywania nazwy obiektu.
Ciekawym elementem jest natomiast lista wszystkich funkcji PHP, podzielona na kategorie tematyczne. W ten sposób łatwo będziesz mógł odnaleźć interesującą cię funkcję i jej nazwę. Dodatkowo po pobraniu i doinstalowaniu do programu pomocy ze stron php.net (również polskiej), możliwy stanie się łatwy dostęp do szczegółowego opisu każdej z nich.
Przetestuj i usprawnij
Dużym mankamentem związanym z tworzeniem skryptów PHP jest utrudnione testowanie i debugowanie. PHP Designer 2006 pozwala na szczęście do pewnego stopnia ten proces usprawnić. Możesz go zintegrować z interpreterem PHP (w dowolnej wersji) w taki sposób, aby pod jedną opcją \”Run & Debug\” mógł wykonać stronę i od razu ją wyświetlić. Wbudowane narzędzie do wyłapywania błędów skrzętnie wynotuje także listę wszystkich błędów zwracanych przez interpreter.
W kierunku usprawnienia pracy programisty idą również inne narzędzia – lista todo oraz wbudowany klient FTP. Ta pierwsza pozwala szybko notować pomysły usprawnień naszych skryptów, które często przychodzą do głowy w czasie pracy. Natomiast klient FTP pozwala zsynchronizować aktualizację plików z serwerem.
Na koniec
Podsumowując, mamy tu do czynienia z programem wyjątkowym w swojej klasie. Raczej nie zaspokoi on gustów wybrednych programistów C++ czy Java, korzystających na co dzień z wyrafinowanych środowisk programistycznych. Nieco brakuje mu również funkcjonalności w porównaniu do płatnych edytorów PHP, z których warto wymienić przede wszystkim oficjalny edytor ZendStudio tworzony przez producenta PHP. Jest to jednak program bardzo ważny i potrafi realnie usprawnić pracę.
Jedyna istotna wada to brak wsparcia dla polskich ogonków w standardzie ISO-8859-2. Oznacza to, że po zakończeniu prac nad skryptami, będziesz musiał skonwertować je za pomocą dowolnego \”programu ogonkowego\”. Ponieważ jednak PHP Designer 2006 posiada wbudowany mechanizm dodatków – \”Add-Ins\”, możliwe, że wkrótce doczekamy się bardziej komfortowego rozwiązania tego problemu.