W dniu 24 listopada 2006 r. ukazała się nowa wersja środowiska PHP – oznaczona numerkiem 5.1. Kilka dni później opublikowano drobne poprawki uaktualniające PHP do wersji 5.1.1. Jest to obecnie najbardziej aktualna stabilna wersja tego języka. To pierwszy ważny krok, odkąd latem 2004 roku pojawiło się PHP5. Oprócz ogólnych usprawnień funkcjonalności, wprowadzono też kilka znaczących ulepszeń.
Listę zmian otwiera informacja o tym, że twórcy przepisali od nowa moduł związany z obsługą daty systemowej. Pojawiła się nowa funkcja date_timezone_set(), która pozwala zdefiniować strefę czasową używaną w skrypcie. Będą ją wykorzystywać wszystkie funkcje czasu (a to znacznie usprawni tworzenia serwisów generujących daty w oparciu o inną strefę czasową niż domyślna).
Jeżeli wykorzystujesz PHP do przetwarzania plików graficznych, to powinieneś wiedzieć o nowej funkcji graficznej {stala}imageconvolution(){/stala}, która pozwala na wykonywanie pewnych operacji na obrazie (m.in. wyostrzanie czy wygładzanie) za pomocą przeliczeń macierzy i warstw. Wykorzystując pewne sztuczki z zakresu teorii przetwarzania obrazów, będziesz mógł otrzymać proste efekty zbliżone do tych znanych z Photoshopa.
Programiści otrzymali dostęp do stałej {stala}$_SERVER[\’REQUEST_TIME\’]{/stala}, która przechowuje informację o czasie rozpoczęcia przetwarzania zapytania. Natomiast za pomocą funkcji {stala}apache_reset_timeout(){/stala} będziesz mógł zerować wartość timeout (limit przetwarzania skryptu), który domyślnie wynosi 300 sekund. Po tym czasie standardowo skrypt przestaje działać. Jeżeli administrator serwera nie wprowadzi dodatkowych ograniczeń, pozwoli to uruchamiać skrypty nawet w nieskończoność. Brak ingerencji ze strony administratorów wydaje się jednak mało prawdopodobny ze względów bezpieczeństwa.
Ponadto zaktualizowano następujące biblioteki: PEAR do 1.4.5, PCRE do 6.2, SQLite do 3.2.7, zlib do 1.2.3, curl do 7.14 i inne. Wprowadzono też szereg nowych funkcji związanych z obsługą protokołu PostgreSQL v3, który pojawił się w nowych wersjach tej bazy danych. Jak w każdej nowej wersji, poprawiono też sporo zgłoszonych w międzyczasie błędów. Choćby z tego względu warto zaktualizować PHP 5.0.x do PHP 5.1.1.
W starszej gałęzi języka PHP także opracowywane są kolejne uaktualnienia. Obecnie najnowsza wersja PHP4 jest oznaczona jako 4.4.1 i została wydana 31 października. Poprawiono w niej kilka błędów bezpieczeństwa.
Przypomnijmy, że wersja piąta wprowadziła sporo zmian do środowiska PHP. Już w 2002 roku twórcy PHP uznali, że ówczesny kierunek rozwoju jest niewystarczający. Dlatego rozpoczęli prace nad nowym silnikiem Zend Engine II, który leży obecnie u podstaw PHP5. W praktyce silnik został kompletnie przebudowany. Autorzy za cel postawili sobie zaimplementowanie w PHP5 obiektowości z prawdziwego zdarzenia, nawiązującej do takich języków jak choćby C++ czy Java.
PHP5 stanowi pod tym względem rzeczywiście pewien przełom – pojawiły się między innymi specyfikatory dostępu do klas, znane z C++ (public, private, protected). Przebudowano sposób działania konstruktorów i destruktorów, a zmienne obiektowe są obecnie traktowane jedynie jako referencje do rzeczywistych obiektów, a nie jako obiekty same w sobie – jak miało to miejsce w przeszłości.
Jednak ze względu na fundamentalne zmiany PHP5 nie jest kompatybilny wstecz z PHP4. Dlatego prawdopodobnie nieprędko całkowicie zastąpi swojego poprzednika. Do nowych projektów zdecydowanie warto jednak wybierać \”piątkę\”, tym bardziej że większość dobrych dostawców hostingu już ją udostępnia.
Informacje
Strona WWW: http://www.php.net/