Sprawna logistyka odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu różnych biznesów. Jednocześnie jednak istnieje wiele punktów krytycznych, które mogą decydować o skuteczności procesów, a w konsekwencji także efektywności działań całego przedsiębiorstwa. Szczególne trudności są związane z zarządzaniem magazynem. W obliczu rosnących oczekiwań i kolejnych utrudnień to wyjątkowo wymagające zadanie. Znakomitym wsparciem są jednak systemy WMS, które pozwalają na automatyzację wielu obowiązków i zwiększenie efektywności prac magazynowych.
Systemy magazynowania WMS: czym są?
Systemy informatyczne typu WMS (ang. Warehouse management system) zakładają informatyczne wsparcie zarządzania magazynem. Coraz częściej są także standardem, bez którego trudno o sprostanie rynkowym wymaganiom. Jak pokazuje praktyka, magazyn jest miejscem, które w kluczowy sposób wpływa na przepływ towarów. W związku z tym w znacznej mierze to od jego prac zależy efektywność każdego procesu. Częstym błędem jest jednak brak odpowiednich narzędzi oraz rezygnacja z cyfryzacji przedsiębiorstwa. Magazynowe systemy informatyczne WMS powinny być przy tym dostarczone przez doświadczonego dostawcę. Jednym z nich bez wątpienia jest firma Kotrak oferująca systemy WMS.
Systemy WMS w Polsce: coraz częstszy standard
Rynek usług logistycznych należy do jednych z najszybciej rozwijających się w całej gospodarce. Tylko w 2018 roku odpowiadał wspólnie z transportem za 6% PKB. Znakomite rezultaty odnotowuje także skupiony na magazynach wycinek sektora nieruchomości. Branże te świetnie radzą sobie nie tylko w standardowym środowisku, ale również w okresie kryzysu. Rynek e-commerce, jako jeden z nielicznych, odnotował duże wzrosty w okresie pandemii koronawirusa. Ta sytuacja pokazała, jak ważne są systemy WMS już dzisiaj oraz jaką rolę będą pełnić w przyszłości. Brak korzystania z ich możliwości znacząco obniża efektywność przedsiębiorstwa, a co za tym idzie również rynkowe perspektywy. Mają przy tym bardzo szerokie obowiązki: pomagają przede wszystkim uniknąć powstania chaosu, akumulują informacje, wspierają raportowanie, pozwalają na łatwe kontrolowanie stanów magazynowych, a także obiegu towarów i dokumentów zarówno w magazynie, jak i poza nim.
Modułowa budowa systemów
Systemy magazynowania WMS zazwyczaj występują w postaci modułu wchodzącego w skład zdecydowanie szerszego środowiska, jakie stanowią systemy ERP. Dzięki nim możliwe staje się połączenie ze sobą wszystkich działów i jednostek organizacyjnych firmy, zapewnienie wszystkim uprawnionym pracownikom dostępu do informacji w czasie rzeczywistym i działanie na centralnych bazach danych. Dzięki temu obieg dokumentów i danych jest bardzo szybki, a wskaźnik workflow, przekładający się bezpośrednio na efektywność działań, znacząco rośnie. Systemy WMS są przy tym ważnym ogniwem tego łańcucha: muszą radzić sobie z olbrzymimi ilościami informacji i gwarantować najwyższą niezawodność.
Jeszcze większe możliwości
Systemy WMS są także źródłem bezcennych danych, które mogą okazać się kluczowe dla przyszłości przedsiębiorstwa. Częstym błędem jest jednak niepoddawanie ich analizie, co w wielu przypadkach wynika z trudności, z jakimi wiąże się regularne raportowanie. Nie musi być ono jednak trudne. Dzięki rozbudowaniu najlepszych systemów WMS o funkcjonalności narzędzi Business Intelligence proces pozyskiwania danych i tworzenia raportów może być praktycznie w zupełności zautomatyzowany. To z kolei umożliwi szybkie reagowanie na problemy i budowanie właściwej strategii rozwoju firmy.